
Штрафи та відповідальність за порушення пожежної безпеки 2022 в Україні
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 270 статті КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону зазначеного на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
В останні роки, після кардинальної зміни влади в Україні, законодавство стало часто і значно змінюватися, шляхом прийняття нових нормативно-правових актів або внесення змін в старі. Не виключенням є стаття 270 КК, яка закріплює відповідальність за порушення встановлених чинним законодавством вимог техногенної або пожежної безпеки.
Так, в 2021 році найвищий законодавчий орган України прийняв в цілому законопроект №1366-IX від 30.03.2021, яким відповідальність за статтею 270 була розширена не тільки в разі порушення правил пожежної, але і правил техногенної безпеки. Але варто пам’ятати, що потрібно грамотно розмежовувати адміністративну та кримінальну відповідальність.
Адміністративна відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог пожежної або техногенної безпеки
Як вже вище зазначалося, у 2021 році значно зросли, в тому числі адміністративні штрафи за порушення правил пожежної безпеки, так як старі санкції не мали ніякого впливу на правопорушників. Нові зміни значно посилили відповідальність адміністративного характеру за порушення правил пожежної безпеки та збільшили розміри грошових штрафів за дії, які призводять до спалахів в навколишньому середовищі. Так, КУпАП передбачив такі розміри штрафи за порушення пожежної безпеки:
- стаття 175-2 КУпАП (здійснення організацією або підприємством госпдіяльності без декларації, яка передбачає відповідність матеріально-технічної бази законодавчим вимогам в області пожежної безпеки) – грошовий штраф до 3400-ту грн .;
- стаття 175 КУпАП (порушення встановлених Законом правил пожежної або техногенної безпеки) – для громадян від 1700 грн. до 3400-ту грн., для посадових осіб – від 3400 до 5100 грн .;
- стаття 120-ая КУпАП (порушення безпеки на річковому, морському або залізничному транспорті) – для посадових осіб грошовий штраф до 5100 грн., для цивільних осіб – від 1700-ту до 3400 гривень.
За дані види правопорушень винна особа притягується в разі невисокого ступеня суспільної небезпеки вчиненого діяння. Якщо ж в результаті його здійснення були заподіяні більш серйозні наслідки, наприклад, майнову шкоду у великому розмірі або загибель людей, то злочинець буде відповідати перед Законом в кримінальному порядку.
Кримінальна відповідальність за порушення встановлених законодавством вимог пожежної або техногенної безпеки
Важливо пам’ятати, що пожежі і інші види техногенних катастроф є серйозною ношею для економіки держави, від якої потерпають в значній мірі від валового національного продукту. Щороку на території України виникає більше 60 тисяч пожеж, при цьому гине майже 4 тисячі осіб. Простим переглядом новин можна переконатися, що в сьогоднішніх реаліях, як пожежі, так і інші види техногенних катастроф в умовах постійно мінливого клімату завдають колосального збитку. В цьому і полягає суспільна небезпека злочину, передбаченого ст.270 КК.
Так, за порушення закріплених у чинному законодавстві правил техногенної або пожежної безпеки, якщо вони спричинили виникнення аварії або пожежі, який завдав майнової шкоди у великому розмірі або шкоди людському здоров’ю, винна особа може отримати таке покарання:
- до 3-х років позбавлення або обмеження особистої свободи;
- до 2-х років робіт виправного характеру;
- від 1-ої до 4-х тисяч НМДГ грошового штрафу.
Потрапити до в’язниці на термін від 3-х до 8-ми рік можна за вчинення аналогічних діянь, якщо вони спричинили шкоду майнового характеру в особливо великих розмірах, загибель людей або інші тяжкі наслідки (частина 2 даної статті).
До предметів даного злочину відносять природні ресурси, майно або інші аналогічні предмети, які можуть горіти або піддаються іншому техногенному руйнування. Цікаво, що на відміну від інших схожих правопорушень проти довкілля або власності, предмети розглянутого складу злочину можуть і не мати економічної цінності.
З суб’єктивної сторони даний вид злочину може відбуватися як з умислом, так і з необережності, що стосується наслідків – то тільки з необережності. В цілому, дане правопорушення в переважній більшості випадків є необережним.
Поняття встановлених законодавством правил
Якщо говорити про поняття встановлених Законом правил пожежної безпеки, то під ними потрібно розуміти положення, які встановлюють правила і певні норми, що запобігають виникненню техногенних катастроф та пожеж. Вони регламентуються інструкціями, положеннями, правилами, паспортами та іншими стандартами, які приймаються, як правило, профільними органами як нормативно-правові акти вузького дії. Наприклад, раніше дана сфера регулювалася Законом України «Про пожежну безпеку», який з прийняттям Кодексу цивільного захисту втратив свою силу, але галузеві вимоги пожежної безпеки найчастіше розробляються, а згодом затверджуються, відомствами і міністерствами.
Відповідно до вищезазначеного Кодексом цивільного захисту, під поняття пожежі підпадає неконтрольований процес пошкодження або знищення майна вогнем, під час якого виникають небезпечні для навколишнього середовища і істот чинники.
Що стосується техногенною безпекою, то під нею розуміється відсутність будь-якого ризику виникнення катастроф або аварій у потенційно небезпечних суб’єктів господарювання або на об’єктах, які реально можуть створити загрозу їх виникнення. Техногенний вид безпеки говорить про стан захисту територій і населення від можливого виникнення надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Техногенна безпека – це специфічна (особлива) функція захисту територій і населення від будь-яких ситуацій надзвичайного характеру.
Що робити, якщо звинуватили за порушення встановлених законодавством вимог пожежної або техногенної безпеки
У разі якщо ви займаєте високопоставлену посаду, пов’язану з виконанням обов’язків по техногенної або пожежної безпеки, варто дуже серйозно підходити до будь-яких нюансів на роботі, адже найменша помилка може призвести до непоправних наслідків. Природно, якщо все-таки такій ситуації не вдалося уникнути, що спричинило за собою смерть людей або інші серйозні наслідки, варто очікувати кримінального переслідування. У цьому випадку важливо звернутися за юридичною допомогою, якої можуть забезпечити адвокати у кримінальних справах юридичної компанії «Турій та Партнери». Необережні злочини за своєю суттю складні в доведенні, тому грамотний адвокат допоможе вийти з ситуації з незаплямованою репутацією.