
Бізнес та військовий стан, що важливо знати?
Якщо вам потрібні послуги адвоката бізнесу у військовий стан, який постійно стежить за змінами в законодавстві та має великий досвід, натисніть на обраний варіант месенджера або скористайтесь номером телефону, вказаного на сайті. В юриспруденції із 2004 року.
Важливо розуміти, що запровадження воєнного стану (далі за текстом – ВС) є вимушеним заходом. Але навіть у такий складний час необхідно розвивати бізнес та його напрямки. Це робиться з метою збереження робочих місць для працівників, виплати податків та стабілізації національної економіки загалом.
Зараз ми детальніше розпишемо про те, що важливо знати, працюючи в режимі воєнного часу. Насамперед, правове регулювання діяльності юридичних осіб здійснюється за допомогою ЗУ №389-8 від 12.05.2015р. «Про правовий режим воєнного стану» (далі за текстом – Закон).
Відповідно до Закону керівництво державою на період ВС покладається на військове командування, яке разом із органами виконавчої влади (ОІВ), органами місцевого самоврядування (ОМС), військовими адміністраціями або самостійно можуть запроваджувати різноманітні заходи правового режиму. Їхній перелік міститься у 8-й статті Закону (всього 24 пункти). Ми зараз виділимо 10 найбільш значущих вимог ВС.
- «Комендантська година»
З метою безпеки місцевого населення та запобігання діяльності диверсійних груп військовим командуванням може встановлюватися комендантська година. Це певний час, який забороняє/обмежує перебування/переміщення на вулицях та інших громадських місцях без спеціальних посвідчень та перепусток.
- «Трудова повинність»
Для трудової повинності (далі за текстом – ТП) характерно:
- здійснення робіт оборонного характеру;
- залучення громадян до виконання суспільно-корисних робіт (ОПР);
- допомогу у ліквідації надзвичайних ситуацій (НС), що виникають у період ВС;
- функціонування системи забезпечення життєдіяльності громадян (населення) та національної економіки.
Важливо наголосити, що, виходячи з 3-го пункту Порядку залучення осіб працездатного віку до ОПР в умовах ВС, затвердженого постановою КМУ №753 від 13.07.2011р. (далі за текстом – Порядок), згода на ТП особи не потрібна. Ухвалення рішення про запровадження ТП буде покладено на військове командування спільно з ЗМС та ОІВ.
Якщо вас залучили до ТП, зверніть увагу на необхідність укладання у разі термінового трудового договору. Адвокати юридичної фірми «Турій та Партнери» готові надати свою допомогу у його складанні, а також у інших питаннях, що стосуються трудової повинності.
- «Заборона громадських зборів»
Якщо в країні запроваджено ВП, будь-які масові заходи та збори (включаючи страйки, демонстрації, ходи тощо) заборонені, посилаючись на норми 19 статті Закону.
- «Особливий режим в’їзду/виїзду»
Під час чинного ВС існує спеціальний режим пересування на транспортних засобах через встановлені блокпости. Це стосується не лише обласних шляхів, а й пунктів пропуску через кордон країни. Будьте готові дотримуватись на блокпостах особливих правил (надання документів, що засвідчують вашу особу та згоду на огляд транспортного засобу та особистих речей).
- «Примусове вилучення майна»
Військові адміністрації та командування на період дії ВС вправі примусово вилучати майно, що перебуває у комунальній або приватній власності. Це стосується також і різних державних підприємств, чиє майно може бути відчужено для держ.
Тому, якщо з вашого підприємства збираються вилучати майно, уповноважені на це особи повинні подати відповідний документ (наприклад, наказ військової адміністрації). Це стосується також майна приватних осіб.
На підставі такого документа власник після закінчення правового режиму ВС може надалі вимагати повернення свого майна в судовому порядку (згідно з 2-ю частиною 23-ю ст. Закону). Допомога зі складанням відповідного позову вам завжди готові надати спеціалісти юридичної компанії «Турій та Партнери».
- «Регулювання діяльності ЗМІ»
З метою контролю за виконанням заходів правового режиму ВС та запобігання порушенням у радіо-телекомунікаційній сфері, військові адміністрації та командування мають право регулювати роботу подібних підприємств. Це стосується також діяльності ЗМІ, поліграфічних підприємств, друкарні тощо. У разі виявлення порушень військові можуть вилучити телекомунікаційне обладнання (включаючи адіо-, відеоапаратуру, комп’ютери та інші засоби зв’язку). Подібна вимога стосується як юр. осіб, і звичайних громадян.
