
Відповідальність за службове підроблення
Для того, щоб скористатися послугами адвоката у кримінальних справах або отримати юридичні послуги, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказанним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Серед кримінальних правопорушень у сфері професійної діяльності значну частину займають справи про службову підробку. На відміну від інших норм, що забороняють підробку документів, ст.366 КК України поширюється тільки на посадових осіб, і стосується офіційних паперів, що не згаданих в статтях:
- 158-3 (матеріали виборів і референдумів);
- 199 (гроші, акцизні марки, державні цінні папери);
- 200 (банківські платіжні доручення, засоби доступу до рахунків);
- 205-1 (для реєстрації ФОП та юридичних осіб);
- 223-1 (для реєстрації емісії цінних паперів);
- 224 (недержавні акції, облігації, векселі, заставні та ін.);
- 318 (отримання наркотиків, психотропних речовин і прекурсорів);
- 376-1 (внесення неправдивих відомостей в систему судового документообігу);
- 358 (свідоцтва, посвідчення та інші правовстановлюючі папери, видані / завірені нотаріусами, реєстраторами, оцінювачами, аудиторами, судовими виконавцями, іншими суб’єктами надання публічних послуг).
Службове підроблення має місце в тих випадках, коли з боку посадової особи:
- був складений і / або виданий завідомо неправдивий офіційний документ;
- внесена свідомо неправдива інформація;
- була здійснена інше підроблення офіційного документа.
Подібні злочини нерідко відбуваються з корисливих мотивів, можуть бути спрямовані на одержання неправомірної вигоди або досягнення особистих цілей (кар’єрне зростання, підвищення в званні, помста кому-небудь). Суди регулярно виносять обвинувальні вироки за ст.366 КК:
- слідчим (за необґрунтоване закриття виробництва, фальшиві заяви потерпілих, підроблені протоколи і т.п.);
- медпрацівникам (за неправдиві довідки про стан здоров’я);
- інспекторам держслужб (за неправдиві результати перевірок);
- директорам і бухгалтерам (за махінації з фінансовою звітністю, податками);
- експертам (за умисне винесення неправдивого висновку, приховування фактів);
- чиновникам, керівникам бюджетних установ (наприклад, за підписання завідомо недостовірних актів про виконання підрядниками будівельних, ремонтних робіт, поставку товарів, надання послуг;
- за фальсифікацію рішень місцевих рад, виконкомів; за підробку договорів та інше).
Зміст |
Службове підроблення: склад злочину
Для передачі в суд обвинувального акта, під час досудового розслідування має бути встановлена сукупність всіх елементів кримінального правопорушення:
Предмет — офіційний документ, тобто зафіксована на будь-яких матеріальних носіях юридично значуща інформація, яка:
- підтверджує явища / події / факти, здатні спричинити за собою виникнення, зміну, припинення прав і обов’язків;
- оформляється або засвідчується компетентним посадовою особою в межах його повноважень, з означеної законом формі і з усіма реквізитами;
- може використовуватися як доказ у правозастосовчій діяльності.
Якщо документ не відповідає хоча б одній з перерахованих вище критеріїв, він не може бути визнана офіційною (примітка до ст.358 КК).
Об’єкт — законний порядок підготовки, складання та видачі документації представниками державного апарату, місцевого самоврядування, юридичних осіб, об’єднань громадян. Додатковим об’єктом можуть бути права і свободи людини, власність та ін.
Об’єктивна сторона — службове підроблення, спотворення істини в документі посадовою особою. Відповідно до вимог ст.91 КПК України, ця подія має відбутися в певний час, в певному місці і в певний спосіб. Злочин вважається закінченим з моменту:
- складання (оформлення, нанесення реквізитів: номери, підписи, печатки);
- внесення неправдивих відомостей (включення інформації, яка повністю або частково не відповідає дійсності, або ж навмисне приховування правди);
- підробки (виготовлення документа, що містить завідомо неправдиві дані);
- видачі (вручення, напрямки поштою або через інші засоби зв’язку, публікації).
Використання такого роду фальшивок, одержання замість неправомірної вигоди кваліфікується за іншими статтями КК.
Суб’єкт — посадова особа органу державної влади, місцевого самоврядування, громадського об’єднання, підприємства / установи / організації незалежно від форми власності, наділена правом складати, вносити відомості та / або видавати певні офіційні документи.
Суб’єктивна сторона характеризується наявністю прямого умислу, тобто винний повинен усвідомлювати протиправність своїх дій і бажати або припускати порушення інтересів територіальної громади, держави, фізичних і юридичних осіб.
Кримінальна відповідальність за ст.366 КК України
За чинним кримінальним законодавством засудженим за службове підроблення може загрожувати покарання у вигляді:
- За оформлення, видачу фіктивних офіційних документів, внесення в них недостовірних даних або іншу підробку (без кваліфікуючих ознак):
- штраф 34 000 -: 68 000 ₴;
- обмеження волі до 3 років;
- додатково – обов’язковий заборона займати посади на період не більше 3 років.
- За ті ж дії, якщо вони спричинять тяжкі наслідки. Згідно з п.4 Примітки до ст.364 КК, такі мають місце, якщо діями винного було завдано збитків на суму> 250 нмдг * (297 375 грн.):
- від 2 до 5 років тюремного ув’язнення
+ Штраф від 4250 до 12 750 ₴
+ Заборона займати посади на строк до 3 років.
* Нмдг – неоподатковуваний мінімальний дохід громадян, що становить 50% прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Адвокат по 366 статті КК України
Що робити, якщо звинуватили в службовій підробці? Залучення громадян до відповідальності можливо тільки в прямо передбачених законом випадках, з дотриманням всіх конституційних і процесуальних норм. Доводити наявність складу злочину, в тому числі провину конкретної особи, зобов’язані органи слідства та прокуратури.
З моменту вручення підозри, а також на будь-якому іншому етапі виробництва фігуранти справи мають право користуватися професійною юридичною допомогою. Краще, якщо адвокат у службових злочинів буде супроводжувати клієнта з самого початку. Для цього варто скористатися ч.3 ст.42 КПК, і зажадати зустрічі із захисником ще до першого допиту. Якщо слідчий ставить питання, на які Ви не бажаєте відповідати, то ст.63 Конституції дозволяє відмовитися давати показання проти себе без будь-яких негативних наслідків.
Маючи більш ніж 10-річним досвідом у сфері кримінального права, фахівці юридичної фірми «Турій та Партнери» (Київ, Україна) зроблять все необхідне, щоб справа була закрита, а звинувачення в службовій підробці – зняті. Як свідчить судова практика, при відсутності в діях посадової особи значної суспільної небезпеки цілком можна обійтися адміністративним стягненням, а іноді і повністю уникнути покарання.
Щоб дізнатися умови співробітництва, викликати адвоката за статтею 366 КК України або отримати індивідуальну консультацію, зателефонуйте за номером, вказаним на сайті.