
Чим загрожує ухилення від армії в Україні?
Последнее обновление
Захист незалежності, територіальної цілісності, суверенітету, недоторканності державних кордонів, всього народу, є прямим обов’язком громадян, передбаченої Конституцією. Законом “Про військовий обов’язок і військову службу” регламентовано, що на строкову військову службу призиваються чоловіки – громадяни України, які досягли 18-річного віку і до 27 років, якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами.
Останнім часом держава посилила відповідальність за ухилення від служби в армії. Давайте обговоримо, в яких випадках особа може бути притягнута до відповідальності, і що йому загрожує за ухилення від виконання своїх прямих конституційних обов’язків.
Зміст |
Штраф за ухиляння від армії
У ряді випадків за ухилення від армії передбачена адміністративна відповідальність:
- порушення призовниками або військовозобов’язаними правил військового обліку;
- неявка на виклик до військкомату без поважних причин;
- несвоєчасне подання в обліковий орган, де особа перебуває на військовому обліку, відомостей про зміну місця проживання, роботи, посади, освіти;
- порушення порядку проходження навчальних зборів (занять) у навчальних закладах.
За перераховані діяння особа може бути оштрафовано на суму від 85 до 119 гривень. А якщо подібне було скоєно повторно, тобто протягом року з моменту залучення до адміністративної відповідальності, то штраф зростає і становить від 170 до 255 гривень.
Варто відзначити, що в кінці травня поточного року Президент України вніс на розгляд Верховної Ради законопроект, яким посилюється відповідальність за ухилення від проходження військової служби. Так, розмір штрафів збільшується багаторазово.
Цим законом передбачається внесення змін до ст. 210 КУпАП. Сума штрафу в залежності від кваліфікації адміністративного правопорушення становитиме від 510 до 1700 гривень. Але на сьогоднішній день ці зміни ще не прийняті і, відповідно, не вступили в силу, тому санкція статті 210 КУпАП залишається поки незмінною.
Кримінальна відповідальність за ухилення від армії
Не тільки адміністративна відповідальність може загрожувати особі за ухилення від армії. Військовозобов’язані можуть стати суб’єктами кримінальних правопорушень. Щоб розуміти, що насамперед підпадають під кваліфікацію, як кримінально карані, слід звернутися до ст.ст. 335-337 КК України.
Так, ст. 335 передбачена відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу або військову службу за призовом осіб офіцерського складу. За це особа може бути засуджена до позбавлення волі строком до трьох років.
Варто відзначити, що зробити таке кримінальне правопорушення може тільки спеціальний суб’єкт – особа офіцерського складу.
За статтею 336 КК можуть бути засуджені особи, які ухиляються від призову за мобілізацією. За це їм загрожує позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.
Якщо ухилення від проходження служби цивільного захисту відбулося в особливий період або при проведенні цільової мобілізації, то такі діяння кваліфікуються за ст. 3361. За це передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до п’яти років.
Також кримінально караним діянням вважається ухилення військовозобов’язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаріатом. За це особі загрожує:
- штраф до 50 неоподатковуваних податком мінімумів доходу громадян;
- виправні роботи до двох років;
- арешт до півроку.
Якщо мало місце ухилення від навчальних (або перевірочних) або спеціальних зборів, то таке діяння підпадає під кваліфікацію ч. 2 ст. 337 КК і людина може понести одне з таких покарань:
- штраф до 70 неоподатковуваних податком мінімумів доходу громадян;
- арешт на строк до шести місяців.