- «Обмеження діяльності суб’єктів господарювання»
У період ВС військові адміністрації разом із військовим командуванням можуть втручатися у госп. діяльність суб’єктів господарювання (СГ). Йдеться про заборону на торгівлю отруйними та хімічними речовинами, зброєю, спиртними та алкогольними напоями, виробництва вибухових або радіоактивних елементів, наркотичних засобів, а також право їх вилучення.
- «Здійснення правосуддя виключно судами»
Незважаючи на запровадження правового становища ВС, робота місцевих судів не повинна припинятися та зупинятися. Якщо території ведуться активні бойові дії, що перешкоджає роботі суду, можна змінити його місцезнаходження чи територіальну підсудність аналізованих судових справ.
- «Обмеження діяльності деяких громадських організацій»
До повноважень військових адміністрацій під час дії ВС входить також заборона на функціонування окремих громадських об’єднань (ГО) або політичних партій, які своєю діяльністю становлять загрозу для суверенітету держави або її незалежності.
- «Встановлення ставок місцевих податків»
На період ВС одними з повноважень військових адміністрацій, які мають ЗМС та місцеві адміністрації, є право встановлення ставок місцевих зборів та податків. Такий варіант можливий за відсутності відповідних рішень місцевих органів;
Юридичне обслуговування бізнесу під час воєнного стану – компанія Турій та Партнери
На жаль, дуже складно із запровадженням у країні ВС убезпечити свій бізнес від усіх ризиків. Насамперед це стосується встановлення державного управління практично в кожній економічній галузі, що загрожує суттєвими обмеженнями прав власників на розпорядження своїми активами та управління бізнесом.
Як же мінімізувати ризики та зберегти свій бізнес у воєнний час? Насамперед власникам слід переглянути статути своїх компаній. Вони мають бути передбачені механізми відчуження чи обмеження корпоративних прав всіх учасників під час ВС. Таким чином можна уникнути рейдерських захоплень.
Також рекомендується провести комплекс заходів, спрямованих на захист свого бізнесу. Дуже важливо зробити кропітку юридичну роботу в даному напрямку, створивши внутрішні НА (нормативні акти), що регулюють порядок роботи компанії в умовах ВС. Юристи компанії «Турій та Партнери» знають, як оформити все у рамках чинного законодавства у воєнний час, включаючи:
- юридический анализ всех нормативно-правовых актов компании;
- помощь в подготовке пакета документов для проведения рыночной оценки имущества, подпадающего под принудительное отчуждение во время ВС;
- подготовку к проведению отдельной инвентаризации имущества, находящегося под угрозой отчуждения (к примеру, боевой и учебной техники, радиоактивных материалов/веществ и т.д.);
- оказание помощи в заключении соответствующих договоров для хранения товаров, реализация которых запрещена во время войны;
- разработка порядка инвентаризации имущества на случай смены военной администрацией руководителя компании и т.д.
Також важливо зважати на постійні нововведення на законодавчому рівні, які необхідно щодня моніторити, щоб уникнути проблем із бізнесом. Саме тому краще довірити юридичний супровід вашої компанії професійним юристам та адвокатам компанії «Турій та Партнери».
Податки та бухоблік у період дії воєнного стану, ризики та фінансові наслідки
Із запровадженням у країні військового стану багато платників податків зіткнулися з проблемою виконання своїх зобов’язань, закріплених Податковим кодексом України (ПКУ). Тому законодавцем було внесено зміни до Кодексу (п.69.1 10-го підрозділу XX розділу ПКУ), завдяки чому платники податків не відповідатимуть за:
- несвоєчасне подання бухгалтерської звітності з будь-яких зборів/податків (в т.ч. подання підприємствами не в строк фін.звітності з аудиторським висновком);
- невчасну сплату зборів/податків;
- невчасну реєстрацію АН/РК та ПН/РК;
- невчасне подання інформації про обіг та залишки етилового спирту, пального тощо.
Важливо пам’ятати, що таке фінансове послаблення від законодавця тимчасове! Щоб уникнути в майбутньому штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, слід відновити свої податкові зобов’язання протягом 6-ти місяців з моменту скасування/припинення військового стану в країні.
Кадровий та управлінський облік працівників у період дії воєнного стану. Зміни у трудовому законодавстві
Введення країни ВС застав роботодавців і працівників зненацька. Вони зіткнулися з низкою труднощів та питань щодо продовження подальшої співпраці. З цієї причини 15 березня 2022р. ВРУ прийняла ЗУ «Про організацію трудових відносин в умовах ВП» №2136-9 (далі – Закон №2136-9).
