
Відповідальність за розголошення таємниці усиновлення (удочеріння)
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 168 статті КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Охорона таємниці усиновлення, відповідно до вітчизняного кримінальним законом, закріплює захист законних інтересів і прав учасників процедури усиновлення від будь-якого зовнішнього втручання в їх сімейне життя. За це кримінальне правопорушення притягуються особи, що розголосили інформацію щодо всиновлення всупереч волі усиновителя.
Цікаво, що кримінальне законодавство деяких зарубіжних країн, в тому числі Голландії, Швейцарії та Польщі, відносить відомості з усиновлення до професійної таємниці, яка пов’язана з обов’язками особи професійного характеру. А в інших державах інформація з усиновлення – це один з характерних ознак невтручання в приватне життя людини.
Кримінальна відповідальність за розголошення таємниці удочеріння (усиновлення)
В статтею 168-ой КК законодавець передбачив відповідальність за здійснення розголошення таємниці удочеріння або усиновлення проти волі удочерителя або усиновителя. За такі дії злочинець може отримати грошовий штраф в розмірі до 850 гривень, роботи громадського характеру до 240-ка годин або до 2-х рік виправних робіт.
Якщо вищевказані дії були вчинені працівником медустанови або посадовою особою, які дізналися про таку інформацію по роботі або по службі, а також спричинили будь-які тяжкі наслідки, то в цьому випадку можна отримати більш суворе кримінальне покарання. Законодавець в санкції другій частині даної статті, крім штрафу, передбачив покарання у вигляді обмеження або позбавлення особистої свободи, причому на термін до 3-х рік.
Поняття усиновлення за сімейним законодавством
Розголошення таємниці удочеріння або усиновлення часто призводить до значних негативних наслідків, в тому числі розриву сімейних відносин, важким особистих і сімейних конфліктів і трагедій. З цією метою до Кримінального кодексу і була введена ст.168-а. Для того щоб розібратися в тонкощах даного складу злочину варто спочатку ознайомиться з основними законодавчими нормами, що стосуються усиновлення, які в основному передбачені в Сімейному кодексі України (далі – СКУ).
Так, усиновленням, відповідно до ст.207 СКУ, є прийняття в свою сім’ю усиновлювачем особи на правах сина чи дочки, яке здійснюється за рішенням суду.
Усиновлення може бути здійснено виключно щодо дитини до досягнення нею 18-річного віку для забезпечення гармонійних і стабільних умов життя в його найвищих інтересах з чітким дотриманням процедури, передбаченої законодавством.
Таємниця усиновлення перебувати під охороною закону. Статтею 227 СКУ передбачено, що усиновитель має право приховувати інформацію про усиновлення від дитини, яка усиновлена, а також вимагати нерозголошення даного факту особами, яким це відомо як до, так і після того, як дитина досягне 18 років. Крім того, усиновлювач може приховувати від дітей факт усиновлення, якщо інтереси дитини в разі розкриття таємниці усиновлення, можуть постраждати.
З метою гарантування таємниці усиновлення в рішенні суду на прохання усиновителя можна змінити відомості про дату і місце народження дитини, тільки в тому випадку, якщо це буде відповідати його інтересам.
Крім того, ім’я дитини може бути змінене за заявою усиновлювачів, але для цього потрібна згода дитини. За судовим рішенням може бути задоволено бажання усиновителя про запис його матір’ю або батьком дитини. Цікаво, що в разі, якщо усиновлювачами будуть чоловік і жінка і вони записуються батьками, у дитини буде змінено батькові та прізвище.
Характерні ознаки складу злочину по ст.168 КК
З об’єктивної сторони розголошення таємниці, зазначеної в диспозиції даної статті, характеризується протизаконним повідомленням відомостей будь-яким способом іншим особам без згоди усиновителів про те, що усиновителі або удочерителя – це не кровні батьки усиновленої дитини.
Важливо, що для настання відповідальності кримінального характеру значення не має, яким способом і кому була розголошена таємниця (письмово або усно). Розголошення таємниці усиновлення є найбільш суспільно небезпечним в тому випадку, коли таку інформацію доносять до самого усиновленого.
Обов’язковою умовою, при якому буде мати місце склад правопорушення, передбачений в ст.168-ї КК, є відсутність прямого згоди удочерителя або усиновителя на розголошення даної таємниці. Але варто пам’ятати, що злочин буде і тоді, коли один з усиновителів дав свою згоду на розголошення, але інший був категорично проти цього.
Правопорушення вважається закінченим з того моменту, коли інформація, що стосується усиновлення, була доведена іншим особам, причому наслідки в даному випадку не мають значення. Природно, що цей злочин зі своєю суб’єктивної сторони характеризується виключно прямим видом умислу.
Важливо пам’ятати, що суб’єктом даного правопорушення можуть бути навіть кровні батьки дитини, якого всиновили. В даному випадку вони підпадають під дію статті 168 КК лише тоді, коли вони в письмовій формі дали свою згоду на удочеріння або усиновлення, або ж дана процедура була, проведена без їх згоди у зв’язку з позбавленням їх батьківських правий чи не проживанням з ним дитини більше 6-ти місяців.
Що робити, якщо Ви стали жертвою розголошення таємниці усиновлення (удочеріння)
Як вище вже зазначалося, розглянута стаття направлена в першу чергу на захист прав дітей та усиновителів, які хочуть побудувати міцну повноцінну родину. Адже сім’я є осередком суспільства, на якій будується держава. У разі розголошення таємниці усиновлення сім’я як мінімум може розпастися, а як максимум, психічному здоров’ю дитини буде завдано серйозної шкоди.
Нерідко зустрічаються випадки, коли дитина росте в сім’ї, має дбайливих батьків, повністю всім забезпечений, але в один момент дізнається, що батьки не його рідні і він в дитинстві був усиновлений. Реакція може бути найрізноманітніша – дитина з розумінням ставиться до цього, або може вкрай негативно відреагувати, аж до відходу з родини. Саме за такі ситуації і була введена в КК ст.168-а. Звичайно, якщо усиновителі або дитина бажають притягнення до кримінальної відповідальності винних за розголошення осіб, варто звернутися до уповноважених органів, в тому числі в поліцію, яка і займається розслідуванням таких ситуацій. В даному випадку важливо вберегти психічне здоров’я дитини і максимально швидко зібрати наявні докази по справі. Психологічна експертиза допоможе встановити моральну шкоду, завдану потерпілим внаслідок розголошення цієї таємниці.
Що робити, якщо Вам було пред’явлено звинувачення за ст.168 КК
Сімейне законодавство України є досить складним і своєрідним. Воно тісно пов’язане з цивільним правом, тому в пред’явленому обвинуваченні повинні бути відсилання до нормативно-правовим актам в цих галузях. Вже згадана стаття не є сильно поширеною, що свідчить мінімальна кількість судових вироків, але в разі пред’явлення звинувачення все одно потрібно відстоювати свою правоту. Тому ми рекомендуємо вам послуги юридичної компанії «Турій та Партнери». Спеціалісти будуть брати активну участь у захисті клієнта, зі збором необхідних доказів захисту і явним спростуванням доказів обвинувачення.