
Кримінальна відповідальність за умисне невиконання рішення суду
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката з кримінальних справ або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Законодавець в Україні передбачив, що судовий акт є обов’язковим до виконання. Але не завжди на практиці рішення, ухвала, постанова або вирок виконуються стороною. Ця проблема на сьогоднішній день досить актуальна, адже умисне невиконання не тільки підриває авторитет судової влади, а й негативно позначається на репутації особи, яка надає послуги адвоката, який позбавлений можливості надати професійну допомогу клієнту, захистити його інтереси і відновити порушені права.
Така бездіяльність не залишається безкарною. Ст. 382 Кримінального кодексу України передбачена кримінальна відповідальність за умисне невиконання судового рішення, яке набрало законної сили, або перешкоджання його виконанню. У яких випадках настає відповідальність? Давайте розбиратися.
Зміст |
Об’єктивна сторона
Суб’єктом злочину може виступати не тільки фізична особа. До відповідальності можуть бути притягнуті посадові і юридичні особи. А в чому полягає об’єктивна сторона? Щоб мав місце склад злочину об’єктивна сторона повинна полягати в одному з альтернативних діянь, зазначених у диспозиції, тобто умисне невиконання (ухилення) або перешкоджання.
Склад злочину, кваліфікованого за ч. 1 ст. 382 КК України, є формальним, оскільки його об’єктивна сторона вичерпується вчиненням дій або бездіяльності. Саме з цього моменту злочин визнається закінченим і набуває триваючий характер.
Умови настання відповідальності
Щоб кваліфікувати діяння людини по ст. 382 КК України, необхідний склад злочину, який крім об’єктивної сторони, включає в себе об’єкт, суб’єкт і суб’єктивну сторону.
На замітку! У дії (бездіяльності) особи обов’язково повинен бути прямий умисел.
Предметом такого кримінального правопорушення виступає рішення суду, незалежно від форми і інстанції, яке набрало законної сили. Також не має значення, з якої категорії справ було винесено рішення – адміністративної, цивільної, господарської, кримінальної.
Обов’язковою умовою для залучення людини до кримінальної відповідальності за вищевказаною статтею є наявність в рішенні суду будь-яких зобов’язань або заборон. Ці положення обов’язково повинні бути індивідуальними, тобто стосуватися суб’єкта злочину. Також варто зауважити, що з таким судовим рішенням особа повинна бути ознайомлена у встановлені терміни в законному порядку.
Невиконання судового рішення може проявлятися в наступному:
- виконанні певних дій, які були судом прямо заборонені;
- бездіяльність особи, яка зобов’язана виконати конкретні заходи, спрямовані на виконання судового рішення.
Також слід звернути увагу на те, що дії (бездіяльність) можуть носити одиничний або триваючий характер протягом встановленого проміжку часу.
На замітку! Щоб достовірно і об’єктивно встановити факт саме умисного невиконання судового рішення, як це зазначено в диспозиції статті, необхідно з’ясувати, чи мала реальну можливість людина виконати всі покладені обов’язки або утриматися від окремих дій.
Суб’єктивна сторона
Як вже було сказано, для кваліфікації кримінального правопорушення за ст. 382 КК України, необхідно, щоб людина скоїла протиправне діяння навмисно. При проведенні досудового розслідування враховуються основні ознаки прямого умислу:
- усвідомлення особою суспільної небезпеки свого діяння (бездіяльності);
- передбачення можливих протиправних або суспільно небезпечних наслідків;
- бажання настання таких наслідків.
Супровід виконавчого провадження
Виконання судового рішення – складна процедура. Юридична компанія “Турій та Партнери” пропонує свої послуги з представництва інтересів на стадії виконавчого провадження. Ми допоможемо захистити ваші інтереси і відновити порушені права.