
Відповідальність за незаконне утримування, осквернення або знищення релігійних святинь
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 179 статті КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
У світовій історії віросповідання і релігія завжди мали великий вплив на політичні процеси, світові лідери прислухалися до думки головних священнослужителів, які згодом займали високі посади. Віра народу в більшу силу релігійних святинь також завжди була сильна, тому суспільство вкрай негативно ставиться до фактів їх осквернення, протиправного змісту і тим більше знищення. Для захисту офіційно визнаних релігійних святинь і була введена в Кримінальний кодекс України стаття 179-а, яка передбачає відповідальність за такі дії.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за ст.179 КК
У разі протиправного змісту, знищення або ж осквернення релігійних святинь винуватець може отримати покарання у вигляді позбавлення або обмеження особистої свободи (до 3-х рік), арешту (до 6-ти місяців), громадських робіт (до 240-ка годин), грошового штрафу (від 17 до 68 тисяч гривень).
У 21-ій статті ЗУ «Про свободу совісті та релігійні організації» закріплено, що законно створені релігійні організації наділені правом утримувати і засновувати вільно доступні місця релігійних зібрань і богослужінь, а також місця, які шануються в різних релігіях (так звані, місця паломництва) . Цим Законом також закріплена заборона на самовільне присвоєння культового майна або захоплення культових будівель.
Безпосереднім об’єкт аналізованого правопорушення є право на безперешкодне та вільне поклоніння святиням. Під додатковий обов’язковий об’єкт підпадають відносини власності, додатковим факультативним об’єктом є діяльність будь-якої релігійної організації.
Природно, що в разі притягнення винної особи до відповідальності, потрібно розуміти, що підпадає під поняття релігійної святині, яка в даній статті КК є предметом злочину. Так, релігійною святинею прийнято вважати спорудження або інші предмети матеріального світу, які поважають в певній релігійній організації або релігії, що знаходяться в приватній або державній власності, а також місце поклоніння будь-якої релігії.
В процесі проведення досудового розслідування такої категорії справ, уповноважений слідчий зобов’язаний призначити религиоведческую експертизу, на яку ставиться питання про визнання певного предмета релігійною святинею. До участі в її проведенні найчастіше залучаються фахівці різних галузей, вчені релігієзнавці, представники наукових установ і релігійних організацій.
З об’єктивної сторони аналізованих правопорушення може виражатися у вчиненні дій по здійсненню протиправного осквернення або змісту релігійної святині, а також її знищення будь-яким способом.
Під оскверненням потрібно розуміти здійснення знущання над релігійною святинею, що прямо порушує святість предмета правопорушення, в тому числі ікони, релігійної споруди, поховання і т.д. Знущання може здійснюватися різними способами, наприклад, шляхом її руйнування або пошкодження.
Знищенням святині, яка відноситься до релігійного типу, є доведення її до повної непридатності за цільовим призначенням, після чого вона перестає існувати або повністю втрачає свою цінність.
Протиправне утримання – це самовільне незаконне залишення релігійної святині в своєму безпосередньому користуванні. Утримання буде протиправним навіть тоді, коли перехід в користування об’єкта стався відповідно до закону, але в процесі подальшого утримання законні підстави перестали існувати.
Варто пам’ятати, що в разі знищення релігійної святині, яка відповідно до законодавчих норм є пам’яткою національного значення, тобто об’єктом культурної спадщини, дії злочинця потрібно кваліфікувати додатково по ст.298-ї КК.
Цікаво, що на кваліфікацію в більшості випадків ніяк не впливають розмір завданої матеріальної шкоди та спосіб вчинення правопорушення, тому ці моменти під час розслідування доводити не потрібно, про це більше повинна піклуватися потерпіла сторона, яка може долучити до справи відповідні докази або самостійно ініціювати проведення експертизи .
Розглянутої статтею передбачається відповідальність не за порушення процедури користування (утримання, володіння) релігійною святинею, а за їх протиправне утримання у себе, перешкоджання передачі в користування або володіння держустановам або релігійним організаціям, яким по праву належить таке право.
У разі порушення процедури їх змісту, в тому числі створення перешкод віруючим для поклоніння своїм святиням, відправлення релігійних обрядів, обмеження вільного доступу до них може кваліфікуватися, якщо встановлені відповідні підстави, за ст.180-ї КК.
Що робити, якщо Ви стали жертвою по ст.179 КК
В останні роки значно почастішали випадки осквернення релігійних святинь, їх пошкодження або навіть знищення. Багато представників сучасного покоління мають інші погляди на релігію і її перебігу, вірять у щось інше, тому, незважаючи на думку віруючих, здійснюють дії, що підпадають під кримінальну статтю. У таких ситуаціях державні інституції, в тому числі правоохоронні та судові органи зобов’язані припиняти такі речі, адже моральне виховання суспільства – це теж одна з важливих функцій держави.
У разі якщо будь-яка релігійна святиня була схильна до осквернення або інших протиправних дій, уповноважена особа може звернутися з заявою в правоохоронні органи, які зобов’язані почати досудове розслідування. Якщо буде відмовлено про внесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, можна звернутися зі скаргою до місцевого суду, який в більшості випадків виносить рішення, яке зобов’язує уповноважена особа почати розслідування. Важливо пам’ятати, що в такій категорії справ слідчий не дуже прагнути проводити слідчі дії – або в зв’язку з незнанням, або через завантаженість, тому краще періодично направляти на його ім’я клопотання про їх проведення, а якщо відповіді ніякого немає, і наслідок стоїть на місці , почати скаржитися до вищих структур.
Що робити, якщо Вам пред’явили звинувачення по ст.179 КК
Нечасто в практиці органів досудового розслідування України бувають ситуації, коли надходить заява про порушення провадження у ст.179 КК. Але якщо все-таки виникла ситуація, коли після проведення розслідування було встановлено злочинець і пред’явлено відповідне обвинувачення, важливо негайно звернутися за допомогою до адвоката. Після укладення договору про правову допомогу з юридичною компанією «Турій та Партнери», кримінальний адвокат в першу чергу ознакмоітся з матеріалами кримінального провадження. Після оцінки всіх наявних у сторони звинувачення доказів, захисник зможе обговорити з клієнтом подальші дії з детальним побудовою лінії захисту. Варто пам’ятати, що довести провину конкретної особи в такій категорії справ вкрай важко, адже потрібні прямі докази, яких, найчастіше, в обвинувачення немає або їх легко спростувати в ході досудового розслідування, а в подальшому в ході судового розгляду справи.