
Чи можна відмовитися від дачі показань у кримінальній справі?
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката з кримінальних справ або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Право не свідчити проти себе, членів сім’ї та родичів – один з найважливіших принципів кримінального провадження, який закріплений ст. 63 Конституції України ст. 18 КПК України. На підставі цих норм правоохоронним органам заборонено примушувати кого-небудь зізнаватися в скоєнні злочину або давати показання, які можуть стати підставою для оголошення підозри у кримінальній справі стосовно нього самого або його близьких.
Перед тим, як ставити питання, співробітники поліції, слідчий, прокурор зобов’язані проінформувати підозрюваного / обвинуваченого / свідка про те, що він має право зберігати мовчання, або ж в будь-який момент відмовитися давати свідчення, якщо це спричинить для нього негативні наслідки у вигляді самовикриття або погіршить становище рідних. Крім того, до першого допиту кожному затриманому має бути забезпечена можливість конфіденційно зустрітися з адвокатом (захисником), який також може бути присутнім і під час проведення процесуальних дій, контролювати дотримання законів з боку слідства.
В ст. 65 КПК України визначено перелік осіб, яких не можна допитувати як свідків з приводу відомостей, отриманими ними при виконанні своїх службових обов’язків. Він включає в себе професії і посади, пов’язані зі зберіганням адвокатської, нотаріальної, судової, військової, медичної, комерційної, релігійної таємниць, а також із забороною на розголошення конфіденційної інформації. У цей список входять:
- представники учасників кримінального процесу;
- адвокати, нотаріуси, експерти;
- лікарі, медичні працівники;
- священнослужителі;
- журналісти;
- судді та присяжні – про обставини обговорення в нарадчій кімнаті питань, що виникли під час ухвалення судового рішення;
- особи, які брали участь в укладенні та виконанні угоди про примирення в кримінальному провадженні;
- ті, по відношенню до кого застосовувалися заходи безпеки або хто в силу своєї діяльності володіє відомостями про такі заходи;
- особи, які володіють дипломатичним імунітетом – без їх згоди;
- співробітники посольств і консульств (без узгодження з представником дипломатичної установи).
Професійна таємниця може бути розголошена на допиті тільки за письмовим дозволом особи, яка довірила її, і виключно в тому обсязі, який буде визначений цією особою.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за відмову від дачі показань в Україні
Якщо відсутні вищезазначені підстави для того, щоб не давати показань, то згідно з ч. 2 ст. 66 КПК України свідок зобов’язаний:
- прибути на виклик прокурора, слідчого, слідчого судді або суду;
- правдиво відповідати на питання і надавати відому йому інформацію;
- не розголошувати відомості, які стали йому відомі у зв’язку з участю в кримінальному процесі.
За ухилення від явки на допит або судове засідання на будь-якого учасника провадження може бути накладено штраф, визначений в ст. 139 КПК України. Іноді в таких випадках можливий примусовий привід, а неприбуття на виклик більше двох разів є підставою для спеціального розслідування.
Відмова від дачі показань, виконання функцій експерта або перекладача тягне за собою відповідальність за ст. 385 КК України, яка передбачає штраф у розмірі від 50 до 300 неоподатковуваних податком мінімальних доходів (850 – 5100 грн.) Або арешт на період до 6 місяців.
Дача завідомо неправдивих показань, неправдивого експертного висновку, звіту про оцінку майна, підроблених або недостовірних доказів, неправильний переклад можуть спричинити відповідальність за ст. 384 КК України. Ті самі дії, поєднані з обвинуваченням у тяжкому злочині чи особливо тяжкому кримінальному правопорушенні, або з корисливих мотивів, санкцією цієї норми передбачено виправні роботи до 2 років, обмеження волі до 5 років або позбавлення волі від 2 до 5 років.
Разом з тим, примус когось до дачі показань співробітником правоохоронних органів тягне для нього покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк до 3 років. Якщо ж такий злочин обтяжується застосуванням насильства або знущанням, то посадовій особі загрожує позбавлення волі на строк від 3 до 8 років (ст. 373 КК України).
Як законно відмовитися давати показання?
Допит в кримінальному провадженні може застосовуватися до будь-якої особи, незалежно від його процесуального статусу (крім передбачених законом винятків). Щоб уникнути негативних наслідків у вигляді грошових стягнень, приводу, підозр і звинувачень у приховуванні важливих відомостей, найкраще вчинити так:
- З’явитися за викликом в призначений час. Якщо з поважних причин прибуття неможливо, необхідно попередити про це відповідний орган і узгодити іншу дату.
- Якщо питання стосуються самовикриття, суперечать інтересам членів сім’ї або родичів, порушують професійну таємницю – офіційно відмовитися від дачі свідчень з занесенням цього моменту в протокол.
- У разі, коли є сумніви – чи можна відмовитися від дачі показань, чи не зашкодить це положенню самого допитуваного або його близьким, або коли існує ризик отримати статус підозрюваного / обвинуваченого, рекомендується негайно викликати адвоката і ще до першого допиту провести з ним конфіденційну зустріч.
Необхідні консультації, представницькі послуги і захист адвоката у кримінальних справах Ви завжди можете отримати, звернувшись в компанію «Турій та Партнери». Адвокати компанії мають багаторічний досвід успішного вирішення найскладніших ситуацій, і працюють як в Києві, так і в інших регіонах України.