
Відповідальність за безгосподарне використання земель
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 254 КК України, натисніть обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Відповідно до ст.14 Конституції, земля є головним національним багатством України, яке перебуває під особливою охороною держави. Кожен, хто володіє цим ресурсом на тимчасовому чи постійному підставі, повинен розпоряджатися їм дбайливо і оптимально. Найбільшою мірою застереження стосується сільськогосподарських ділянок, оскільки недобросовісна експлуатація значно знижує родючість ґрунту – і найчастіше без можливості відновлення. За порушення земельного законодавства, недотримання екологічних норм та обмежень у цій сфері винні несуть юридичну відповідальність:
- громадянську (виплата компенсацій, відновлення стану, позбавлення прав на землю);
- адміністративну (грошові стягнення, за рішенням суду – конфіскація ділянок);
- кримінальну (штрафи, обмеження/позбавлення волі, заборони ведення діяльності).
На підставі Земельного кодексу, законів «Про місцеве самоврядування», «Про місцеві державні адміністрації», Положення про міністерство захисту навколишнього середовища та природних ресурсів, контроль за використанням земель здійснюють уповноважені органи, а саме:
- міські, селищні, сільські ради, їхні виконавчі комітети;
- Мінприроди та підвідомчі йому організації:
- Державна екологічна інспекція;
- агентства з водних та лісових ресурсів;
- служба геології та надр.
Посадові особи зазначених структур можуть оглядати ділянки всіх форм власності, перевіряти стан ґрунтів, складати акти, видавати обов’язкові для виконання приписи про усунення порушень, виписувати штрафи, а також збирати та передавати до прокуратури матеріали, що свідчать про кримінальні факти та діяння.
Якщо буде виявлено, що суб’єкт порушує законодавство, то за рішенням місцевої ради або суду його право на використання землі може бути обмежене (на певний час або до виконання поставлених умов) або повністю припинено.
Зміст |
Адміністративна відповідальність за погіршення стану земель
Недотримання екологічних нормативів підпадає під кримінальне провадження лише у разі заподіяння значної шкоди навколишньому середовищу чи інших тяжких наслідків. Якщо в діянні відсутній склад злочину, але є підстави для складання протоколу про адміністративну провину, фізичній чи юридичній особі може бути призначено грошове стягнення за такими статтями КоАП:
- забруднення земель, нездійснення заходів щодо боротьби з бур’янами (ст.52, 340-1700 грн.);
- нецільова експлуатація, розміщення об’єктів, що надають негативний вплив на ґрунт, пошкодження захисних лісопосадок та гідротехнічних протиерозійних будівель (ст.53, 85 – 510 грн.);
- знімання та перенесення ґрунтового шару без спеціального дозволу (ст.53-3, 170 – 850 грн.);
- ухилення від відновлення/рекультивації, несвоєчасне повернення ділянок із тимчасового користування, залишення їх у неналежному стані (ст.54, 85 – 510 грн.);
- нелегальне розміщення будівель, складів, пилорам на землях державного лісового фонду (ст.63, 85 – 306 грн.).
Роз’яснення щодо кожного з діянь наводиться у ст.1 Закону «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Після складання протоколу порушник зобов’язаний виконати розпорядження та усунути проблему протягом 30 днів. Якщо у місячний термін це не буде зроблено, інспектор виписує штраф та видає повторний розпорядження. Після другого місяця очікування контролюючий орган подає позов про припинення постійного користування, розірвання договору оренди, сервітуту, емфітевзису або суперфіцію.
Таким чином, незважаючи на мінімальні суми стягнень, ці заборони краще не ігнорувати. За ст.143 Земельного кодексу будь-яке порушення є достатньою підставою, щоб через суд примусово позбавити власника або користувача права на ділянку.
Кримінальна відповідальність за безгосподарне використання земель
Для винесення обвинувального вироку за неналежну експлуатацію ділянки, що призвело до значних негативних наслідків (ст.254 КК), суд має встановити у діяннях винного складу злочину, передбаченого цією статтею:
Предметом цього кримінального порушення є земля будь-яких форм власності:
- ч.1 – сільськогосподарського призначення (ст.22 ЗК);
- ч.2-4 – ділянки, призначені для розвідки або видобутку бурштину на підставі спеціального дозволу на розробку надр (ч.4 ст.66 ЗК).
