
Відповідальність за ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 212-1 статтею КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Кримінальні правопорушення у сфері господарської діяльності в останні роки становлення української держави стали більш поширеними, в тому числі, в зв’язку з економічним розвитком. Одним з видів правопорушень, який зазіхає на державну політику в сфері оподаткування, є ст.212-1 КК.
Зміст |
Характеристика правопорушення
У разі умисного ухилення від сплати єдиних внесків на державне загальнообов’язкове соціальне страхування чи будь-яких страхових внесків на державне загальнообов’язкове пенсійне страхування, якщо дане діяння призвело до ненадходження до фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі – ОГСС) коштів у значних розмірах можна отримати наступні покарання :
- до 3-х років заборони на право займати зазначені судом посади або займатися будь-якою визначеною діяльністю;
- від 1-ої до 4-х тисяч НМДГ грошового штрафу.
Крім того, вищевказані діяння повинні бути здійснені наступним суб’єктом:
- особою, яка здійснює підприємницьку діяльність, тільки без утворення юрособи;
- посадовою особою організації, установи або підприємства, незалежно від форми власності;
- будь-якою іншою особою, яка зобов’язана сплачувати вищезазначені внески.
Якщо говорити про суспільну небезпеку даного правопорушення, то вона полягає в тому, що в разі повної відсутності коштів, які надходять в існуючі фонди соціального страхування, державні органи не можуть в повному обсязі виконувати функцію соціального захисту населення. В даному випадку держава не може здійснювати передбачені в законодавстві соціальні виплати, в тому числі:
- пенсійні виплати;
- виплати, пов’язані з втратою працездатності, обумовлені професійним захворюванням, нещасним випадком на виробництві або похованням;
- страхові виплати по безробіттю;
- виплати у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.
Відповідно до ст.8 Закону України від 08.07.2010р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» вищевказані внески забезпечують застрахованим особам такі гарантії:
- покриття адміністративних видів витрат, що стосуються забезпечення функціонування всієї системи загальнообов’язкового державного соцстрахування;
- створення фінансового резерву, який забезпечує страхові виплати та надання застрахованим особам соціальних послуг;
- фінансування заходів, які спрямовані на здійснення профілактики страхових випадків;
- соцпослуги і страхові виплати, передбачені нормативною базою.
Об’єктом аналізованого правопорушення виступають відносини, які відповідають за формування фондів ОГСС, тобто відносини, що складаються між платниками страхових внесків та державою на підставі законодавчих норм, які регулюють зміну, встановлення або скасування виплат до фондів соцстраху таких внесків.
Як можна було здогадатися, предметом цього злочину є грошові кошти, які підлягають сплаті до фондів соцстраху у вигляді вищевказаних внесків.
Поняття внесків, які підпадають під ст.212-1 КК
У першій статті Закону України №1058-IV від 09.07.2003р. «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» закріплено поняття страхових внесків. Так, страховими внесками на вказане страхування є кошти відрахувань на соціальне страхування, збір і страхові внески на загальнообов’язкове пенсійне держстрахування.
Що стосується поняття єдиного внеску на ОГСС, то воно закріплене вже в Законі №2464-VI від 08.07.2010р. Єдиний внесок на ОГСС – це страховий внесок консолідованого типу, збір якого на регулярній основі і в обов’язковому порядку здійснюється в систему ОГСС. Мета його сплати – забезпечення захисту прав застрахованих осіб і близьких членів їх сімей у випадках, які передбачені законодавством, на отримання страхових послуг (виплат) за діючими різновидам ОГСС.
Що стосується об’єктивної сторони розглянутого правопорушення, то воно характеризується наявністю трьох головних ознак:
- дії, що виражається в ухиленні від сплати вищевказаних внесків;
- наслідками у вигляді фактичного ненадходження до фондів ОГСС грошових коштів, як мінімум, в значних розмірах;
- наявністю причинного зв’язку між наслідками і досконалими діяннями.
Розглядається суспільно небезпечне діяння відрізняється тим, що суб’єкт злочину відмовляється від виконання зобов’язань по сплаті внесків, покладених на нього чинним законодавством.
Головними умовами відповідальності кримінального характеру за вчинення ухилення від сплати цих внесків є:
- законодавча обов’язок уповноваженої особи сплатити внески до фондів ОГСС;
- наявність у даної особи реальної можливості їх заплатити.
Варто зазначити, що відповідно до ст.9 Закону України №2464-VI від 08.07.2010р. незалежно від фінансового стану платника єдиний внесок підлягає обов’язковій сплаті. У разі наявності у платника зобов’язань зі сплати інших податків або обов’язкових платежів, або зобов’язань перед кредиторами, сплата єдиного внеску здійснюється в першу чергу, причому має пріоритет перед усіма іншими аналогічними зобов’язаннями (за винятком виплати зарплати). Тому якщо у платника на момент настання терміну сплати встановлених внесків фактично відсутні необхідні кошти (наприклад, через використання їх на інші потреби), це не виключає кримінальної відповідальності за даній статті.
Що робити, якщо вам пред’явили звинувачення за ухилення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування
Розглянутий склад злочину не є часто вживаним правоохоронцями на практиці. Це підтверджує мінімальну кількість вироків, які були винесені судами України за вчинення діянь, які підпадають під ст.212-1. Але в разі залучення до відповідальності за дане правопорушення, краще мати надійного захисника. Адвокати у кримінальних справах юридичної фірми «Турій та Партнери» мають напрацьованою базою клієнтів, які виключно позитивно відгукуються про проведену фахівцями компанії роботі, часто приводить до постанови виправдувальних рішень. Варто пам’ятати, що детально вибудувана захист дозволить повністю реабілітувати клієнта перед особою суспільства.