
Відповідальність за підробку документів, печаток, штампів та бланків, збут або використання підроблених документів, печаток, штампів
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 358 КК України, натисніть обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Останнім часом колосальний попит підроблені документи зріс до небувалих величин. Тільки подивіться в Інтернеті, скільки пропонують різні варіанти купити документи — від диплома про вищу освіту та посвідчення водія, до спеціальних дозволів, ліцензій. Ще однією вельми актуальною послугою у цей час став продаж сертифікатів від СOVID-19.
Адже за підроблення документів, а також фірмових бланків, штампів та печаток в Україні передбачено кримінальну відповідальність. Щоб не переступити ту тонку грань, слід розуміти, що таке підроблений документ. Під підробленим документом розуміється інформація, що міститься на паперовому чи електронному носії із зазначенням недостовірних, свідомо неправдивих відомостей.
Підробкою вважатиметься як повністю фальшивий документ, і реальний із зазначенням окремих недостовірних, фальшивих даних. Підробити документ можна у різний спосіб:
- шляхом повного виготовлення з використанням підроблених бланків, формулярів, шаблонів;
- внесення окремих фраз, тексту, дати до реального документа;
- підробка підпису компетентних осіб державних органів чи юридичних осіб;
- виготовлення фальшивих відбитків печаток, штампів;
- видалення тексту частково з використанням машинописних методів, розчинників, підтирання тощо.
Люди, які займаються цим, використовують різні хитрощі.
З якою ж метою підробляють документи та печатки? Оскільки документ породжує, змінює чи припиняє певні правовідносини, його підробляють з метою продовжити термін дії, отримати будь-які блага, пільги тощо.
Від підробки документів більшою мірою страждають звичайні обивателі. З подібними діями зловмисників можна зіткнутися практично в будь-якій сфері життя — від отримання невинної, рядової довідки до оформлення великих угод, отримання документів, що встановлюють право. Відповідальність за скоєння такого діяння передбачено ст. 358 КК України.
Злочин вважається досконалим та закінченим у таких ситуаціях:
- виготовлення документа, штампу або друку;
- збут перелічених вище речей;
- використання у повсякденному житті чи конкретній ситуації фальшивого документа.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за ст. 358 КК України
Ця норма Кримінального кодексу встановлює відповідальність за здійснення наступних протиправних діянь:
- Виготовлення підробленого офіційного документа, у т. ч. посвідчення, видача яких відноситься до прерогатив юридичних осіб, компетентних органів державної влади, нотаріусами, реєстраторами, ФОП тощо.
- Збут фальшивих документів.
- Виготовлення та збут штампів та печаток.
У такому разі винному може загрожувати штраф, арешт або обмеження волі.
Також під кваліфікацію за цією статтею підпадають дії осіб, які не є посадовими, але складають та видають певні документи. Повний перелік осіб наведено у диспозиції частини другої ст. 358 КК України.
Винному може загрожувати:
- штраф;
- арешт;
- обмеження свободи.
При скоєнні кримінального правопорушення групою осіб або повторно, законодавець передбачає покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі терміном до 5 років.
Також у Кримінальному кодексі встановлено відповідальність за використання підроблених документів, якщо особі про це було відомо. Вироком суду може бути призначено один із таких заходів покарання:
- штраф;
- обмеження свободи;
- арешт.
Що робити, якщо вас звинувачують у підробці документів?
При оголошенні про підозру у скоєнні злочину, передбаченого ст. 358 КК України, перше, що треба зробити, — звернутися до адвоката. Тільки заручившись підтримкою досвідченого захисника, ви зможете захистити свої інтереси та повністю реалізувати права.
Захисник:
- ознайомитись із матеріалами кримінального провадження;
- проаналізує зібрані докази;
- вживе заходів щодо збору доказової бази, яка спростовує вину підозрюваного/обвинуваченого;
- представлятиме інтереси свого підзахисного на стадії досудового розслідування та при розгляді справи в суді;
- оскаржує вирок суду (за потреби).
Адвокат необхідний розробки правильної, грамотної лінії захисту. Не завжди особи, яким оголошено про підозру реально винні у скоєнні такого діяння. Особливо це важливий нюанс при скоєнні кримінального правопорушення групою осіб за попередньою змовою.
Якщо ви цінуєте свободу та свою репутацію, зверніться за кваліфікованою юридичною допомогою до адвоката.
Що робити, якщо ви стали потерпілим від злочину за ст. 358 КК України?
Якщо ви отримали підроблений документ або папір, який викликає сумніви щодо справжності, спочатку зверніться до адвоката. Фахівець допоможе звернутися до поліції із заявою про відкриття кримінального провадження, а також забезпечить представництво інтересів на кожному етапі досудового розслідування та судового розгляду.
На жаль, у практиці безліч випадків, коли людина переконана, що вона потерпіла, а насправді вона стає підозрюваною, оскільки використала документи, достовірно знаючи про те, що вони фальшиві.
Щоб цього не допустити, захистити свої права та законні інтереси, вам потрібна допомога адвоката.