
Відповідальність за порушення порядку здійснення заготівлі металобрухту та операцій з металобрухтом
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 213 КК України, натисніть обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
На сьогоднішній день правоохоронними органами ГУ МВСУ, а також їх підрозділами активно проводяться різноманітні заходи, спрямовані на виявлення, припинення та попередження нелегальних дій із металобрухтом чорних та кольорових металів. Крім того, цими структурами попереджаються факти розкрадання металу в установах, організаціях та на заходах, включаючи заходи щодо припинення функціонування пунктів прийому металобрухту (в т.ч. і тих, у яких відсутня ліцензія на зайняття цим видом діяльності).
Внаслідок таких операцій правоохоронні органи притягують винних осіб до адміністративної, а також кримінальної відповідальності, складаючи відповідно протоколи за 164-10 статтею КУпАП (Кодексу України про адміністративні правопорушення), а також порушуючи кримінальні справи за ознаками 213-ї статті ККУ (Кримінального кодексу України).
Підсумувавши вищесказане, треба розуміти, що відмова від дотримання порядку зайняття діяльністю із заготівлі та переробки чорного та кольорового металевого брухту загрожує для правопорушників не лише накладенням штрафу, а й позбавленням волі.
Адміністративна відповідальність за недотримання порядку операцій з металобрухтом та його заготовок
У разі порушення відповідного законодавства, яке встановлює порядок проведення операцій з металевим брухтом (включно з його збиранням та переробкою), винну особу буде притягнуто до адміністративної відповідальності за 164-10 статтею КУпАП.
Тому, якщо громадяни-суб’єкти підприємницької діяльності (ДСПП) або посадові особи суб’єкта господарювання (ДЛСГ), які здійснюють металургійну переробку металевого (чорного та кольорового) брухту, переробку та заготівлю, йдуть проти чинних законодавчих норм, що регулює порядок перерахувань заходів, тоді відповідно з 1 частиною статті 164-10 КУпАП їм загрожують штрафні санкції у розмірі 500-1 тис. НМДГ.
Коли виявлено, що прийом металевого брухту ДЛСГ чи ДСПП, які здійснюють переробку, заготівлю чи металургійну переробку такого брухту, ведеться без складання необхідного (згідно з ЗУ «Про металобрухт») акта приймання, правоохоронні органи можу скласти протокол за ч.2 чинної статті КУпАП та виписати немаленький штраф (від 500 до 1-ї тис. НМДГ)
Якщо ж порушення відповідно до 2-ї частини цієї статті КУпАП особою протягом року вчиняються повторно і вона вже зазнавала подібних адін. стягнень, то розмір штрафу для правопорушника (виходячи з ч.3 ст. 164-10 КУпАП) збільшується від 1-й до 3-х тис. НМДГ. При цьому вилучається весь металобрухт, а також кошти, отримані шляхом порушень чинних законодавчих норм у процесі його реалізації.
Кримінальна відповідальність за недотримання порядку операцій з металобрухтом та його заготовок
Важливо розуміти, що будь-яке здійснення заготовок металевого брухту, його переробка (включаючи брухт чорних та кольорових металів) фізичними особами, які не дотримуються законних вимог про належну державну реєстрацію як суб’єкта господарювання, або створення незаконних пунктів його збуту, зберігання та прийому, загрожує обмеженням волі. (до 1-го року), виправними роботами (до 2-х років) або штрафними санкціями (від 1,5 до 2-х тис. НМДГ).
Коли особа, яка раніше була засуджена за злочин (зазначена в чинній статті), вчиняє дії протиправного характеру, зазначені в першій частині ст. 213 УКУ, судом можуть обиратися такі види покарань:
- позбавлення волі (максимальний термін до 3-х років);
- штрафні стягнення у вигляді 1-й–4-х тис. НМДГ.
Склад злочину, передбаченого 213 статтею КК України
Розглядаючи склад злочину, передбаченого 213 статтею ККУ, слід насамперед виділити безпосередній його об’єкт, яким є законний порядок ведення діяльності, пов’язаної з металобрухтом. Предметом цього УП (кримінального правопорушення) виступає металобрухт (тобто. брухт чорних і кольорових металів). Поняття металобрухту чітко прописано в ЗУ від 05.05.99г. “Про металобрухт” і має на увазі під собою частини вироби або вироби непридатні для прямого застосування, які, на думку власника, втратили експлуатаційну цінність в результаті морального або фізичного зносу і мають у своєму складі чорний або кольоровий метали. Крім того металобрухт вважають і металеві вироби, що є залишками від виробництва або несправно бракованими.
Щодо складу УП, що зазначено в 1-ій ч. 213-й УКУ, то воно носить формальний склад і є закінченим з моменту вчинення однієї з 3-х дій, визначених диспозицією частини 1-ї чинної статті. Суб’єктивна сторона цього правопорушення визначається прямим наміром (навмисною формою провини). Ціль і мотиви недотримання порядку ведення маніпуляцій з металевим брухтом для кваліфікації немає значимості, але бувають доказом наявності у діях винної особи тяжчого УП (наприклад, знищення, ушкодження чи розкрадання чужої власності).
Суб’єктами такого роду злочинів є будь-які громадяни, які досягли 16 років. Насамперед до суб’єктів УП, передбаченого 213-ю статтею ККУ, відносять посадових осіб або працівників спеціалізованих переробних підприємств (у т.ч. металургійних), а також приймальних пунктів, які не дотримуються законного порядку зайняття діяльністю зі збирання та переробки металевого брухту. Важливо підкреслити, що протиправні операції з металевим брухтом можуть мати зв’язок і з іншими видами кримінальних правопорушень (включно із службовим підробленням, підробкою документів, а також зловживаннями службовим становищем або владою). Дані дії слід кваліфікувати за сукупністю УП (стаття 13 та 213 УКУ) тільки за наявності підстав.
Якщо ж у діях зловмисників вдивляються діяння, якими вони порушують законодавство, яке регулює операції з металевим брухтом, тоді замість кримінальної правопорушника настає адміністративна відповідальність. До неї слід притягувати виключно у випадках, коли йдеться про незаконні операції з металобрухтом (як чорним, так і кольоровим).
Що робити якщо Вам звинувачують за 213 статтею КК України
Останнім часом в Україні все частіше перевіряються пункти прийому/переробки металобрухту. Ситуація загострюється, коли правоохоронні органи організовують «раптові рейди». Тому, коли Вам намагаються звинуватити за 213-ю статтею УКУ, тут важливо приймати швидкі та правильні рішення. І одним із таких є необхідність скористатися послугами професіоналів. Адже саме грамотному адвокату під силу відстояти Ваші права та захистити Вас, коли їх намагаються порушити.
І такий захист із радістю нададуть Вам професіонали своєї справи – юридичні захисники адвокатського бюро «Турій та Партнери». Вони допоможуть докопатися до істини і будуть оперувати всіма необхідними фактами та доказами, які дозволять виграти справу (у разі, якщо звинувачення переросте у судові дебати).