
Відповідальність за порушення права на отримання освіти
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 183 статті КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Відповідно до 53 статті Основного Закону, держава зобов’язана забезпечувати безкоштовність і доступність освіти, в тому числі вищої, професійно-технічної, повної середньої та дошкільної, в навчальних закладах комунальної чи державної власності, надання державних пільг і стипендій студентам та учням.
У разі злісного порушення цього права громадянина, коли в діях винної особи вбачається висока суспільна небезпека аж до кримінальної відповідальності, злочинець може бути притягнутий за ст.183-ї КК, тобто за порушення права на отримання освіти.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за ст.183 КК
Законодавець в даній статті передбачив фактично два самостійних складу злочину, які можуть застосовуватися на практиці незалежно один від одного.
У разі незаконного вимоги здійснення оплати за навчання в навчальних закладах комунального або державного типу (частина друга даної статті), злочинець може отримати наступне покарання:
- до 3-х років позбавлення або обмеження особистої свободи;
- грошовий штраф до 17 тисяч гривень.
Що стосується першої частини даної статті КК, то тут законодавець був більш лояльним в частині покарання, яке можна отримати в разі засудження за таким звинуваченням. Так, за протиправний відмову в прийнятті в якесь навчальний заклад незалежно від форми власності злочинець може отримати до 17000 гривень грошового штрафу.
Важливо відзначити, що в разі винесення обвинувального вироку, причому як по першій, так і по другій частині даної статті, суд зобов’язаний застосувати також додаткове покарання у вигляді позбавлення права займатися певною діяльністю або займати зазначені судом посади на строк до 3-х рік.
Постраждалими від цього правопорушення можуть бути як українські громадяни, так і громадяни інших країн або особи, зовсім не мають громадянства, але які мають право на отримання освіти в українських навчальних закладах.
Говорячи про об’єктивну сторону даного злочину, то воно може відбуватися в двох формах, які вказані в диспозиціях обох частин даної статті, тобто у вигляді протиправного вимоги оплати за навчання або незаконного відмови в прийомі в якесь навчальний заклад.
Важливо також розібратися в законодавчому визначенні навчального закладу. У цій статті під дане поняття підпадають заклади, що здійснюють надання будь-якого виду освіти за різними формами навчання, в тому числі педагогічного патронажу, екстернат, заочної, вечірньої або очної.
Незаконним (протиправним) може визнаватися така відмова, що стосується прийому до навчального закладу, який не має під собою жодних законних обґрунтувань. Наприклад, така відмова може проявлятися в створенні для особи певних перешкод, які він не в змозі самостійно подолати, тобто реалізувати своє непорушне право в передбаченому законодавством порядку.
Цікаво, що така відмова може бути здійснений як у прямій, так і в завуальованій формі. Прямий вид відмови матиме місце лише в тому випадку, коли злочинець відкрито, без приховування заявляє про те, що він не бажає приймати даної людини на навчання або ставить перед ним будь-які умови, не передбачені законодавством. Сюди можна віднести висунення вимог про надання таких документів, які не передбачені правилами прийому.
Що стосується завуальованій форми, яка в більшості випадків застосовується злочинцями, то вона буде існувати в тому випадку, коли справжні наміри відмови особі в навчанні ховаються будь-якими обставини, які без глибокого аналізу можна порахувати законними. Наприклад, таку форму відмови можна побачити в разі формального проведення співбесід або вступних іспитів, після чого особа приймається на навчання не за підсумковими результатами конкурсу, а на підставі складеного представниками навчального закладу або його адміністрацією списку осіб, які будуть зараховані на навчання. Така відмова безпосередньо під час проведення іспиту може убачатиметься в безпричинному заниженні потерпілому оцінки.
Важливо пам’ятати, що протиправним відмовою в прийомі на навчання не може визнаватися застосування різних обмежень для прийому на навчання за певними критеріями, обумовленим законодавством, будь-то показники професійної придатності, вікові або медичні показники.
Протиправними потрібно визнавати вимоги щодо оплати за навчання, має місце тоді, коли така оплата:
- потрібно в не передбаченій законодавством формі (наприклад, замість грошових коштів, вимагають працювати на будь-якому об’єкті певний час);
- потрібно в розмірах, які значно перевищують встановлені офіційними нормативно-правовими актами;
- взагалі не передбачена в цьому навчальному закладі або для певної категорії осіб.
Склад даного правопорушення проявляється в основному в наступних діях, що виражаються у вимозі:
- перерахувати будь-яку грошову суму на рахунок благодійного фонду або на безпосередній рахунок навчального закладу;
- надати послуги, що мають матеріальний характер (наприклад, передати в оренду майно (рухоме або нерухоме) без здійснення плати за нього, зробити за свій рахунок ремонт в приміщенні), за навчання, за яке законом не передбачена плата;
- поставити навчальній установі будь-які матеріальні цінності (найчастіше, це можуть бути комп’ютерна техніка, будматеріали, продовольство або транспортні засоби).
Що робити, якщо Ви стали жертвою по ст.183 КК
Якщо так сталося, що ви є потерпілою стороною за цією статтею, то краще відразу обзавестися підтримкою правоохоронних органів та звернутися в відповідну структуру з письмовою заявою. Під час допиту потрібно вказати всю відому інформацію щодо обставин порушення права на отримання освіти, ким і які вимоги висувалися. Уповноважений слідчий після цього, при наявності підстав, проведе необхідні слідчі дії і прийме законне процесуальне рішення з можливим залученням винних осіб до відповідальності.
Що робити, якщо Вам пред’явили звинувачення по ст.183 КК
Якщо Ви займаєте керівну посаду в навчальному закладі, то варто акуратно спілкуватися з учнями та їх батьками, адже будь-який натяк на благодійні пожертвування може бути сприйнятий як вимагання хабара. Але якщо так сталося, що Вам було пред’явлено підозру у вчиненні кримінального правопорушення, закріпленого в ст.183-ї КК, то в першу чергу потрібно знайти досвідченого кримінального адвоката. Юристи, які працюють в юридичній компанії «Турій та Партнери» після укладення договору про правову допомогу, негайно приступлять до своєї роботи і в першу чергу ознайомляться з матеріалами кримінального провадження. Навіть якщо вина підзахисного доводиться доказами, зібраними на підставі проведених негласних (слідчих) розшукових дій, це не стане проблемою. Навіть такі докази можна визнати неприпустимими, якщо вони зібрані з процесуальними порушеннями. Адвокати даної фірми є професіоналами своєї справи з максимальною кількістю винесених щодо їх клієнтів виправдувальних вироків.