
Відповідальність за викрадення автомобіля в Україні
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката з питань викрадення автомобіля або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Протиправне заволодіння автотранспортом або іншим механічним засобом пересування – це злочин, за який статтею 289 КК України передбачені санкції у вигляді обмеження волі (3-5 років) або увязнення в місцях позбавлення волі (3-12 років, при корисливих мотивах – з конфіскацією).
Для оформлення та передачі до суду обвинувального акта, органами досудового слідства та прокуратурою повинен бути встановлений такий склад злочину:
Предмет — згідно з Приміткою до ст.286 КК, транспортним засобом визнається автомобіль будь-якої марки / виду, трактор, тролейбус, трамвай, мотоцикл або інший самохідний механізм. Викрадення велосипедів, самокатів, возів та інших предметів, які приводяться в рух за допомогою фізичних зусиль людей або тварин, підпадає під дію ст.185 КК (крадіжка).
Об’єкт — при викраденні порушується право власності, безперешкодного володіння і розпорядження транспортним засобом особою, якій воно належить на законних підставах (в тому числі при використанні за дорученням, в якості службового, за договором оренди, лізингу і т.д.). Потерпілою стороною може бути як фізична, так і юридична особа.
Суб’єкт — при відсутності кваліфікуючих обставин відповідальність за даний злочин настає з 16-літнього віку. У разі винесення вироку по ч.2,3 ст.289 покарання відбувають і неповнолітні, яким на момент викрадення виповнилося 14 років (ч.2 ст.22 КК).
Об’єктивна сторона полягає в заволодінні транспортом без відповідного права, проти волі власника або без його відома. Спосіб і тривалість незаконного використання значення не має.
Основні ознаки викрадення:
- злочин полягає тільки в активній дії, а не бездіяльності;
- зловмисник отримує можливість керувати транспортним засобом;
- поведінка винного є незаконною, він не має ні дійсного, ні уявного права на майно, заволодіння яким здійснює;
- немає дійсного вільного волевиявлення власника або законного користувача на передання управління обвинуваченому.
Якщо автовласника / водія змусили поступитися водійським місцем, покинути салон, віддати ключі, припинити опір під моральним або загрозою фізичної розправи (насильством, погрозою насильства, створенням небезпеки для його здоров’я або життя), злочин є кваліфікованим (ч.2 або 3 ст.289) і засудженим призначається триваліший строк тюремного ув’язнення.
У випадках, коли дозвіл законного користувача, власника на заволодіння транспортом було отримано обманним шляхом або через зловживання довірою, кримінальна справа порушується за ст.190 (шахрайство).
Суб’єктивна сторона — наявність протиправного умислу заволодіти чужим транспортним засобом проти волі власника, незалежно від мотиву (це можуть бути корисливі цілі, бажання розважитися, суперечка, помста і т.п.). Не є злочином вимушене використання автомобіля або іншого самохідного механізму без законних підстав у випадках:
- крайньої необхідності;
- необхідної чи уявної оборони;
- затримання особи, яка вчинила кримінальне порушення;
- виконання законного наказу, розпорядження (наприклад, військовослужбовцям);
- фізичного або психічного примусу з боку зацікавлених суб’єктів;
- виконання спецзавдання з розкриття, попередження кримінальної діяльності злочинного угруповання або організації.
Стаття 289 КК України. Кримінальна відповідальність за викрадення автомобіля.
Протиправне заволодіння механічним засобом пересування (викрадення) – це кримінальний злочин, який тягне за собою такі міри покарання:
- Без кваліфікуючих обставин (не тяжке порушення)
- обмеження волі від 3 до 5 років, або аналогічний тюремний термін
- При наявності хоча б одного із зазначених нижче фактів:
- угон, вчинений повторно;
- попередня змова двох і більше учасників;
- застосування до потерпілого насильства, яке не є небезпечним для здоров’я або життя;
- озвучування, демонстрація потерпілому погроз насильством;
- проникнення в приміщення (в гараж, укриття, на закриту парковку);
- використання електронних засобів по злому сигналізації;
- вартість транспорту від 100 до 250 мінімальних доходів, що не підлягають оподаткуванню (мінімальний дохід – це 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на момент крадіжки)
порушення відноситься до тяжких злочинів і передбачає санкцію у вигляді тюремного ув’язнення строком від 5 до 8 років, додатково можлива конфіскація.
- Тяжким і особливо тяжким кримінальним правопорушенням є викрадення:
- вчинене організованим угрупованням;
- супроводжуване насильством, небезпечним для здоров’я / життя потерпілого;
- з погрозами завдати кому-небудь серйозні травми або скоїти вбивство;
- транспортного засобу вартістю понад 250 мінімальних доходів.
За будь-яке з перерахованих діянь суд може засудити зловмисника до 8-12 років позбавлення волі з конфіскацією всього майна або без такої.
На підставі ч.4 ст.289 КК викрадач звільняється від відповідальності за дотримання таких умов:
- правопорушення за цією статтею скоєно цією особою вперше;
- відсутні кваліфікуючі фактори, згадані в ч.2 і 3 ст.289;
- транспортний засіб повернуто власнику, збитки відшкодовані;
- винний добровільно повідомив про те, що трапилося в правоохоронні органи (явка з повинною).
Адміністративна відповідальність за викрадення автомобілів, електротранспорту або інших самохідних механізмів чинним законодавством України не передбачена.
Що робити, якщо викрали автомобіль?
Незалежно від обставин, при яких власник або законний користувач втратив можливість володіти, керувати, розпоряджатися належним йому засобом пересування проти своєї волі з вини третьої особи (осіб), необхідно:
- Без зволікань звернутися до патрульних поліцейських на дорозі, або ж зателефонувати за номером 102. При цьому потрібно буде повідомити:
- номера державної реєстрації;
- марку, модель, колір, відмінності автомобіля;
- місце початкового перебування транспорту;
- час, спосіб викрадення, свідків (якщо відомо);
- де і коли був виявлений факт пропажі;
- власні ПІБ та контактні дані.
- Подати письмову заяву до найближчого відділення поліції. Це можна зробити особисто, або через поштове відправлення рекомендованим листом з повідомленням. Щоб документ не загубився, черговий або секретар повинен зареєструвати його шляхом проставлення вхідного шифру і внесення запису в спеціальний журнал. Якщо в момент подачі зробити це неможливо (наприклад, уповноваженої особи немає на місці), є сенс вимагати, щоб співробітник, що приймає заяву, зробив на другому екземплярі напис: «Отримано, посада, ПІБ, дата, час» – так у потерпілого буде більше шансів на розслідування його справи правоохоронними органами.
- Отримати юридичну допомогу при виникненні будь-яких труднощів, пов’язаних з розшуком транспортного засобу і поверненням його законному власнику можна, звернувшись в юридичну компанію «Турій та Партнери». Фахівці компанії працюють як в Києві, так і в інших містах України.
Послуги в області права з питань викрадення автомобіля включають:
- складання заяв, клопотань, скарг та інших процесуальних документів;
- представництво інтересів в органах Національної поліції, прокуратурі, суді;
- вжиття заходів для витребування автомобіля, вилученого як речовий доказ, зі спеціальної стоянки МВС і передачі його назад власнику;
- подачу і ведення цивільного позову щодо стягнення майнової шкоди;
- відстоювання і захист прав клієнта на всіх етапах кримінального провадження.