
Відповідальність за необережне тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката по питаннях про тілесні ушкодження або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Правоохоронні органи України досить часто і широко використовують на практиці притягнення злочинців до передбаченої Законом кримінальної відповідальності за нанесення тілесних ушкоджень, в тому числі тяжких або середньої тяжкості. Але не рідкісні випадки, коли підозрювана або обвинувачена особа стверджує, що не мала прямого умислу на спричинення ушкоджень потерпілому. Тут правоохоронцям, а в подальшому і судді, для правильної кваліфікації дій винної особи необхідно ретельно розібратися в деталях того, що сталося і прийняти рішення про правильну кваліфікацію, адже стаття 128-я КК України є не тяжким злочином, за яку можна отримати не такий вже і великий термін .
За нанесення необережного тяжкого або середньої тяжкості тілесного ушкодження засуджена особа може отримати один з таких видів покарань кримінального характеру:
- позбавлення волі – не більше 2-х років;
- обмеження свободи – не більше 2-х років;
- виправні роботи – не більше 2-х років;
- громадські роботи в діапазоні від 150-ти до 240-ка годин.
Цікаво, що Законом України № 2617-VIII від 22.11.2018 були внесені зміни в розглянуту статтю, в санкцію якої додали можливість призначення покарання у вигляді ув’язнення «за ґрати», чого раніше ця стаття не передбачала. Це говорить про те, що законодавець вважає дане правопорушення більш суспільно небезпечним, ніж це було раніше, адже вбачається посилення покарання за його вчинення.
Зміст |
Особливості кваліфікації
Чинним українським кримінальним законодавством передбачена відповідальність за заподіяння тілесних ушкоджень з необережності виключно тяжкої або середнього ступеня тяжкості побоїв. У разі якщо злочинець заподіяв потерпілому тілесні ушкодження, які згідно з експертизою відносяться до категорії легких, і вони були нанесені по необережності (тобто не спеціально), то він не може бути притягнутий як підозрюваний, адже склад злочину в даному випадку відсутній.
Якщо тілесні ушкодження були нанесені по необережності і відносяться до більш тяжких побоїв по своїй мірі, склад правопорушення матиме місце, якщо особа, яка завдала їх, передбачала можливість настання таких наслідків, але по своїй дурості або легковажності розраховувала на їх відвернення. Сюди можна віднести отримання потерпілим тілесних ушкоджень під час порушення злочинцем правил дорожнього руху.
Бувають також ситуації, коли злочинець не передбачав можливості настання наслідків, хоча повинен був і міг їх передбачити. Як приклад можна навести таку ситуацію, яка була на розгляді суду.
Так, у справі було встановлено, що І. не маючи ніякого права, сів за кермо трактора, після чого під’їхав до стогу сіна з метою його завантажити і перевести. У цей момент під копицею сиділи жінки, які відпочивали на обідній перерві. Водій наїхав на одну з них трактором, в результаті чого вона отримала середньої тяжкості тілесні ушкодження. Суд прийшов до висновку, що гр. І., пересуваючись на тракторі по полю, знаючи, що біля сіна сидять жінки, повинен був і міг передбачити, що може завдати шкоди людям, тому його дії підпадають під ст.128 КК.
Можна навести ще один цікавий приклад, який часто зустрічається на практиці. Так, під час сварки, громадянин К. вдарив в обличчя громадянина П., який був в стані алкогольного сп’яніння, після чого останній впав і вдарився головою об сходинку. Потерпілий отримав перелом кісток основи черепа, які відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень. Так як умисел злочинця не охоплювався заподіянням гр. П. таких побоїв, дії гр. К. потрібно кваліфікувати за ст.128 КК України. У цьому конкретному випадку потрібно враховувати, що гр. К., коли бив п’яного гр. П. в обличчя, мав передбачити, що потерпілий може впасти і отримати травму в результати удару об сходинку.
Цікаво, що особа не може бути відповідальною за заподіяння тілесних ушкоджень, ступінь яких вказана в диспозиції статті 128 КК, в разі, якщо вона не повинна була або не могла передбачити їх настання, адже в цьому випадку відсутня вина. До речі, до відповідальності кримінального характеру за цей склад правопорушення може бути залучена лише людина, яка на час її вчинення досягла 16-ти років.
Важливо також відзначити, що в разі настання смерті потерпілого, що отримав необережні тяжкі або середньої тяжкості тілесні ушкодження, дії злочинця будуть кваліфікуватися за статтею 119-ою, тобто заподіяння смерті з необережності.
Що робити, якщо вам нанесли тяжке або середньої тяжкості тілесне ушкодження з необережності
У разі отримання будь-яких тілесних ушкоджень в результаті дій будь-якої особи, потрібно в найкоротші терміни звернутися до найближчого відділення поліції або зателефонувати на лінію «102», щоб подати письмову або усну заяву, тобто зафіксувати факт отримання пошкоджень. У заяві потрібно детально описати те, що трапилося і відповісти в деталях на всі поставлені питання, в тому числі в яких місцях були отримані тілесні ушкодження, вказати можливих свідків. Крім того, важливо звернутися за медичною допомогою з метою фіксації в медичних документах отриманих ушкоджень. Природно, якщо дозволяє стан здоров’я, можна самому звернутися до судово-медичного експерту, який за результатом огляду задокументує пошкодження і визначить їх ступінь тяжкості.
Надалі для більш грамотного і правильного захисту краще скористатися послугами практикуючих юристів-адвокатів, які зможуть довести справу до суду, аж до стягнення з винної особи матеріального і морального збитку. В цьому випадку можуть допомогти адвокати юридичної компанії «Турій та Партнери», які мають колосальний досвід в захисті прав потерпілих, подальшого повного відшкодування заподіяної шкоди і призначення судом найбільш справедливого покарання.
Що робити, якщо вам пред’явили звинувачення за нанесення тяжкого або середньої тяжкості тілесного ушкодження з необережності
Якщо говорити про зворотну ситуацію, коли вам було пред’явлено обвинувачення за скоєння злочину, передбаченого ст.128 КК, потрібно визначитися з лінією захисту. Можна визнавати провину з тією метою, щоб потерпілий не мав до обвинуваченої особі ніяких претензій, і справа була закрита або, як кажуть, «піти у відмову», тобто повністю не визнавати свою провину. Вибрати правильну і найбільш підходящу позицію щодо пред’явленого обвинувачення під час розгляду справи в суді допоможуть грамотні і досвідчені практикуючі адвокати. Фахівці юридичної компанії «Турій та Партнери» на підставі аналізи зібраних щодо клієнта доказів, допоможуть обрати найбільш правильну лінію захисту в суді з метою досягнення самого успішного результату для підзахисного.