Об’єкт – родюча земля як національне багатство, яке охороняється законом; встановлений екологічними нормами порядок експлуатації, відновлення, рекультивації ґрунтів.
Об’єктивна сторона включає протиправне діяння, негативні наслідки і причинно-наслідковий зв’язок між ними.
За ч.1:
Дія – безгосподарне використання, тобто невиконання чи неналежне виконання обов’язків щодо підвищення родючості та збереження корисних властивостей землі (ст.91 ЗК).
Захист ґрунту від шкідливого впливу природних та антропогенних факторів передбачає вжиття заходів щодо усунення водної та вітрової ерозії, селів, затоплень, заболочування, пересихання; збереження гумусу під час проведення робіт, пов’язаних із порушенням земель; тимчасову консервацію деградованих угідь. При необхідності власник чи орендар повинен проводити зрошення, дренаж, меліорацію ділянки; вносити добрива, пісок, глину, вапно, проводити глибоке розпушування; висаджувати захисні лісосмуги; робити тераси на крутих схилах; усувати відходи та забруднення.
Наслідки (визначаються судовою інженерно-екологічною експертизою):
- тривале зменшення чи втрата родючості;
- змивання шару гумусу, руйнування структури ґрунту;
- виведення земель із сільгосп обороту.
За ч.2-4:
Дія – ухилення від рекультивації земель після розвідки або видобутку бурштину, за наявності спеціальної ліцензії на розробку надр.
Наслідки:
- суттєву шкоду, тобто збитки у сумі від 250 до 1000 нмдг (х 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня поточного року);
- тяжкі наслідки – збитки у сумі понад 1000 нмдг.
Суб’єктивна сторона характеризується прямим наміром стосовно діянь, і непрямий формою провини чи необережністю щодо наслідків.
Суб’єкт – будь-яка особа старше 16 років, на яку законом або договором покладено обов’язки щодо раціонального використання, захисту та/або рекультивації конкретної ділянки (предмета правопорушення).
Яке покарання може бути призначене засудженим за ст.254 КК?
Особам, яких суд у встановленому порядку визнає винними у безгосподарній експлуатації земель, можуть бути призначені такі види санкцій:
- За невиконання захисних та відновлювальних заходів, що призвело до тривалого зменшення або втрати родючості, змиву верхнього органічного шару ґрунту, виведення землі із сільськогосподарського обороту:
- 17 000 – 51 000 ₴;
- обмеження волі до 2-х років;
- позбавлення права на посаду/діяльність до 3 років, або без цього (далі – заборона)
- За ухилення від проведення рекультивації ділянок з розвідки/видобування бурштину із заподіянням збитків на суму від 283 750 до 1 135 000 грн. (2021 року):
- 119 000 – 170 000₴;
- обмеження волі до 3 років;
- до 3 років ув’язнення;
- заборону до 3 років.
- За діяння за ч.2, вчинене за змовою двох і більше співучасників, або повторно:
- обмеження волі від 3 до 5 років;
- від 3 до 5 років ув’язнення;
- заборону до 3 років.
- За діяння, передбачені ч.2 або 3, якщо сума збитків перевищила 1 135 000 грн.:
- від 5 до 7 років ув’язнення;
- заборона посади/діяльність до 3 років.
Яку допомогу може надати адвокат із земельних справ?
Процесуальне законодавство України надає кожному учаснику провадження можливість вільно користуватися професійною правовою допомогою. Відповідно до ст.131-2 Конституції, надавати її уповноважені адвокати. Будь-яка зацікавлена особа (український громадянин, іноземець, представник компанії чи організації) може звернутися до об’єднання «Турій та Партнери» та отримати необхідні юридичні послуги.
Залежно від специфіки конкретної справи, адвокат із земельних питань у Києві чи іншому місті України може:
- надати консультацію щодо нормативного регулювання у цій сфері;
- оскаржити неправомірні дії представників екоінспекції, рішення місцевих органів влади та інших уповноважених державних структур у судовому порядку;
- оскаржити протокол про адміністративне порушення та уникнути сплати штрафу;
- підготувати та подати претензію або позов до землевласника, орендаря, іншої особи;
- зібрати документи, провести переговори, бути присутніми на засіданнях, представляти інтереси клієнта при взаємодії з держструктурами та третіми особами;
- надати захист від кримінальних звинувачень під час розслідування та у суді.
Щоб дізнатися про умови співпраці та отримати попередню консультацію, зателефонуйте за номером, вказаним на сайті.