
Відповідальність за торгівлю людьми в Україні
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката з питань про торгівлю людьми або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Згідно з українською Конституцією, безпека і недоторканність кожного громадянина є найвищою соціальною цінністю, що охороняється державою. На міжнародному рівні свобода особистості гарантується Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Утримання, експлуатація кого-небудь проти його волі без законних на те підстав заборонена, і тягне за собою кримінальну відповідальність.
Зміст |
Склад злочину за ст.149 КК «торгівля людьми»
Об’єкт — особиста свобода фізичних осіб, їх людська гідність. В окремих випадках може мати місце порушення права самостійно вибирати заняття і своєчасно отримувати плату за свою працю, обмеження можливості без примусу вступати в шлюб, народжувати і виховувати дітей, відмовлятися від виконання незаконних наказів або розпоряджень, вільно пересуватися, отримувати медичну допомогу.
Об’єктивна сторона передбачає активні дії винних. Зокрема, протиправна діяльність, яка підпадає під ст.149 КК України, включає в себе не тільки безпосередню купівлю-продаж людей, а й інші незаконні операції, а саме:
- вербування (залучення жертв шляхом публікації оголошень, особистих зустрічей);
- переміщення (перевезення, супровід до місця утримування);
- укриття (тримання в приміщеннях, на огороджених територіях);
- передачу, одержання людини всупереч його бажанням, інтересам.
Метою перерахованих дій може бути:
1) примусова експлуатація:
- трудова (з присвоєнням результатів роботи, фізичних, інтелектуальних зусиль);
- в порно індустрії або для розваг інтимного характеру;
2) рабство і подібні йому звичаї, неволя, боргова залежність;
3) вилучення органів, проведення дослідів;
4) примусова вагітність або аборт;
5) подальший примус до шлюбу;
6) усиновлення / удочеріння заради вигоди;
7) залучення до жебракування;
8) залучення в злочинність;
9) використання у військових конфліктах;
10) інші форми експлуатації.
Описана трактування збігається з положеннями спеціального Протоколу до Конвенції ООН проти транснаціональної організованої злочинності (діє з 2004 року) і Конвенції Ради Європи (ратифікована в 2010).
Відповідно до міжнародних нормативних актів і кримінального законодавства України, протиправні дії можуть здійснюватися різними способами:
- із застосуванням сили; шляхом викрадення;
- через шантаж, погрози потерпілому, його сім’ї;
- обманним, шахрайським шляхом;
- через підкуп або зловживання владою;
- з використанням уразливого або залежного становища жертви;
- за допомогою надання будь-яких благ контролюючому особі.
Згода, отримана від потерпілого в результаті будь-якого з вищезазначених методів впливу, до уваги не береться (п.b ст.3 Протоколу, ст.4 Конвенції). Маніпуляції особами, які не досягли 18 років, кваліфікуються як торгівля людьми незалежно від способу вербування або заманювання.
Суб’єктами злочину за ст.149 КК виступають особи старше 16 років.
Суб’єктивна сторона характеризується умисною формою вини (прямий або непрямий – наприклад, якщо водій транспортного засобу розумів, що перевозить людину до місця незаконного утримування, сам не був зацікавлений в цьому, але і не вжив жодних заходів для звільнення жертви). Мотив переважно корисливий, хоча в деяких випадках дане правопорушення може бути скоєно з мотивів помсти, ревнощів, особистої неприязні.
Стаття 149 КК України. Торгівля людьми
Організаційно-правові засади та заходи, спрямовані на боротьбу з торгівлею людьми в Україні закріплені Законом №3739-VI. Припиняти та розкривати подібні злочини зобов’язані фахівці Національної поліції у співпраці з міжнародними правоохоронними структурами, за сприяння дипломатичних і консульських установ в інших країнах, прикордонних служб, інших уповноважених органів. Звернення в поліцію і місцеву адміністрацію дає потерпілим від торгівлі людьми, в тому числі іноземцям та особам без громадянства, право на тимчасове перебування в країні, проживання в спеціальних установах, послуги перекладача, медичне обслуговування, соціально-психологічну та юридичну підтримку (ст.14 Закону ).
Для винних покарання за ст.149 КК України становить:
- За торгівлю / вербування / передачу / отримання / переміщення / утримування людини для подальшої експлуатації, реалізовану шляхом викрадення, примусу, шантажу, обману, залежного чи уразливого стану потерпілого, або через підкуп контролюючої особи для отримання її згоди на експлуатацію
- 3-8 років тюремного ув’язнення.
- Ті ж дії, вчинені:
- щодо неповнолітнього;
- по відношенню до кількох осіб;
- посадовою особою;
- в поєднанні з безпечним для життя / здоров’я насильством або погрозами;
- за змовою;
- повторно
- 5-12 років тюремного ув’язнення, додатково можлива конфіскація майна.
- Діяння, передбачені ч.1 або 2, вчинені:
- батьками / опікунами / усиновлювачами / опікунами щодо дитини;
- будь-якою особою по відношенню до малолітнього (молодше 14 років);
- в складі організованого угруповання;
- із застосуванням небезпечного насильства, або під загрозою такого;
- якщо незаконні дії призвели до тяжких наслідків
- 8-15 років тюремного ув’язнення, можлива конфіскація майна.
Уразливий стан має на увазі відсутність у жертви можливості усвідомлювати свої дії, самостійно приймати рішення, керувати ними, чинити опір насильству і незаконним діям. Воно може бути обумовлено фізіологічними, психологічними особливостями потерпілої сторони, збігом тяжких обставин.
У період з 2006 по 2018 р диспозиція ст.149 КК включала в себе слова «торгівля людьми, або вчинення іншої протизаконної угоди, об’єктом якої є людина». Станом на травень 2021р. в парламенті зареєстровано два законопроекти, якими планується повернути колишню редакцію. Необхідність внесення поправок мотивується тим, що в зв’язку з вилученням вищевказаної частини статті на практиці виникли складності залучення до кримінальної відповідальності осіб, що здійснюють операції без мети експлуатації (наприклад, дарування, передача людини в рахунок погашення боргу тощо).
Адвокат з питань торгівлі людьми
Можливість отримати професійну правову допомогу і захист від кримінального обвинувачення – невід’ємне право кожної людини. Справи, пов’язані з торгівлею людьми, є досить складними в юридичній практиці, і розібратися в них без допомоги фахівця вкрай важко. Тому, щоб відстояти свої інтереси при взаємодії з правоохоронними органами, краще звернутися до досвідченого адвоката. У Києві та по Україні такі послуги надає компанія «Турій та Партнери».
Представництво потерпілих:
- складання заяви про правопорушення;
- звернення до Національної поліції і місцевої адміністрації;
- підготовка документів для отримання статусу жертви торгівлі людьми;
- подача клопотань про забезпечення фізичної безпеки потерпілого;
- супровід на всіх етапах слідства і в суді.
Захист підозрюваних / обвинувачених:
- підготовка до допитів та інших слідчих дій;
- участь адвоката в заходах досудового розслідування (допитах, обшуках);
- відстоювання інтересів підзахисного, подача скарг, клопотань;
- звернення до суду для звільнення зі слідчого ізолятора;
- збір доказів невинності;
- реалізація прав і обов’язків захисника в суді;
- апеляційне та касаційне оскарження вироків;
- інші види правової допомоги за домовленістю з клієнтом.
Для отримання попередньої консультації або призначення зустрічі з адвокатом телефонуйте за номером, вказаним на сайті.