
Відповідальність за порушення нормативно-правових актів, норм і правил, що стосуються безпеки дорожнього руху
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 288 статті КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Безпека дорожнього руху в Україні є однією з найбільш важливих сфер, в якій потрібно значне державне регулювання. Причиною цього стало постійно зростаючу кількість аварій, порушень ПДР, які призводять до людських жертв, причому можливе покарання нікого не лякає. Одним з видів правопорушень у цій галузі є порушення передбачених нормативно-правових актів (далі – НПА), правил і норм, які стосуються безпеки дорожнього руху (далі – БДР).
Зміст |
Адміністративна відповідальність за порушення НПА в сфері БДР
У КоАП законодавцем передбачена стаття 128-1, відповідно до якої винна особа може бути притягнута до адміністративної відповідальності та отримати адмінстягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 НМДГ, тобто 1700 гривень. Дане покарання можна отримати за невиконання або порушення стандартів, норм і правил, які стосуються забезпечення БДР, на будь-яких форм власності фірмах під час ремонту, виготовлення ТЗ (транспортних засобів) і деталей до них, а також установки на них іншого додаткового обладнання, яке передбачено самою конструкцією ТЗ. Сюди також відносять залучення за порушення даних норм під час утримання, ремонту, реконструкції та будівництва дорожніх споруд, залізничних переїздів, вулиць і автомобільних доріг.
Більш високий адміністративний штраф в розмірі 2550 грн. можна отримати за вчинення дій, передбачених ч.1 Ст.128-1 КоАП, якщо вони спричинили пошкодження наступного майна:
- дорожніх споруд;
- залізничних переїздів;
- автомобільних доріг або вулиць;
- вантажів;
- транспортних засобів.
Кримінальний вид відповідальності за ст.288 КК
Єдиною відмінністю між відповідальністю адміністративного та кримінального характеру є наслідки, що наступили, тобто дії залишаються аналогічними, але наслідки наступають більш серйозні, тобто для кримінальної відповідальності досить настання наслідків у вигляді смерті людини, тяжких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень. Якщо такі наслідки настали через порушення НПА, правил і норм, що стосуються БДР, які були вчинені особою, відповідальною за утримання, ремонт, реконструкцію або будівництво вищевказаних дорожніх споруд, або особою, яка виконує такі роботи, винна особа може отримати наступне покарання:
- до 5-ти років в’язниці (обмеження або позбавлення особистої свободи);
- до 2-х років робіт виправного характеру;
- грошовий штраф в еквіваленті від 2-х до 3-х тисяч НМДГ.
У Правилах дорожнього руху, а також в Законі України «Про дорожній рух» закріплено поняття засобів технічного регулювання БДР, ліній освітлення та зв’язку, а також різних дорожніх споруд (тунелів, естакад, шляхопроводів, мостів), в тому числі залізничного переїзду, вулиці і автомобільного шляху. Природно, що дані Закони не є єдиними, які регулюють відносини в даній галузі. Існує безліч підзаконних НПА, які систематично приймаються профільними міністерствами, відомства та іншими органами, які регулюють вузько профільні сфери діяльності. Цим і пояснюється, що диспозиція даної статті бланкетная, адже в разі залучення злочинця до кримінальної відповідальності, звинувачення слід розписувати з посиланнями на норми, які можуть бути закріплені в положеннях або інструкціях.
Порушення стандартів, норм або правил, що стосуються забезпечення БДР під час реконструкції або будівництва дорожніх споруд або шляхів може бути скоєно під час недотримання закріплених вимог проектів. Сюди можна віднести недотримання правил щодо:
- відсутності протиаварійних з’їздів (особливо це стосується гірській місцевості);
- кривих проїжджої частини в плані;
- нормативів дорожнього профілю;
- конструкції дорожнього одягу;
- стійкості дорожнього покриття.
Порушення закріплених вимог БДР можливо під час виконання робіт, що стосуються ремонту або реконструкції вулиць, доріг і ж/д переїздів, не обмеження або не закриття руху в таких місцях. Під час ремонту доріг і вулиць до порушень можна віднести:
- потрапляння ТЗ в люки, розриті ділянки;
- зіткнення ТЗ з механізмами та дорожніми машинами або наїзди на них;
- неприйняття передбачених заходів по визначенню або огорожі ділянок ремонтних робіт, залишеного технологічного обладнання, будівельних виробів, матеріалів або машин (особливо це стосується темного часу доби, хуртовин, туману або дощу, коли мають місце умови недостатньої видимості), що може створити виникнення аварійних ситуацій, а також спричинити наїзди на працівників, які виконують дорожні роботи.
Що стосується порушень вимог щодо змісту доріг, то вони можуть проявлятися в наявності напливів, просадок або вибоїн, які не можуть перевищувати норми граничних розмірів і обов’язково усуватися в передбачені нормативами терміни.
Природно, що основною ознакою даного виду правопорушення є наявність причинного зв’язку між наслідками і досконалими діяннями, що може бути встановлено виключно шляхом проведення експертних досліджень. Під час розслідування даної категорії справ, уповноважена особа, яка здійснює досудове розслідування, зобов’язана призначити відповідну експертизу і надати експерту зібрані по справі докази. До них можуть ставитися огляди місця події, допити основних свідків, положення і посадові інструкції осіб, які можуть бути причетні до виник події. За результатами висновків експерта, може бути пред’явлено підозру з подальшим направленням обвинувального акта до суду для подальшого розгляду.
Що робити, якщо звинуватили за порушення НПА, норм і правил, що стосуються БДР
Так як суб’єктом розглядуваного злочину може бути тільки спеціально уповноважена особа, яка відповідальна за виконання або виконує передбачені роботи, в даній категорії справ доведенню підлягає прямий причинний зв’язок. Як вище вже згадувалося, це може бути доведено виключно експертизою, яку має проводити тільки державне експертна установа. Якщо слідчий разом з прокурором прийшли до висновку, що по справу зібрано достатньо доказів для пред’явлення звинувачення і Вас було викликано до правоохоронного органу для вручення підозри, краще підписати угоду з адвокатом для захисту своїх інтересів. У юридичній компанії «Турій та Партнери» працюють виключно самі висококваліфіковані юристи, які зможуть «розбити» навіть саме грамотне звинувачення шляхом визнання в суді неприпустимість зібраних доказів, а також надання судді своїх доказів захисту.