
Відповідальність за приховування чи спотворення відомостей про екологічний стан чи захворюваність населення
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 238 КК України, натисніть обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Інформація в наш час є важливою складовою життя кожної людини окремо та суспільства в цілому. Але історія людства повсюдно застосовувалася тактика приховування певних даних, чи його спотворення у тому, щоб, наприклад, не сіяти у суспільстві паніку. Це стосується, в тому числі, відомостей щодо захворюваності населення або екологічного стану, але ці дії за певних обставин можуть підпадати під кримінальну статтю.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за ст. 238 КК України
Правопорушення кримінального характеру проти навколишнього середовища завжди були складами для правоохоронних органів, що важко доказуються, це також стосується і аналізованої статті. Вона закріплює відповідальність за дії виключно службової особи щодо приховання чи навмисного спотворення інформації щодо екологічної, у т.ч. радіаційного стану, який пов’язаний із забрудненням продовольчої сировини, харчових продуктів, атмосферного повітря, водних ресурсів і земель, і такого, що вкрай негативно впливає на тваринний, рослинний світ, здоров’я людей. Крім того, під цю статтю підпадає інформація щодо стану захворюваності населення в тих районах, де значно підвищена екологічна небезпека. За такі дії суд може призначити таке покарання:
- до 3-х років позбавлення чи обмеження особистої свободи,
- до 3-х років позбавлення права займатися зазначеною судом діяльністю або обіймати посади,
- Фінансовий штраф від 1-ої до 4-ох тисяч НМДГ.
У другій частині цієї статті передбачена відповідальність за ті ж дії, тільки вчинені з кваліфікуючою ознакою «повторно», у місцевості, яка в передбаченому порядку оголошена зоною ЧЕС (далі за текстом – надзвичайна екологічна ситуація) або якщо вони призвели до загибелі людей чи інших тяжких наслідків. І тут покарання збільшується до 5-ти років позбавлення особистої свободи.
Об’єкт розглянутого правопорушення – процедура інформування про радіаційне або екологічне забруднення території, що в результаті може призвести до негативних наслідків для здоров’я людей, тваринного та рослинного світу, а також рівня захворюваності населення, яке проживає на цих територіях.
Під предмет злочину підпадають дані екологічного чи радіаційного стану будь-яких територіях чи районах. Даний стан визначається порушенням чи не дотриманням чинних та законодавчо встановлених екологічних нормативів.
До інформації щодо стану захворюваності відносять дані про кількість хворих людей на території, що відрізняється підвищеними показниками екологічної небезпеки. Варто пам’ятати, що такі хвороби мають бути характерними для забруднення, яке поширене в даному районі (наприклад, захворювання, характерні для променевої хвороби під час радіоактивного забруднення). Крім того, до такої інформації також відносять дані про поставлені діагнози щодо динаміки захворюваності, про хвороби так званої загальної етіології (виразка шлунка, запалення легенів, рак та інше), зв’язок хвороб специфічного характеру з погіршенням екологічного стану.
Цікаво, що під поняття районів з підвищеною екологічною небезпекою підпадають території, на яких через людську діяльність або руйнівний вплив природних стихійних сил, надовго навколишнє природне середовище страждає від негативних змін, які ставлять під загрозу збереження об’єктів природи, а також людське здоров’я. Це своє чергу обмежує людям ведення діяльності господарського характеру.
Зі свого об’єктивного боку аналізований злочин може характеризуватись діями, закріпленими у її диспозиції. Так, приховування найчастіше виявляється у бездіяльності уповноваженої службової особи щодо несвоєчасного інформування населення про різку зміну (або значного перевищення закріплених нормативів, а також звичайних для конкретної місцевості показників рівня радіації) радіаційного чи екологічного стану. Для наявності аналізованого складу правопорушення повинна мати місце можливість реального негативного впливу на здоров’я людей, а також тваринний та рослинний світ.
Спотворенням є подання свідомо недостовірної інформації, яка вводить адресата в оману щодо питання стану захворюваності населення або екологічного стану. Тобто це будь-яке спотворення правди, у тому числі у бік зменшення або перебільшення показників щодо рівня хвороб населення, що проживає у відповідних районах, або забруднення навколишнього середовища в них. Наприклад, повідомлення даних про занижені показники щодо рівня радіації в конкретній місцевості, свідоме заниження кількісного рівня шкідливих речовин у певному довкіллі.
Розглянуте правопорушення вважатиметься закінченим з того часу, коли уповноважений суб’єкт міг і повинен був направити відомості належному адресату, але не зробив цього, або з того часу, коли він направив інформацію, яка виявилася заздалегідь спотвореною.
Хотілося б окремо зупинитися на такій кваліфікуючій ознакі цього злочину, як його скоєння у місцевості, де оголошено зону ЧЕС.
Під зоною ЧЕС законодавець має на увазі окрему територію України, де є виникнення ЧЕС, тобто. ситуація, коли спостерігаються значні негативні зміни у природі, які вимагають від уповноважених державні органи невідкладного застосування заходів надзвичайного характеру. Під негативними змінами у навколишньому середовищі розуміються будь-які втрати, знищення чи виснаження окремих природних ресурсів, комплексів через надмірне її забруднення, згубного впливу природних стихій чи інших чинників, які виключають чи обмежують можливість здійснення цих умовах нормальної життєдіяльності людини.
Головними причинами для оголошення будь-якої території зоною ЧЕС можуть бути:
- сильне збільшення показників захворюваності населення через негативні природні зміни,
- виникнення реальної загрози для здоров’я або життя великої кількості людей, а також факт заподіяння значної шкоди матеріального характеру фізичним чи юросібам, а також навколишньому середовищу через, в тому числі, її надмірне виснаження або використання,
- значне перевищення норм, що гранично допускають показники якості нормального існування природних комплексів.
Що робити, якщо Вам звинуватили за ст.238 КК
Сьогоднішня судова практика говорить про те, що стаття, що розглядається, практично ніколи не зустрічалася як пред’явлене звинувачення будь-якій особі. Це підтверджує той факт, що довести наявність цього складу злочину, особливо причинний зв’язок із певною службовою особою, дуже складно. Навіть експертний висновок не буде гарантією для винесення обвинувального вироку. Тому якщо так сталося, що Вам звинуватили за ст.238 КК, потрібно відразу укласти договір з юридичною компанією «Турій та Партнери». Наша фірма має виключно позитивні відгуки постійних клієнтів, яким було надано юридичний захист найвищого рівня.