Основною метою даного законодавчого акту є коригування норм чинного українського законодавства про працю відповідно до реалій воєнного стану (включаючи обмеження конституційних свобод та прав людини, задекларованих 43-ою та 44-ою статтями КУ).
Основними «відмінностями» цього Закону №2136-9 від попередніх норм трудового законодавства є такі:
- зберігання в архівах всіх кадрових документів та здійснення кадрового діловодства виключно на розсуд роботодавців;
- протягом ВП нормальна тривалість трудового тижня перебуває в межах 60-ти годин (у разі скороченого р/р – 50-ти годин);
- зняття деяких заборон на залучення окремих кадрових категорій до певних видів робіт (наприклад, залучення жінок до підземних та важких видів робіт тощо);
- скасування норм на період ВП щодо тривалості робіт, коли настають святкові та вихідні дні;
- роботодавець має право зупинити дію деяких положень колективних договорів тощо.
Якщо у вас виникли питання щодо кадрового та управлінського обліку працівників у період воєнного часу, юристи компанії «Турій та Партнери» готові допомогти відповісти на них!
Як звільнити працівника, який виїхав за межі України.
З ухваленням Закону України №2136-9 від 15.03.2022р. «Про організацію трудових відносин в умовах військового стану» до трудового законодавства було внесено деякі зміни, включаючи й ті, що стосуються розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця та працівника (ст.ст.4-5 Закону №2136-9).
Також, відповідно до 13 статті Закону №2136-9, дію трудового договору можна призупинити у зв’язку з військовою агресією проти нашої країни. Таке зупинення не тягне у себе припинення трудових відносин. Цю норму можна застосувати у разі виїзду працівника за межі території України.
Також, якщо немає можливості звільнення працівника (наприклад, у зв’язку з виїздом за кордон), роботодавець може застосувати норму статті 2 вищезазначеного Закону. Так, з метою швидкого залучення до здійснення робіт нових кадрів, а також запобігання кадровому дефіциту та нестачі робочої сили (в т.ч. внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в інші місцевості або місцезнаходження яких тимчасово невідомо), на період дії ВС або на період заміщення тимчасового відсутнього працівника роботодавець може укладати з новими працівниками строкові трудові договори.
Щоб детальніше розібратися з усіма кадровими питаннями (включно з тими, що стосуються звільнення працівників) у період дії військового стану, рекомендуємо проконсультуватися з адвокатами компанії «Турій та Партнери». Вони допоможуть вам розібратися з усіма юридичними нюансами та нововведеннями, які торкнулися трудового законодавства.
Підготовка та аналіз документів за пільговою програмою кредитування під 5-7-9 відсотків або навіть 0 відсотків для аграрного сектору
Нещодавно урядом була істотно оновлена програма «5-7-9%». І головним її нововведенням є 0-а кредитна ставка у розвиток підприємництва.
Основні напрямки, на яких базується вищезгадана програма це:
- кредитування аграрного сектора під 0% річних терміном до 6-ти місяців;
- кредитування всіх підприємств за 0% ставкою на період введеного ВС та на один місяць після його скасування (подальша ставка становитиме 5% річних).
Сума максимального кредиту для підприємців становитиме 60 млн. грн., а терміни погашення залежатимуть від цільового призначення.
Попередня програма «5-7-9%» поширювалася виключно на бізнес з річним прибутком менше 20 млн євро. Завдяки сьогоднішнім змінам дані обмеження було знято.
Щодо процедури оформлення кредиту за цією програмою, вона аналогічна стандартній банківській процедурі кредитування і займає не більше 7-ми робочих днів. Отримання кредиту доступне будь-якій українській компанії, в якій кінцевим бенефіціаром є громадянин України.
Остаточне рішення про надання фінансування, а також право формувати свої критерії позичальникам залишає за собою банк. Для цього він самостійно перевіряє позичальника на платоспроможність та функціонування бізнесу в умовах воєнного часу.
Кредитору необхідний пакет документів, що містить звітність, підтвердження права власності, і навіть потенційне забезпечення. Під останнім мається на увазі держ. гарантія обсягом до 80% кредиту. Крім цього, банк може виставити додаткові вимоги або визначити більш пріоритетні категорії клієнтів.
Якщо ви не можете зібрати необхідний пакет документів для отримання кредиту за програмою «5-7-9%», рекомендуємо звернутися до юридичної фірми «Турій та Партнери». Її фахівці швидко проаналізують усі необхідні норми та підготують повний пакет документів для успішного кредитування.