
Відповідальність за контрабанду в Україні
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 201 статті КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону зазначеного на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Реалії сучасної України говорять про те, що політична влада всіляко намагається боротися з такою «хворобою» економіки як контрабанда. З приходом нової влади боротьба з цим явищем була оголошена одним з головних пріоритетів, тому важливо розуміти, яка передбачена відповідальність за контрабандні дії відповідно до українського законодавства.
Зміст |
Адміністративна відповідальність за контрабанду
Дії, які спрямовані на неправомірне переміщення товарів в незначних розмірах, підпадають під адміністративну відповідальність, відповідно до ст.482 і 483 українського Митного кодексу.
У статті 482-ой ТК зазначено, що за дії, які спрямовані на переміщення транспортних засобів (далі по тексту – ТС) або будь-яких товарів через українську митний кордон без проведення митного контролю, на винну особу може бути накладено адміністративне стягнення у вигляді грошового штрафу. Його розмір еквівалентний 100 відсоткам вартості ТЗ або товарів, які були безпосередніми предметами порушення встановлених митних правил з їх подальшою конфіскацією.
Що стосується ст.483 ТК, то в ній закріплено відповідальність за дії, які спрямовані на переміщення будь-яких товарів через українську митний кордон, поєднане з приховуванням від встановленого митного контролю, тобто з використанням тайників (так званих спеціально зроблених сховищ) і інших способів або засобів, які ускладнюють виявлення таких товарів. За такі дії винну особу може отримати аналогічне покарання, тобто штраф у розмірі стовідсоткової вартості товарів, які були предметом порушення митних правил, разом з їх конфіскацією.
Поняття спеціально заготовленого сховища (тайника) закріплено в п.53 ст.4 ТК, де сказано, що це сховище, яке виготовлено з метою неправомірного переміщення будь-яких товарів через українську митний кордон, а також зроблені і обладнані з такою ж метою предмети, які попередньо були піддані монтажу, розбирання і т.п.
Застосування інших способів або засобів, що утруднюють виявлення предметів, можуть визнаватися:
- зміна виду предмета, тобто будь-яка заміна їх зовнішніх характерних ознак;
- приховування предметів в речах особистого користування, взуття, одягу, валізах, на тілі, в організмі тварин або самої людини.
Варто відзначити, що існує перелік документів, закріплених в нормативних актах, які є підставою для переміщення товарів через митний кордон. До них відносять:
- дозвіл уповноважених державних органів;
- товарно-супровідні документи;
- квота;
- ліцензія;
- коносамент;
- контракт;
- декларація.
Не можна розглядати як адміністративне правопорушення дії особи, яка під час здійснення транзитного перевезення товарів через українську територію, представило уповноваженим митним органам супровідні документи з недійсними відомостями, причому без наміру порушити встановлені чинним законодавством митні правила.
Кримінальна відповідальність за контрабанду
Якщо говорити про такий злочин як контрабанда, то природно, що воно має більш високу ступінь суспільної небезпеки, адже є кримінальним правопорушенням.
Відповідно до ст.201 КК, контрабанда – це переміщення через українську митний кордон з приховуванням від митного контролю або без проходження процедури митного контролю таких товарів:
- культурних цінностей;
- вибухових, сильнодіючих або отруйних речовин;
- боєприпасів або зброї (крім мисливської гладкоствольної зброї або бойових припасів до неї), а також частин нарізної вогнепальної зброї;
- радіоактивних матеріалів;
- спеціальних засобів технічного характеру, які призначені для негласного отримання інформації.
За ці дії в разі винесення судом обвинувального вироку, винну особу може відправитися за «грати» на термін від 3-х до 7-ми років.
Головний об’єкт контрабанди – встановлений порядок переміщення через українську митний кордон товарів, а також предметів, які вказані в диспозиції даної статті. Залежно від виду переміщуваних предметів, цілей і мотивів їх переміщення, додатковими об’єктами даного правопорушення можуть бути:
- економічні інтереси держави;
- встановлений порядок складання доходної частини бюджету (коли мета контрабанди – ухилення від сплати обов’язкових платежів);
- громадська безпека (у разі переміщення вибухових або радіоактивних речовин, боєприпасів і зброї).
Варто відзначити, що контрабанда товарів, які не заборонені до обігу, в більшості випадків відбувається з метою ухилення від зборів, податків або інших видів обов’язкових платежів (акцизу, ПДВ або ввізних мит). В такому випадку дії винної особи варто кваліфікувати за сукупністю, тобто крім контрабанди потрібно ставити також статтю 212 КК. Така правова позиція закріплена в 11-му пункті постанови Пленуму ВСУ №8 від 03.06.2005 року.
Поняття товарів, які підпадають під контрабанду
Культурні цінності – це об’єкти духовної або матеріальної культури, які мають наукове, етнографічне, історичне і художнє значення. Відповідно до українського законодавства ці цінності підлягають охороні, відтворенню та збереженню.
Що стосується отруйних речовин, то під ними мають на увазі будь-які речовини в рідкому, сипучому або твердому вигляді, в разі вживання яких людина може померти. Що стосується сильнодіючих речовин, то до них відносять лікарські та інші види коштів, під час вживання яких, якщо порушити норми дозування або приймати їх поза призначення, можна завдати значної шкоди людському організму.
Вибуховими речовинами є хімічні речовини, які здатні під час зовнішнього впливу до миттєвого хімічного перетворення, що приводить до великого виділенню газоподібних продуктів і тепла.
Що стосується радіоактивних речовин, то до них відносять речовини, в яких перевищені межі активності радіонуклідів (правила і норми встановлюються з радіаційного та ядерної безпеки). До них відносять так звані радіоізотопні джерела іонізуючого випромінювання, радіоактивні відходи, що розщеплюють матеріали спеціального призначення.
Предметами контрабанди найчастіше є вогнепальна та холодна зброя (за винятком мисливської гладкоствольної). Вогнепальною вважають зброю, снаряд в якому наводиться в швидкий рух за допомогою миттєвого вивільнення хімічної енергії будь-якого заряду. До холодної зброї відносять предмети і пристрої, які за своєю конструкцією призначені для ураження живої цілі за допомогою механічного пристрою (наприклад, холодну метальна, ручна зброя) або м’язової сили людини.
Бойовими припасами є патрони до зброї різних калібрів (вогнепальної), бойові частини торпед і ракет, артилерійські гранати, міни, бомби, снаряди, які споряджені вибуховою речовиною. Їх головне призначення – для здійснення вибуху або для здійснення стрільби.
Що робити, якщо вас звинувачують в контрабанді
Контрабанда в будь-якому своєму прояві, будь вона адміністративного або кримінального характеру, призводить до значних негативних наслідків для держави, особливо щодо шкоди бюджету. Тому державна політика часто жорстко спрямована в бік боротьби з цим явищем і не корумпованістю митних органів. У разі пред’явлення звинувачення вам знадобиться адвокат по контрабанді, який має досвід роботи в цій області кримінального процесу. Юридична компанія «Турій та Партнери» забезпечить не просто сильну і активний захист від пред’явленого обвинувачення, а й гарантує прийняття найбільш справедливого і логічного судового рішення.