
Відповідальність за порушення правил поводження зі зброєю, а також з речовинами та предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточуючих
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 414 КК України, натисніть обраний варіант мессенджера або скористайтесь номером телефону вказаного на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Під час дії воєнного стану питання безпечного поводження з різною зброєю стає більш актуальним у зв’язку з тим, що його оборот стає масовим і важко контрольованим. У цьому випадку вся правоохоронна система працює здебільшого на процесуальну фіксацію військових злочинів, щоб надалі притягти винних осіб до відповідальності на підставі норм міжнародного права. У разі якщо військовослужбовець порушує правила щодо поводження зі зброєю або з іншими предметами або речовинами, які становлять для оточуючих високий ступінь небезпеки, він, залежно від наслідків, може бути притягнутий до передбаченої в законодавстві відповідальності. У цьому випадку за статтею 414 КК або 172 з приміткою 19 КУпАП.
Зміст |
Відповідальність кримінального характеру за ст. 414-го УКУ
Злочинець, який має статус військового, може отримати покарання у вигляді тюремного ув’язнення на строк до 3-х років, або до 2-х років посадового (службового) обмеження, а також утримання в так званому дисциплінарному батальйоні за дії, зазначені в диспозиції кримінальної, що розглядається. статті. Сюди відносять порушення правил, що стосуються поводження з різними видами бойових припасів, небезпечною зброєю, вибуховими або іншими аналогічними предметами або речовинами, які для оточуючих людей становлять підвищений ступінь небезпеки, а також з матеріалами, що мають радіоактивні елементи. Це правопорушення матиме кримінальний характер, якщо була створена небезпека для навколишнього середовища або потерпілий отримав будь-які тілесні ушкодження.
Якщо такі дії призвели до смерті потерпілої особи або кілька осіб отримали тілесні ушкодження, злочинцеві може загрожувати позбавлення особистої волі на строк від 2-х до 10-ти років.
Адміністративна відповідальність за ст.172-19 КУпАП
Природно, що в українському законодавстві існує категорія адміністративних правопорушень, які за своєю правовою природою мають менший ступінь суспільної небезпеки, тому за їх скоєння винна особа може отримати менш суворе покарання, передбачене у КУпАПі.
У разі, коли дії, зазначені у статті 414 КК не призвели до наслідків, зазначених у її диспозиції, але винуватець таки порушив передбачені для військовослужбовців правила, на нього буде накладено одне з наступних адміністративних стягнень:
- штраф від 70 до 145 НМДГ;
- до 7-ї доби утримання на гауптвахті.
У разі якщо такі дії були вчинені в так званий особливий період, можна отримати аналогічні, але суворіші адміністративні стягнення (штраф – від 145 до 285 НМДГ, арешт – від 7 до 10 діб).
Характеристика складу, передбаченого ст.414 КК
У зв’язку з тим, що кримінальні злочини мають більш високий ступінь суспільної небезпеки порівняно з адміністративними правопорушеннями, володіти тонкощами перших важливіше завдання для правоохоронців, тому зупинимося на складі, зазначеному у статті 414 КК.
Так, основним безпосереднім його об’єктом є закріплений порядок використання техніки військового призначення (частиною такого порядку якраз і є порядок поводження з предметами або речовинами, які для оточуючих людей становлять підвищений рівень небезпеки). Як можна здогадатися, додатковий обов’язковий об’єкт – здоров’я людини, а додатковим факультативним об’єктом може бути довкілля, право власності чи навіть людське життя.
Предмети правопорушення, що розглядається, в вичерпному вигляді перераховані в диспозиції 414-ої статті. Цікаво, що до зброї варто відносити тільки ті її види, які для оточення є підвищеним ступенем небезпеки. З цієї причини холодна зброя не буде предметом цього злочину (наприклад, шашка, кортик або багнет).
Крім типових речовин (предметів), зазначених у диспозиції цієї статті, до них також можуть відносити інші їх види, які для оточуючих також становлять високу небезпеку та мають здатність впливати на об’єкти матеріального світу. Це може бути повне їхнє руйнування або порушення роботи в живих організмах особливо важливих органів або функцій. Крім того, вони відрізняються тим, що процес енергетичного виділення, що почався, не може бути припинений і в результаті не піддається якому-небудь контролю. До таких предметів (речовин) відносять небезпечні види відходів, електроакумулятори, що мають підвищену потужність, вибухонебезпечні гази.
Важливо пам’ятати, що до них не відносять предмети, які мають руйнівні властивості виключно за рахунок людської фізичної сили або зовнішньої електричної, термічної чи механічної енергії, а не внутрішньої енергії самої речовини (предмета) – електроприлад, окріп, певний транспортний засіб.
Порушення правил використання таких предметів чи речовин передбачає недотримання норм чинних військових статутів, інших положень, інструкцій, законів, що визначають порядок поводження військових із цими предметами та речовинами. Дотримання нормативно закріплених правил – це обов’язкова умова, щоб запобігали катастрофам, аваріям, нещасним випадкам та іншим тяжким наслідкам. До таких порушень можна віднести необережне зберігання зброї вогнепального типу, внаслідок чого вона опинилась у руках людини, яка не вміє ним користуватися, неналежне виконання ремонтних (регламентних) видів робіт на будь-якій ракетній установці, що призвело до несанкціонованого пуску ракети та інше. .
Цікаво, що у разі, коли недбале зберігання військовим іменної зброї вогнепального типу призвело до загибелі людей, то дії злочинця підлягають кваліфікації за статтею 264 КК.
Ступінь тяжкості тілесних ушкоджень для наявності даного складу злочину не має значення, найголовніше, щоб вони були заподіяні злочинцем шляхом порушення правил з предметами, зазначеними в диспозиції статті. Вони визначаються судово-медичним експертом за результатами проведення експертизи. Цікаво, що постраждалим може бути не лише інший військовослужбовець, а й проста громадянська особа.
Що робити, якщо звинувачують за ст. 414 КК України
З моменту пред’явлення підозри важливо змоделювати свої подальші дії – у разі невизнання провини спробувати захищати себе всіма можливими юридичними способами, або визнати свою причетність до злочину та спробувати отримати мінімальне покарання. У будь-якому випадку краще, якщо поряд буде кваліфікований фахівець, який знається не просто на юриспруденції, а й володіє широкими знаннями в тематиці військових злочинів.
Якщо у Вас виникла така проблема, коли щодо Вас було розпочато процедуру притягнення до кримінальної відповідальності, адвокати юридичної фірми «Турій та Партнери» допоможуть вийти із ситуації з високо піднятою головою. Складання необхідних клопотань про проведення слідчих дій, судових експертиз, допиту свідків, які вимагають клієнта, виступ у судових засіданнях, підготовка апеляційних скарг на рішення слідчих, прокурорів та суддів – фахівці цього об’єднання будуть застосовувати всі існуючі інструменти захисту, щоб досягти виключно позитивного для клієнта рішення в справі. Причому мету буде досягнуто максимально швидко з мінімальними фінансовими та психологічними втратами.