
Відповідальність за порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 272 статті КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Безпека на виробництві – одна з незаперечних прерогатив, яка повинна дотримуватися всіма працівниками. Адже недбалість може стати причиною загрози людському життю або навіть загибелі. Тому, в разі порушення або недотримання правил безпеки при здійсненні робіт з підвищеною небезпекою, винні особи можуть понести кримінальну відповідальність у вигляді штрафу або навіть «потрапити за ґрати».
Кримінальна відповідальність за порушення правил безпеки в процесі здійснення робіт з підвищеною небезпекою
Виходячи з частини першої статті 272 КК, в разі настання тяжких наслідків, заподіяння шкоди потерпілій особі або загрози людському загибелі, винний може бути оштрафований в розмірі 1-3 тис. НМДГ. Крім цього, по цій частині передбачені й інші види покарань, у вигляді:
- позбавлення права займатися певною діяльністю (до 3-х рік);
- обмеження волі на строк до 3-х рік;
- виправними роботами, які можуть призначатися до 2-х рік;
- позбавленням права перебувати на певних посадах (до 3-х рік).
Якщо дії особи, що порушує правила безпеки в процесі здійснення робіт з підвищеною небезпекою, спричинили тяжкі наслідки або загибель людей, тоді покарання буде обиратися на підставі другої частини 272-ї статті КК. Виходячи з її санкцій, судом може бути обмежена свобода правопорушників до 5-ти рік, або винесено вирок з позбавленням волі до 8-ми рік із забороною на заняття конкретною діяльністю або можливістю прибувати на певних посадах терміном до 3-х рік.
Порядок здійснення робіт з підвищеною небезпекою
Перед розбором складу кримінального правопорушення, передбаченого вищевказаною статтею, необхідно роз’яснити, що підпадає під термін «повишенноопасних робіт»? Перш за все, це гірські, будівельні, електромонтажні, газонебезпечні, електрозварювальні та інші роботи, в процесі здійснення яких виникає підвищена небезпека для життя і здоров’я людини. Повний перелік робіт з підвищеною небезпекою знаходиться в нормативному документі, затвердженому Наказом Держкомітету України з нагляду за охороною праці №15 від 26.01.2005г. Туди вміщено понад 100 видів робіт, при здійсненні яких виникає підвищена небезпека. Даний перелік єдиний для всіх установ, підприємств і організацій (незалежно від видів діяльності та форм власності), але далеко не вичерпаний.
Роботодавець, керуючись цим Переліком, зобов’язаний затвердити своїм розпорядженням список небезпечних робіт, існуючих на виробництві. Крім того, у внутрішніх інструкціях компаній повинен міститися регламент видачі допусків-нарядів, правила і вимоги ведення робіт для працюючого персоналу. Найчастіше, єдиний документ, в якому прописують процедуру документального оформлення повишенноопасних робіт і її особливості, це Положення. Відповідальність за його складання (включаючи подальше узгодження його проекту) є інженер охорони праці. Розробляючи проект Положення інженеру потрібно брати до уваги:
- форми;
- профільні стандарти;
- нормативи;
- вимоги регулюючих і контролюючих органів.
Тому на сьогоднішній день єдина форма наряду, яку використовували б на всіх підприємствах, не існує. За фактом більш «ходовими» є близько десятка форм допусків-нарядів для окремих видів робіт (наприклад, на здійснення вогневих робіт, робіт з підйомником і т.д.).
Склад злочину статті 272 КК України
Важливо пам’ятати, що головну роль в даному випадку грає не галузь виробництва, до якої відносять такі роботи, а саме їх характер. Тому тут виникає необхідність регулювання робочих процесів спеціальними технічними вимогами і правилами, що забезпечують безпеку не тільки здоров’я і життя, а й праці. Саме їх і відносять до безпосереднього об’єкту вищевказаного кримінального правопорушення. Додатковим же об’єктом в даному випадку виступає здоров’я (в деяких ситуаціях це може бути і людське життя).
З об’єктивної сторони злочин можна охарактеризувати порушенням або недотриманням правил безпеки на виробництві. Порушувати такі правила можна не тільки шляхом виконання певних дій, але бездіяльності.
Щоб кваліфікувати кримінальне правопорушення за першою частиною 272 статті КК, потрібно наявність безпосередньої загрози загибелі, чи настання інших обтяжених наслідків для людей, а також заподіяння шкоди їх здоров’ю. Поняття «загроза загибелі» характеризується створенням ряду умов, що передують смертельної небезпеки людей. Говорячи про тяжкі наслідки, то під ними слід розуміти реальну небезпеку появи вибухів, пожеж, а також заподіяння особливої шкоди навколишньому середовищу.
Перша частина 272 статті КК має бланкетну диспозицію. Іншими словами, в даному випадку виникає необхідність вивчення спеціальних нормативно-правових актів (або міжгалузевих актів), що містять технічні та організаційні вимоги безпеки виробничого і трудового процесу з підвищеною небезпекою. Обов’язком правозастосовчого органу є з’ясування змісту допущеного кримінального правопорушення (далі – УП), а також вказівки параграфа, пункту, статті в процесуальних документах, які були порушені винними особами.
Згідно 272 статті КК, місце скоєння УП – це об’єкт, на якому здійснювався процес виготовлення сільськогосподарської або промислової продукції (в т.ч. розвідувальні роботи, проектування, первинне створення, комплектування, переробка, ремонт і т.д.).
Поняття суб’єктивної сторони кримінального правопорушення 272 статті КК характеризується наявністю необережності або умислу. Суб’єктом в даному випадку є будь-яка фізична особа, якій виповнилося 16-ь років. Воно також зобов’язане дотримуватися встановлених на виробництві правила і технічні вимоги. Такими особами є люди при посаді на підприємстві (наприклад, майстри, виконроби, бригадири, керівники ділянок і т.п.), рядові працівники підприємств або особи-підприємці.
Кваліфікуючі ознаки другої частини 272 статті КК України – це будь-які тяжкі наслідки або загибель людей.
Що робити, якщо вам пред’явили звинувачення за порушення правил безпеки в процесі здійснення робіт з підвищеною небезпекою
Зіткнувшись з ситуацією, коли вас звинувачують у вчиненні кримінального правопорушення згідно 272 статті українського Кримінального кодексу потрібно, перш за все, зателефонувати адвокату. Тільки грамотному юридичному фахівця під силу розібратися у всіх тонкощах події, зібравши всю необхідну доказову базу, яка допоможе клієнтові довести його невинність. Знайти такого адвоката складно, але можливо. Наприклад, в адвокатській компанії «Турій та Партнери», де працюють кращі юристи та адвокати у кримінальних справах. Їх професіоналізм і багатий досвід дозволить виграти навіть найскладніша справа.