
Відповідальність за незаконне полювання
Якщо вам потрібні послуги адвоката за 248 статтею КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Охорона тваринного світу є важливою складовою існування, адже порушення природного циклу шляхом знищення тих чи інших тварин може призвести до непоправних наслідків. Тому запровадження в Україні кримінальної відповідальності за протиправне полювання спрямоване саме на раціональне використання природних ресурсів щодо захисту представників тваринного світу, які проживають на суші.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за ст.248 КК
Ця стаття з моменту введення її до Кримінального кодексу неодноразово змінювалася. Найчастіше законодавець просто збільшував розмір покарання, який загрожував у разі визнання винним у його вчиненні, звісно, у бік збільшення. У 2021 році зміни до цієї статті не вносилися, і вона передбачає відповідальність за такі дії:
- порушення встановлених правил полювання, якщо воно призвело до завдання шкоди у суттєвому розмірі,
- протиправне полювання на птахів, звірів або інших представників світу тварин, які занесені до української Червоної книги,
- протиправне полювання, яке здійснюється на об’єктах або територіях ПЗФ (скорочено від поняття «природно-заповідний фонд»).
За такі дії злочинець може отримати одне з таких покарань, передбачених кримінальним законодавством:
- До 3-х років обмеження особистої свободи.
- Від 160 до 240 годин робіт громадського характеру.
- Від 1 до 3 тисяч НМДГ грошового штрафу, тобто від 17 до 51 тисяч гривень.
Характерні особливості об’єктивної сторони ст.248 КК
Щоб розібратися в нюансах кваліфікації дій можливого злочинця, варто розуміти, що таке полювання. У це поняття входять дії людини, які спрямовані на переслідування, відстеження мисливських тварин з метою їх добування шляхом вилову чи відстрілу. Важливо, щоб ці тварини утримувалися у напіввільних умовах чи стані природної волі.
Цікаво, що під полюванням у розумінні статті слід розуміти перебування особи:
- на будь-яких дорогах загального користування з будь-якою розчехленою зброєю стрілецького типу або з певною мисливською продукцією,
- у межах мисливських угідь із капканами або зброєю стрілецького типу, з ловчими птахами та звірами, а також із собаками мисливських видів порід.
Як можна здогадатися виходячи з диспозиції цієї статті, полювання матиме кримінальний характер виключно, якщо воно було незаконним, тобто здійснювалося у неналежних місцях, у заборонений час або без належного дозвільного документа.
Здійснення полювання в невирішених місцях буде вважатися лише в тому випадку, якщо воно проводиться в тих місцях, де для цього потрібно мати спецдозвіл або воно там заборонено. Відповідно до чинного законодавства, полювати заборонено у таких місцях:
- на відстані ближче 200 метрів від будівель, що стоять окремо, які використовуються для перебування людей або від останньої будівлі якого-небудь населеного пункту,
- на об’єктах та територіях ПЗФ,
- у межах населених пунктів (винятками можуть бути випадки, які передбачені у рішеннях уповноважених обласних рад),
- на про відтворюваних ділянках, тобто спеціально створених місцях, де тварини можуть вільно збільшувати свою популяцію.
Що стосується полювання в заборонений час, то це поняття входять дії з полювання на будь-яких тварин тоді, коли це заборонено за законом. Можуть діяти 2 види заборони:
- коли полювати заборонено взагалі (наприклад, на тварин, які зазнають лиха, або коли темно),
- коли забороняється здійснювати полювання у будь-які терміни протягом року на певні різновиди диких птахів чи звірів.
Важливо пам’ятати, що виключно законодавством встановлюється тривалість сезону полювання щодо тих чи інших представників живої фауни. Будь-які дати відкриття та закриття мисливського сезону, дні полювання, тобто його терміни встановлюються прийнятими відповідними органами виконавчої влади нормативно-правовими актами. Ці документи публікуються у загальному доступі, щоб громадськість та користувачі мисливських угідь могли з ними ознайомитись. Варто пам’ятати, що переселення мисливських видів тварин у нові місця, добування їх для потреб науки, вилов або відстріл шкідливих та хижих різновидів тварин можна здійснювати за межами сезону полювання у законодавчо передбаченому порядку.
Полювання без необхідного дозвільного документа – здійснення полювання в самовільному порядку, без спецдокументу, який видається уповноваженим держорганом. До таких документів належать:
- спеціальний дозвіл, що дає право використовувати мисливську зброю вогнепального типу,
- дозвільний документ, що надає право видобувати мисливських тварин (наприклад, картка відстрілу, ліцензія та ін.),
- щорічна картка обліку порушень правил полювання, а також видобутої дичини, де проставлено відмітку щодо сплати державного мита,
- посвідчення мисливця.
Ліцензією є документ суворої звітності, що видається держорганами лісового господарства. Вона дає право мисливцеві на видобуток будь-якої особи тварини, тільки того віку, статі та виду, яка в ній зазначена. Тільки за ліцензією можна полювати на американську норку, лося, кабана, ведмедя та інше. Якщо ліцензії не заповнені всі реквізити, вона зареєстрована у спеціальних журналах, має поправки, виправлення, її слід вважати недійсною. Тому полювання на підставі такої ліцензії вважатиметься протиправним.
На підставі картки для відстрілу проводиться полювання на різну пернату дичину, лисиць, вовків, диких кроликів та інше.
Що стосується заборонених способів та знарядь, то до них можуть відносити застосування самострілів, спеціальних гачків, петель або будь-яких сильних клеїв, ловчих ям, приманок отруйної або анестезуючої дії, звуковідтворювальних пристроїв, дзеркал або інших приладів, що засліплюють тварин і т.д. .
Законодавство також закріплює, що на пернату дичину не можна полювати із застосуванням вогнепальної зброї нарізного типу, а на ведмедя та копитних тварин – з малокаліберною гвинтівкою під патрон, споряджений дробом або картеччю.
Для визначення наявності істотної шкоди потрібно встановити цінність, вартість і кількість знищених або здобутих птахів і звірів. Після чого визначення точного розміру шкоди застосовують передбачені у законі такси. Але наявність суттєвої шкоди матиме місце, наприклад, якщо знищити одного лося, ведмедя, зубра, або здійснити підрив існуючої популяції тварин.
У разі проведення полювання на об’єктах або територіях ПЗФ встановлювати збитки не потрібно, оскільки склад правопорушення буде формальним, тобто він вважається закінченим з того моменту, коли було розпочато полювання в таких суворо захищених місцях.
Що робити, якщо Вам звинуватили за ст.248 КК
Пред’явлення обвинувачення по статті може мати місце лише у разі наявності незаперечних доказів причетності особи до її вчинення. Але якщо Ви підпишіть договір про правову допомогу з адвокатами юридичної компанії «Турій та Партнери», навіть найкращі докази стануть сумнівними. Адже звинуваченню потрібно довести не лише завдані збитки, а й умисел підзахисного, а також причинний зв’язок між його діями та наслідками, а це часом для прокурора стає нездійсненним завданням. Саме такими методами користується кримінальний адвокат нашої фірми, чого з лишком вистачає для винесення щодо клієнта виправдувального вироку.