
Відповідальність за незаконне заволодіння транспортним засобом
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 289 статті КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
У зв’язку з тим, що велика частина українського населення не має достатнього рівня доходів, а також з причини загального падіння економіки всього світу через пандемію коронавируса, злочинність значно зросла. Це особливо стосується викрадень автомобілів, кількість яких останнім часом сильно зросла, навіть, незважаючи на те, що в великих містах встановлено безліч камер спостереження, за допомогою яких можна розкривати такі види кримінальних правопорушень.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за викрадення автомобіля
В статті 289-ой КК законодавець передбачив залучення до відповідальності за так званий «викрадення автомобіля». Але якщо говорити виключно юридичною мовою, то винна особа може бути притягнута за незаконне заволодіння транспортним засобом (далі – ТЗ). Даний вид правопорушення полягає у протиправному, умисному, з будь-якою метою, вилучення будь-яким способом ТЗ у користувача або власника всупереч їх волі.
Варто пам’ятати, що таке вилучення ТЗ може здійснюватися різними способами:
- шляхом викрадення під час руху автомобіля, коли злочинець примушує водія виконувати його наказ їхати в певне місце;
- шляхом навантаження машини або її буксирування за допомогою іншого ТЗ;
- шляхом звичайного запуску мотора машини і залишення місця події.
Угон авто може відбуватися як таємно, так і відкрито, шляхом шахрайських дій (коли власник по своїй волі передає злочинцю машину, не розуміючи його злого умислу), із застосуванням погроз або насильства.
Багатьом відомо, що на факт наявності розглянутого складу правопорушення не впливає мотив і мета заволодіння ТЗ. Так, викраденням визнається заволодіння машиною як з метою простого перепродажу або розбору на запчастини, так і для того, щоб доїхати до місця призначення, просто покататися, використовувати для здійснення іншого злочину або перевести вантаж. Цікаво, що розглядається правопорушення часто скоюється неповнолітніми особами, які в силу свого віку самі або разом зі своїми друзями викрадають ТЗ (як автомобілі, так і двоколісні ТЗ) просто для того, щоб покататися, після чого кидають їх в будь-якому зручному місці, причому в пошкодженому вигляді. У більшості випадків вони або просто не розуміють настання серйозних наслідків або елементарно мають на меті підвищити свій авторитет серед однолітків, що в подальшому призводить їх до тюремного ув’язнення.
Дії винного особи вважатимуться викраденням лише в тому випадку, якщо вони відбуваються протиправно, тобто громадянин заволодіває машиною, якій він не має ніякого права користуватися. Але в законодавстві передбачені випадки, коли заволодіння чужим ТЗ не буде вважатися протизаконним. Це стосується дій в стані так званої, крайньої необхідності. Сюди можна віднести заволодіння чужим авто для того, щоб довести людину з важкою хворобою до медичного закладу, для здійснення евакуації людей під час будь-якої техногенної катастрофи, пожежі або землетрусу.
Логічно, що якщо в особи є добровільне дозвіл «господаря» авто на його вилучення, складу злочину не буде, адже тут має мати місце заволодіння машиною проти волі власника. Але дане дозвіл не буде добровільним, якщо злочинець його отримав із застосуванням зловживання довірою, внаслідок обману, погроз або фізичної сили.
Судова практика свідчить про те, що угоном не визнаються дії водіїв компаній або членів сім’ї законного власника машини, які без будь-якого дозволу здійснюють поїздку на ТЗ, закріпленому за ними. Хоча тут важливо враховувати конкретні обставини справи, адже в подібних випадках все-таки може мати місце складу розглянутого правопорушення.
Варто також пам’ятати, що не підлягають відповідальності кримінального характеру особи, які не брали участь у незаконному вилученні ТЗ, але вже після нього здійснювали на ньому поїздку.
Дане правопорушення є закінченим складом після того, як машина почала рух або з того моменту, коли злочинець встановив контроль над ТС (наприклад, якщо викрадення здійснювався під час його руху).
Що стосується випадків, коли зловмисник проник в салон машини, гараж, де вона зберігається або інше приміщення, спробував запустити мотор або здійснити буксирування, але у нього нічого не вийшло з тієї чи іншої причини, його дії потрібно кваліфікувати як замах на ст.289- ую КК.
Цікаво, що порівняно недавно, а точніше 25.09.2020г., Вступив в силу ЗУ №875-IX, яким за викрадення авто були значно посилені покарання. Тепер мінімальним видом покарання за викрадення машини є обмеження волі від 3-х рік, а максимальним – до 12-ти рік «решітки», причому з обов’язковою конфіскацією всього майна.
Що робити, якщо у Вас викрали автомобіль
Незалежно від виниклих обставин, при яких могли незаконно заволодіти Вашим ТЗ, при першому виявленні протиправного вилучення авто, варто негайно звернутися на гарячу лінію «102» або до патрульних поліцейських, щоб повідомити про подію. При цьому важливо надати максимально детальну інформацію про викраденій машині, а саме її модель, марку, колір і відмінні риси, номери держреєстрації, місце початкового перебування і т.д.
Надалі при першій нагоді варто звернутися у відділення поліції для того, щоб подати письмову заяву. Важливо пам’ятати, що після подачі заяви, потерпілий має право вимагати підтвердження його отримання, щоб надалі мати документ, який підтверджує факт подачі заяви. У разі не внесення даних до Єдиного реєстру досудових розслідувань, на підставі даного документа можна оскаржити дії правоохоронців у суді, щоб зобов’язати їх почати розслідування.
Звичайно, важливо пам’ятати, що даний вид злочинів у більшості випадків розкривається «по гарячих слідах» шляхом встановлення місця знаходження викраденого ТЗ на підставі даних камер відеоспостереження або випадкових свідків. Через великий проміжок часу встановити місце знаходження викраденої машини практично неможливо, адже її в більшості випадків просто розбирають на деталі і продають по запчастинах, що призводить до нульового шансу розкрити злочин.
Що робити, якщо звинуватили за незаконне заволодіння транспортним засобом
Даний вид правопорушення є одним з найпоширеніших справ, які розглядаються в українських судах. У разі встановлення місця знаходження викраденого авто, справа з великою часткою ймовірності буде направлено до суду. Провести кілька оглядів, отримати висновок експерта та допитати кілька свідків – це все, що потрібно зробити слідчому, щоб довести провину злочинця. Але в разі впевненості в своїй правоті, краще звернутися за допомогою до адвоката у кримінальних справах юридичної компанії «Турій і Партнери», які зможуть посіяти сумніви в справі, що розглядається з подальшою повною реабілітацією клієнта.