
Відповідальність за незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації
Якщо вам потрібні послуги адвоката за 359 статтею КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
21 століття можна назвати епохою інформаційних технологій. А події останніх півтора року, пов’язаних із пандемією, перекладом на віддалену роботу та отримання послуг онлайн, поряд зі спрощенням життя людей, підвищують рівень злочинності у сфері IT.
У цій статті йдеться про використання спеціальних технічних засобів, за допомогою яких можна отримувати інформацію Шахрайські дії найчастіше зустрічаються у банківській сфері, коли зловмисники крадуть персональні дані, номери рахунків та, відповідно, кошти, що зберігаються на особових рахунках фізичних та юридичних осіб.
Сьогодні багато хто з нас зберігає інформацію на особистому ПК, у своїх акаунтах у соціальних мережах. Для зловмисників це відмінне середовище. Використовуючи спеціальні засоби, вони можуть навмисно викрасти інформацію з метою її подальшого використання, наприклад, для шантажу або вимагання.
Але є й зворотний бік медалі — особи, які набувають, збувають або використовують такі технічні засоби. Необов’язково вони їх використовуватимуть. Але це також є протиправним діянням, яке переслідується кримінальним законом.
Щоб краще розуміти весь масштаб такого діяння, необхідно визначити, що відноситься до спеціальних технічних засобів для отримання інформації. Напевно, багато хто з нас чув про негласні дії, що проводяться в рамках оперативно-розшукової діяльності. При цьому (за наявності ухвали суду та відповідного дозволу) використовуються пристрої для зняття інформації з каналу зв’язку, фото-, відеофіксації тощо.
Вищеперелічені пристрої і є спеціальними технічними засобами. Незважаючи на те, що під час їх використання компетентними особами порушуються конституційні права громадян України, дії представників влади не є злочинними.
У розряд кримінального правопорушення таке діяння переходить, коли кошти використовує людина, яка має цього повноважень. І відповідальність за вчинення таких дій встановлено ст. 359 КК України.
Кримінальна відповідальність за ст. 359 КК України
Кримінально караним діянням, передбаченим ст. 359 КК України, вважаються такі дії:
- придбання спеціального технічного засобу;
- продаж вищезазначених коштів;
- використання із порушенням чинного законодавства.
Пристрій повинен бути призначений для отримання інформації негласним способом – прослуховування телефонних розмов, проникнення в житло, зняття інформації з інших каналів зв’язку, спостереження тощо.
Але при цьому такий злочин може бути скоєний особою, яка не має на це право (працівники поліції, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, не підпадають під дію цієї норми).
За скоєння такого злочину винним, як покупцю та продавцю, так і людині, яка використовує техзасіб, може загрожувати:
- штраф;
- обмеження чи позбавлення волі терміном до 4 років.
Якщо є кваліфікуючі ознаки як повторності чи групового скоєння протиправного діяння, то покарання передбачає лише позбавлення волі, термін якого варіюється від 4 до 7 років.
У разі заподіяння істотної шкоди правам, інтересам та свободам, що охороняється державою, позбавлення волі може досягти 10 років.
Що робити, якщо вас закидають незаконне придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації?
Коли вам оголосили про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ст. 359 КК України, вам необхідно одразу ж звернутися до адвоката та укласти договір про надання правової допомоги.
Такі кримінальні провадження мають ряд особливостей, особливо це стосується збору доказової бази. Якщо ви невинні, адвокат допоможе вам довести це.
У випадках, коли ви справді вчинили злочин, адвокат вживе заходів для того, щоб суд ставився до вас поблажливо та призначив мінімальне покарання.
В рамках надання правової допомоги підозрюваному/обвинуваченому, захисник:
- знакомится с материалами уголовного производства;
- розробляє тактику захисту;
- присутній під час проведення слідчих дій;
- готує необхідні клопотання;
- оскаржує дії, бездіяльність, рішення слідчого, прокурора;
- захищає клієнта у суді;
- оскаржує судові рішення тощо.
Що робити, якщо ви стали потерпілим від незаконного придбання, збуту або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації
Права людини, закріплені в Конституції України, пов’язані з недоторканністю особистого життя, таємного листування, телефонних розмов, недоторканністю житла тощо, можуть бути обмежені лише при використанні спеціальних технічних засобів особами, які не мають на це законних повноважень.
У цій ситуації людині може бути заподіяна не лише моральна, а й матеріальна шкода. Потерпілим також потрібна кваліфікована адвокатська допомога, яка полягає у захисті та відновленні порушених прав, свобод та інтересів, а також стягненні компенсації за заподіяну шкоду.
Щоб перемогла справедливість — винні зазнали покарання, а потерпілі отримали компенсацію та відновили порушені права, потрібен кримінальний адвокат як на стороні підозрюваного/обвинуваченого, так і на стороні потерпілого.