
Кримінальна відповідальність за одержання неправомірної вигоди посадовою особою (ст.368 КК)
Для того, щоб скористатися послугами адвоката за злочинами 368 КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону зазначеного на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
З огляду на шкоду корупції для системи державного управління, покарання за хабарництво було встановлено ще КК УРСР 1960 року. Отримання хабара в будь-якому вигляді з подальшим виконанням або невиконанням в інтересах третьої особи дій з використанням становища на службі або владних повноважень загрожувало чиновникам тюремним строком від 5 до 15 років і забороною обіймати певні посади на 5 років. В аналогічній формулюванні дана норма продовжувала діяти і в новому Кодексі 2001 року, але вже з більш м’якими санкціями (від штрафу 12 750 грн. До 12 років в’язниці з конфіскацією).
Після ратифікації Україною Кримінальної Конвенції про боротьбу з корупцією виникла необхідність узгодити з даними міжнародним договором національне законодавство. Як наслідок, 18 квітня 2013 року було прийнято Закон №221-VII зі значними поправками до Кримінального кодексу. У підсумку до злочинів стали зараховувати не тільки отримання вигоди як такої, а й згода її прийняти в майбутньому, а також спрямовані на це прохання. Така редакція (з роз’ясненнями та доповненнями) існує і в даний час.
Зміст |
Які дії вважаються хабарництвом?
На підставі ст.368 КК України, кримінальна відповідальність настає за:
- отримання нелегітимною вигоди;
- прийняття пропозиції / обіцянки такої;
- прохання надати хабар самому посадовій особі або третій стороні.
Вона повинна пропонуватися / надаватися за реалізацію певної дії або утримання від нього (бездіяльність) з використанням влади або положення на службі в інтересах хабародавця або іншої особи.
Неправомірна вигода — гроші, майно, послуги, активи, пільги, переваги, інші матеріальні або нематеріальні цінності, що надаються чиновникам або третім особам за їх вказівкою без законних підстав (Примітка до ст.364-1 КК).
Мінімальна сума (грошовий еквівалент) хабара законом не визначається, але якщо це не завдало істотної шкоди громадянам, юридичним особам, суспільству або державі, то з урахуванням ч.2 ст.11 КК суд може визнати діяння малозначним і закрити справу.
Хто може вчинити злочин за ст.368 КК України?
Відповідно до Приміткою до ст.364, суб’єктами хабарництва по ст.368 є не всі осудні громадяни старше 16 років, а виключно посадові особи, які:
- виконують функції державної влади або місцевого самоврядування;
- займають адміністративно-господарські або розпорядчі, організаційні пости в держструктурах, місцевих радах / територіальних громадах, бюджетних організаціях, а також на казенних і комунальних підприємствах (≥50% статутного капіталу);
- реалізують спеціальні повноваження, надані органом держави або місцевого самоврядування, повноважним органом / керівником юридичної особи (крім приватних), судом або законом.
Кримінальна відповідальність за хабарництво
Санкції за прохання, домовленості, вираз згоди прийняти і безпосередньо отримання нелегітимною вигоди посадовими особами під час виконання службових обов’язків по ст.368 складають:
1) без кваліфікуючих обставин:
- штраф 17 000 -: 68 000 ₴;
- арешт 3-6 місяців;
- тюремне ув’язнення на 2-4 роки із забороною займати посади протягом 3 років
2) якщо сума неправомірної вигоди ≥100 нмдг *, станом на серпень 2021 року – 118 950 грн.
* Нмдг становить 50% прожиткового мінімуму для працездатних громадян, що діє на момент скоєння злочину
- позбавлення волі на 3-6 років і заборона займати посади на 3 роки
3) при наявності хоча б одного з перерахованих факторів:
- сума неправомірної вигоди від 200 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (237 900 – 594 750 грн.);
- попередній груповий змову;
- повторне хабарництво;
- суб’єкт – посадова особа з відповідальним становищем. У цю категорію входять:
слідчі / дізнавачі, прокурори, судді;
керівники і заступники керівників, начальники апаратів столичних, обласних, районних, районних у містах державних органів та місцевого самоврядування;
керівники і заступники керівництва підрозділів держорганів незалежно від рівня юрисдикції (категорія «Б» відповідно до зі ст.6 Закону «Про державну службу»)
- від 5 до 10 років в’язниці з конфіскацією майна і забороною обіймати посади 3 роки
4) якщо сума вигоди ≥500 нмдг (594 750 грн.),
і / або суб’єкт займає особливо відповідальне становище:
Президент, Прем’єр, міністри, керівники центральних органів влади, їх заступники, судді Конституційного та Верховного суду;
начальник Офісу Президента, його заступники, Державний секретар КМУ, Голова Державної судової адміністрації, держсекретарі міністерств, керівники апаратів Верховного і Конституційного судів, секретаріатів Вищої кваліфікаційної комісії суддів, Вищої ради правосуддя, їх заступники;
керівники інших державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, а також їх заступники (категорія «А» по ст.6 Закону «Про державну службу»);
мер Києва, секретар Київської міської ради, заходи інших міст – обласних центрів, голови обласних рад, їх заступники (категорія 1 і 2 ст.14 Закону «Про службу в органах місцевого самоврядування»)
- позбавлення волі на 8-12 років, з конфіскацією та забороною займати посади 3 роки.
Що робити, якщо пред’явили звинувачення за ст.368 КК України?
У зв’язку зі змінами до законодавства 2014-2021 років, судимість за корупцію тягне за собою не тільки відбування основного покарання, а й вкрай негативно позначається на політичній кар’єрі, унеможливлює або ускладнює працевлаштування на посади в правоохоронних органах, органах державної влади і місцевого самоврядування.
Крім того, винні не можуть претендувати на звільнення від відповідальності на підставі дієвого каяття, примирення з потерпілим, взяття на поруки, зміни обставин (втрати правопорушенням суспільної небезпеки). При винесенні вироку за хабарництво не враховуються пом’якшувальні обставини, не застосовується заміна санкцій на випробувальний термін, не допускається амністія, а для умовно-дострокового виходу на свободу засудженому потрібно відбути в місцях позбавлення волі не менше 2/3 покладеного часу.
Щоб уникнути обвинувального вироку за прийняття обіцянки чи одержання хабара, необхідно якомога раніше звернутися до адвоката з кримінального права. У юридичній компанії «Турій та Партнери» працюю адвокати, які мають великий досвід за злочинами за статтею 368 КК України. Викликати спеціаліста можна відразу після затримання, вручення повістки на допит або пред’явлення підозри по ст.368 КК, а також на будь-якому іншому етапі виробництва.
Якщо Вам потрібен досвідчений адвокат за корупційними злочинами, просто зателефонуйте за номером, вказаним на сайті. Своєчасна юридичний захист значно підвищує шанси на визнання підсудного невинним і закриття справи слідством або судом.