
Відповідальність за незаконне заволодіння ґрунтовим покривом (поверхневим шаром) земель
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 239-1 КК України, натисніть обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Безумовно, одним із напрямів у розвитку земельних відносин є протидія несанкціонованому заволодінню поверхневим шаром (ґрунтовим покривом) землі. Це й не дивно, адже подібна діяльність негативно впливає на родючі властивості земель і безпосередньо веде до знищення найціннішої земельної породи – чорнозему. Саме останній становить близько 27 млн. га, що у відсотковому співвідношенні дорівнює 7% світового запасу чорнозему.
Тому питання вирішення проблем протиправного заволодіння такими покривами стоїть досить гостро, адже з кожним роком в Україні ґрунтова куля виснажується, а її стан стає критичним. Тому законодавцем встановлено відповідальність за порушення земельного законодавства, зокрема тих, що стосуються правової охорони ґрунтів. Так, 56 статтею Закону України «Про охорону земель» №962-4 від 19.06.2003р. (далі – Закон), а також 65-ю статтею Кодексу України про надра (КУОН) передбачені різні види відповідальності за вчинення протиправних діянь щодо надр та охорони земель, включаючи:
- дисциплінарну;
- громадянську;
- адміністративну;
- кримінальну.
Адміністративна відповідальність за протиправне заволодіння поверхневим шаром земель
Розглядаючи відповідальність за несанкціоноване заволодіння родючим шаром земель, слід розуміти, що покарання за подібні діяння буде призначатися за статтею 53-4 КУпАП.
Так, особи, які вчиняють вищезгаданий адмін.провину (заволоділи поверхневим земельним шаром), можуть бути оштрафовані в розмірі 30-ти – 70-ти НМДГ (для громадян) і від 30-ти до 100-ти НМДГ (для осіб при посаді). За цим фактом відповідними органами складаються адміністративний протокол із фіксацій адміністративного правопорушення (АП).
Але якщо внаслідок діянь із заволодіння ґрунтовим земельним покривом виникла небезпека не тільки для навколишнього природного середовища (далі за текстом – ОПС), але для здоров’я та життя людей, тоді зловмисників притягають до кримінальної відповідальності, а покарання вже обиратиметься відповідно до норм 239 -1 статті Кримінального кодексу України (УКП).
Кримінальна відповідальність за протиправне заволодіння поверхневим шаром земель
Як згадувалося вище, особам, які вирішили заволодіти поверховим земельним шаром, які створили небезпеку для ОПС або людського здоров’я/життя, буде висунуто звинувачення за 1-ю частиною 239-1 статті УКУ. Санкція цієї частини передбачає накладення на винних осіб штрафних санкцій (від 1-ї до 3-х тис. НМДГ) або обмеження волі на строк до 3-х років. У цьому суд може позбавити права займатися певної діяльністю чи перебувати на конкретних посадах загальним терміном до 3-х років.
Якщо вищезазначене діяння вчиняється повторно, або мала місце попередня змова групою осіб, або йдеться про заподіяння матеріальних збитків (у великому розмірі), тоді покарання судом обиратиметься за 2-ю частиною 239-1 статті КК України. Так, зловмисникам загрожує обмеження або позбавлення волі строком від 2-х до 5-ти років. Крім того, особа позбавляють права займатися певною діяльністю або перебувати на посаді строком до 3-х років.
Коли протиправні діяння, зазначені в 1-й та 2-й частинах чинної статті УКУ, здійснюються шляхом вибуху/підпалу або іншим небезпечним для суспільства способом, що призводить до людських смертей, масової загибелі об’єктів рослинного чи тваринного світу, а також інших тяжких наслідків, суд виноситиме вирок за 3-ю частиною вищевказаної статті Кодексу. Йдеться про обмеження або позбавлення волі на строк до 5-ти років. Винна особа також до 3-х років позбавляє права займатися конкретною діяльністю або обіймати певні посади.
Важливо! Завдані матеріальні збитки, про які йдеться у 239-1 статті КК України, вважається у великому розмірі лише у разі, коли його розмір у 100 разів перевищує НМДГ.
Аналіз складу злочину, передбаченого 239-1 КК України
Розглядаючи склад даного УП, слід підкреслити, що його суспільна небезпека полягає у протиправному заволодінні земельним поверхневим шаром, що спричинило настання небезпечних для ОПС або людського здоров’я та життя наслідків.
Безумовно ґрунти – це один із найважливіших елементів природного середовища, а також невід’ємна частина для існування тварин, рослин та людини (в т.ч. ведення госп.діяльності). Тому об’єктом кримінального правопорушення, передбаченого статтею 239-1 УКУ, виступають суспільні відносини, які створюють певний стан для здоров’я, життя, безпеки людей та ОПС.
Предметом вищезазначеного УП є земельний поверхневий шар (грунтовий покрив), застосовуваний незаконно, або з недотриманням норм, зазначених у зем.проекте.
Під поняттям «грунтового покриву зем.участков» мається на увазі найвищий ґрунтовий родючий шар.
Для об’єктивної боку (ОС) цього УП характерне протиправне заволодіння великими площами поверхневих земельних покривів будь-якими способами, що створюють реальну небезпеку для здоров’я, життя чи стану ОПС. З іншого боку, ОЗ цього складу кримінального правопорушення включає у собі несанкціоновані дії, які порушують критерії застосування (позначені у зем.проекте), збереження чи зняття родючого земельного шару. У разі порушення лише порядку здійснення зазначених вище робіт (зазначених у проекті землеустрою), склад УП буде відсутній. Йдеться лише про ті випадки, коли немає небезпеки для людського здоров’я та життя, а також негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Закінченим дане кримінальне правопорушення буде лише у разі настання реальних наслідків, які становлять небезпеку для ОПС, здоров’я та життя людей. Але буває й так, коли загроза завдання шкоди має бути очевидною, реальною, а несприятливий результат не настає лише за рахунок своєчасного вжиття відповідних заходів.
При встановленні ОЗ даного кримінального правопорушення важливим елементом вважають наявність ПСС (причинно-наслідкового зв’язку), що виникають між створенням небезпечних наслідків та самим незаконним діянням (у даному випадку – зняття родючого земельного шару).
Для суб’єктивної сторони (СС) УП характерна складна форма вини. Це може бути як прямий умисел (для дій), так і необережність (якщо йдеться про наслідки). Якщо людська загибель чи заподіяння шкоди здоров’ю були навмисне заплановані винною особою, тоді її дії слід кваліфікувати не лише за 239-1 статтею ККУ, а й за іншими статтями Кодексу, які стосуються відповідальності за УП проти здоров’я/життя особи.
Касательно субъекта уголовного правонарушения, им является лицо, достигшее 16-тилетия.
Що робити, якщо Вас звинувачують у протиправному заволодінні поверхневим шаром земель
Зняття родючого шару ґрунту – це серйозне кримінальне правопорушення. Але бувають ситуації, коли висунення звинувачень за статтею 239-1 КК України зовсім невиправдане. Це стосується випадків, коли потрібно знімати поверхневий шар землі для виконання робіт із ремонту автомобільних доріг. Головне в даному випадку подати всі необхідні документи, дозволи як доказ законності своїх дій.
Тому у разі пред’явлення правоохоронцями звинувачень за статтею 239-1 КК України слід обов’язково звернутися за допомогою до адвокатів юридичної фірми «Турій та Партнери». Вони допоможуть відстояти Ваші законні інтереси та права, зібравши потрібні докази.