
Що робити, якщо бухгалтер краде гроші
Якщо ви підозрюєте, що бухгалтер краде гроші, ви можете звернутися до нас, ми маємо великий досвід у виявленні крадіжки на підприємстві та вирішенні судових суперечок. Також, якщо ви бухгалтер, якого звинувачують у крадіжці, але ви її не робили, ми надамо послуги захисту в суді. Натисніть на вибраний варіант месенджера:
Викрадення фінансових ресурсів особою, яка має доступ до них у зв’язку з виконанням посадових обов’язків – явище, від якого не застраховані ні індивідуальні підприємці, ні власники великих компаній. У державному та комунальному секторах економіки махінації розкриваються швидше, оскільки за обігом бюджетних коштів зазвичай стежать контролюючі органи. У той же час, зайняті численними справами власники приватного бізнесу не завжди встигають перевіряти платіжки, перераховувати витрати та порівнювати баланс, що нерідко призводить до зловживань з боку несумлінних працівників.
Запідозривши крадіжку, можна зробити так:
- витребувати первинну документацію та звіти за певний період;
- провести ревізію самостійно чи доручити її незалежному аудитору;
- протягом деякого терміну вести посилене нагляд за операціями за рахунками;
- усунути підозрюваного співробітника від виконання обов’язків (надіслати у відпустку, відрядження або перевести на іншу роботу);
- обмежити доступ осіб, що провинилися, до корпоративних банківських рахунків;
- приділяти більше уваги бухгалтерським документам перед підписанням.
При виявленні фактів, що свідчать про присвоєння грошей чи інших цінностей матеріально відповідальною особою, необхідно написати заяву про злочин та подати її до найближчого відділення Національної поліції. Важливо, щоб для цього були достатні підстави, оскільки явно неправдиве повідомлення про кримінальне правопорушення або навмисна спроба перекласти вину на співробітника з корисливих спонукань тягне за собою судимість за ст.383 КК (максимальне покарання – до 5 років позбавлення волі).
Зміст |
Відповідальність за крадіжку на підприємстві
Незаконне заволодіння чужим майном, вчинене на роботі, може кваліфікуватися переважно за двома статтями Кримінального кодексу:
- ст.185 (крадіжка) – якщо винний у відсутності повноважень розпоряджатися даними засобами, лише мав виконувати завдання з охорони, транспортування, технічного обслуговування, ремонту тощо.
Засудженим загрожує:
- штраф 17 000 – 51 000₴;
- суспільно корисна праця 80-240 годин;
- виправні роботи до 2-х років;
- арешт (трохи більше 6 місяців);
- обмеження волі до 5 років;
- ув’язнення від 5 до 12 років, при граничному терміні – з конфіскацією.
Ст.191 (заволодіння, присвоєння, розтрата цінностей шляхом зловживання службовим становищем) – у ситуаціях, коли злочинець був наділений правомочністю, тобто міг приймати рішення щодо розподілу, використання, передачі, списання фінансів або інших довірених йому об’єктів власності, або у зв’язку з займаною посадою міг впливати на керівника, власника, підлеглих, матеріально відповідальних осіб.
Присвоєння – це протиправне безплатне вилучення, утримання чи неповернення майна, переданого під управління винного у зв’язку з виконанням ним трудових обов’язків. Метою такої дії є покращення власного матеріального становища чи збагачення третіх осіб за рахунок роботодавця.
Витрата – незаконне марнотратство, використання, продаж, обмін, передача коштів фірми чи підприємства. При розтраті довірені працівнику блага переходять іншим суб’єктам, а він отримує від цього будь-яку вигоду.
Заволодіння – безкоштовне, без законних підстав звернення чужого майна на користь чи користь своїх близьких. При цьому воно може і не бути безпосередньо доручено винному, а перебувати у віданні осіб, на яких здатний впливати (наприклад, видавати розпорядження, рекомендувати, схиляти до підписання документів).
Санкції цієї статті передбачають:
- 36 000 – 85 000 ₴ штрафу;
- до 2-х років виправних робіт;
- до 5 років обмеження волі;
- від 5 до 12 років ув’язнення;
- додатково можлива заборона обіймати посади до 3 років та/або конфіскація.
Крадіжка коштів з боку директора, головного бухгалтера, касира може супроводжуватися внесенням свідомо неправдивих відомостей у документацію, що підпадає під дію ст.366 (службове підроблення офіційних документів)
Ця стаття тягне за собою покарання у вигляді:
- 36 000 – 72 000 ₴ штрафу;
- до 3 років обмеження волі із забороною обіймати посади на аналогічний термін.
Якщо протиправні дії призведуть до збитків понад 250 неоподатковуваних мінімальних доходів (необхідно помножити на 50% прожиткового мінімуму для працездатних громадян), винних чекає
- позбавлення волі на 2-5 років з додатковим штрафом 4 250 – 12 750 ₴ та забороною обіймати посади на 3 роки.
Що робити бухгалтеру, якого звинувачують у крадіжці
На підставі ст.62 Конституції та ст.17 КПК, в Україні діє принцип презумпції невинності. Він має на увазі, що ніхто не може бути підданий кримінальному покаранню доти, доки його вина не буде підтверджена вироком суду, який набув чинності. Понад те, підозрюваний/обвинувачуваний нічого не винні доводити свою непричетність до злочину – це сторона обвинувачення зобов’язана зібрати і надати конкретні свідчення протизаконних діянь.
З моменту затримання чи вручення підозри особа має право на захист та користується процесуальними правами, передбаченими ст.42 КПК. Серед іншого, вони включають:
- можливість знати, у чому саме полягають підозри/звинувачення;
- право відмовитися від надання свідчень без будь-яких негативних наслідків;
- безперешкодний доступ до професійної юридичної допомоги;
- зустріч із адвокатом ще до першого допиту та без обмежень надалі;
- добровільна взаємодія з органами слідства (можна давати пояснення, передавати докази, ставити питання, брати участь у слідчих діях, робити зауваження до протоколу).
У разі незаконного звільнення з роботи, безпідставного дисциплінарного стягнення у вигляді догани, позбавлення премії або невиплати заробітної плати (цілком або частково) особа може звертатися до суду з позовом про захист трудових прав. Порядок таких розглядів регламентується Цивільним процесуальним кодексом.
Комплексний захист від кримінального звинувачення та представництво у судових спорах у Києві та інших містах України з 2010 року надають спеціалісти юридичної компанії «Турій та Партнери». Отримати особисту консультацію або призначити зустріч із адвокатом можна за телефоном, вказаним на сайті.