
Оскарження дій слідчого
Для того, щоб скористатися послугами адвоката по оскарженню дій слідчого, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказаним на сайті.
Зміст |
Права і обов’язки слідчого
Слідчими є особи, що займають відповідні посади співробітники Національної поліції, СБУ, ДБР, НАБУ, податкової служби, уповноважені вести досудове розслідування кримінальних проступків і злочинів. У своїй роботі вони зобов’язані керуватися виключно чинним законодавством, дотримуючись принципів верховенства права, поваги до людської гідності, презумпції невинності, забезпечення права на захист та інші.
Однак на практиці з боку правоохоронців іноді трапляються порушення, через що учасники кримінального процесу стикаються з необхідністю оскаржити дії, бездіяльність або рішення органів слідства. Правовий механізм розгляду таких скарг, а також перелік причин, за якими вони можуть бути подані, наводиться в §1 глави 26 Кримінального процесуального кодексу України.
Куди подавати скаргу на дії слідчого?
Відповідно до ст.303 КПК, в досудовому виробництві можуть бути оскаржені:
- невнесення відомостей про кримінальне правопорушення в ЄРДР;
- неповернення тимчасово вилученого майна, що підлягає поверненню;
- бездіяльність щодо реалізації процесуальних дій у встановлені законом терміни;
- прийняття слідчим рішення про припинення розслідування;
- винесення постанови про закриття кримінального провадження;
- відмова у визнанні особи потерпілою;
- дії або рішення, що стосуються вжиття заходів безпеки;
- відмова за клопотанням про проведення слідчих або розшукових дій;
- зміна порядку досудового розслідування і відновлення його в ситуаціях, коли підозрюваному особі з обмеженою підсудністю призначається або припиняється психіатричне лікування;
- повідомлення підозрюваного про підсумки розслідування по закінченню 1 місяця (для проступків) або 2 місяців (для підозр у скоєнні злочинів) після офіційного вручення підозри, але не пізніше звернення до суду з обвинувальним актом або закриття кримінальної справи прокурором. Якщо підозрюваний в зазначений період знаходився в розшуку або на лікуванні, то слідство припиняється, а строк продовжується;
- відмова за клопотанням про закриття провадження на підставі п.9-1 ч.1 ст.284 КПК.
Скарги із зазначених мотивів можуть подаватися особами, чиї інтереси були порушені, протягом 10 днів від дати прийняття слідчим оспорюваного рішення, вчинення дії або бездіяльності, отримання учасником копії постанови. Розглядаються вони слідчим суддею місцевого суду на досудовому засіданні в термін не більше 72 годин, а з питань про закриття кримінальної справи – не більше 5 діб.
За фактом надходження скарги, слідчий суддя:
- Відмовляє у відкритті провадження (якщо предмет не підлягає оскарженню).
- Повертає скаргу (якщо вона подана особою, яка не має на це права, не підсудна цьому суду; пропущені терміни).
- Вивчає матеріали і виносить ухвалу, в якому може:
- скасувати постанови слідчого;
- скасувати повідомлення про підозру;
- зобов’язати вчинити дію;
- зобов’язати припинити дію;
- відмовити в задоволенні.
Звернення зі скаргою не зупиняє реалізацію процесуальних дій або рішень слідства. Розгляд повинен проходити в присутності заявника або його адвоката. Участь посадової особи, чиї вчинки оскаржуються, не обов’язково.
Скарги на дії або рішення слідчого, подані за всіма іншими причинами, крім перерахованих вище, підлягають розгляду судом під час підготовчого засідання.
При затягуванні наслідком розумних строків, зацікавлена особа може звернутися до прокурора вищого рівня. Він, в свою чергу, протягом 3 днів повинен дати співробітникам обов’язкові вказівки, а заявника письмово поінформувати про результати.
Ціна на послуги адвоката щодо оскарження дій слідчого
Ціна на послуги адвоката щодо оскарження дій слідчого формується індивідуально для кожного клієнта в залежності від ситуації, що склалася. Ознайомитися з нашим основним прайсом, Ви можете на сторінці ціни на юридичні послуги.
Наша команда