м. Київ, вул. Антоновича 51
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Залякування потерпілого з наміром незаконно заволодіти його майном або майновими правами в Україні є караним злочином, передбаченим ст.189 Кримінального кодексу. Від грабежу та розбою вимагання відрізняється тим, що передача цінностей відбувається через певний час після висловлення погроз, а не безпосередньо на місці. Якщо ж це відбувається задля одержання нематеріальних благ, то мають місце інші правопорушення – наприклад, протидія господарській діяльності, втягнення у вчинення терористичного акту, у зайняття проституцією, примушування до статевого зв’язку, безоплатного виконання робіт (торгівля людьми) і т.д.
Таким чином, головний об’єкт вимагання – це право власності, а додатковими можуть бути особиста недоторканність, фізична та психологічна безпека, таємниця приватного життя, репутація, інші захищені законом права та інтереси.
Об’єктивна сторона проявляється у двох взаємопов’язаних діях:
Злочин є закінченим уже в момент донесення до потерпілого «попереджень» в якій завгодно формі: усно, жестами, демонстрацією зброї, через телефонну розмову, письмово, із залученням посередників тощо. У випадку дійсного вчинення насилля, завдання шкоди здоров’ю, знищення майна, розголошення компрометуючих відомостей застосовуються відповідні кримінальні норми за ознаками скоєних протиправних діянь або їх сукупністю (п.11, п.13 Постанови ВСУ №10 від 6.11.2009 «Про судову практику в справах про злочини проти власності»).
В залежності від предмета, тобто конкретної речі, яку бажає отримати зловмисник, вимагання може розглядатися за такими статтями КК:
– грошові кошти, нерухомість, транспортні засоби, інші матеріальні цінності, які перебувають у вільному цивільному обороті (ст.189);
– вибухові речовини, вогнепальна зброя і боєприпаси (крім гладкоствольних мисливських рушниць та набоїв до них), радіоактивні матеріали (ст.262, військовослужбовцем – ст.410);
– наркотичних речовин, психотропних препаратів, їх аналогів (ст.308);
– прекурсорів, сировини для виготовлення наркотиків (ст.312);
– обладнання для створення наркотичних чи психотропних засобів (ст.313);
– офіційні документи, штампи, печатки (ст.357).
Протиправні погрози колекторів до боржників банків або кредитних організацій підпадають під ознаки ст.355 КК – примушування до виконання цивільних зобов’язань. Ця норма стосується не лише агресивних співробітників факторингових компаній, а й приватних осіб, які намагаються змусити позичальника чи іншого контрагента повернути майно, вчинити дії або утриматися від них відповідно до умов договору. Варто зазначити, що єдиними допустимими способами досягти даної цілі без порушення закону є надсилання офіційної претензії та/або виконання рішення суду, що набуло законної сили (примусово – виключно із залученням судових приставів).
Відповідно до ст.131-2 Конституції, функція надання професійної правничої допомоги в Україні покладається на адвокатуру. При цьому кожен громадянин має невід’ємне право на захист від кримінального обвинувачення та може вільно обирати адвоката. Щоб бути допущеним до справи, захисник повинен надати слідчому, прокурору або суду діюче Свідоцтво, ордер і договір з клієнтом (або його довіреною особою, з наступною згодою підзахисного).
Юридична допомога при вимаганні може надаватися й потерпілим. Вона передбачає:
В рамках захисту від обвинувачення здійснюється комплекс необхідних дій, дозволених Кримінальним процесуальним кодексом та узгоджених з підзахисним, а саме:
Вказані види правової допомоги по кримінальних справах в Дніпрі, Києві та інших регіонах України вже понад 15 років надають спеціалісти юридичної компанії «Турій і Партнери». Якщо Вам потрібен адвокат з вимагання, зателефонуйте за номером, вказаним на сайті, або залиште електронну заявку.
З-поміж інших злочинів проти власності вимагання відрізняється такими ознаками, як:
За ч.1 ст.189 КК покарання призначається у вигляді обмеження чи позбавлення волі до 5 років.
Ч.2 визначає кваліфікований склад даного злочину за наявності обтяжуючих обставин:
Засудженим за цією частиною загрожує від 3 до 7 років ув’язнення.
*Один неоподатковуваний мінімум становить 50% від прожиткового для працездатних осіб, у грудні 2020 р. він дорівнює 2 270 грн./2 = 1 135 грн.
Ч.3. Вимагання поєднане з насильством, небезпечним для життя та здоров’я потерпілого,
завдання великих матеріальних збитків (250-600 неоподатковуваних мінімумів)
Ч.4. За заподіяння особі важких тілесних ушкоджень,
спричинення збитків в особливо великому розмірі (понад 600 мінімальних доходів),
вимагання, скоєне організованою групою
передбачається від 7 до 12 років відбування покарання в місцях позбавлення волі та конфіскація майна.