
Відповідальність за сприяння учасникам злочинних організацій та приховування їхньої злочинної діяльності
Якщо вам потрібні послуги адвоката за 256 статтею КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Умисне пособництво у скоєнні кримінальних правопорушень найчастіше є таку ж небезпеку для громадянських права і свободи, інтересів держави й суспільства, як і безпосередньо протиправні діяння. Якщо хтось надав допомогу зловмисникам без прямого наміру, або без попередньої домовленості не став доносити до правоохоронних органів інформацію про нетяжкий злочин, або про порушення закону членом своєї сім’ї, то підстав для відкриття справи проти такої особи немає.
У чинній редакції КК України передбачено кілька ситуацій, коли за усвідомлене сприяння злочинцям може загрожувати кримінальна відповідальність, а саме:
- Співучасть у формі пособництва (ч.5 ст.27 КК):
- надання вказівок, порад, коштів, знарядь;
- усунення перешкод для реалізації злочинного наміру;
- попередню обіцянку укрити виконавця, сліди порушення, використані засоби чи знаряддя, незаконно здобуті речі;
- обіцянку придбати або збути предмети, одержані протиправним шляхом;
- обіцянку приховати злочин будь-яким іншим способом.
- Свідоме, але наперед не обіцяне отримання, зберігання, купівля чи продаж майна, щодо якого винному було відомо, що воно видобуто внаслідок протизаконних дій (ст.198 КК).
- Здійснення правочинів, володіння, розпорядження, використання, переміщення, зміна форми, маскування походження майна особою, обізнаною або зобов’язаною бути поінформованою про нелегальне походження такого (ст.209 КК).
- Попередньо не обіцяне приховування тяжкого чи особливо тяжкого злочину (ст.396 КК). *Під дію цієї статті не підпадають члени сім’ї та родичі зловмисника, перелік яких наводиться у п.1 ч.1 ст.3 КПК.
- Наперед не обіцяне надання допомоги, створення умов та приховування протиправної діяльності учасників злочинних організацій (ст.256 КК).
У перших чотирьох випадках сприяння може бути надане зловмиснику, що вчиняє кримінальне порушення наодинці, ситуативної групі з 2-3 осіб або стійкої організації з 2-4 суб’єктів, із загальним протизаконним планом та розподілом обов’язків. Якщо ж допомога надавалась ієрархічному кримінальному об’єднанню з 5 або більше членів, є підстави для застосування ст.256 КК. Заздалегідь обіцяне допомогу злочинної організації може бути визнано участю в ній, з кваліфікацією за ч.2,3 ст.255 КК.
Зміст |
Склад злочину за ст.256 КК
Аналізуючи опис ст.256 КК, можна назвати елементи даного правопорушення. Їхня сукупність є необхідною умовою для винесення судом обвинувального вироку.
Об’єкт – громадська безпека, під якою мається на увазі захищеність життя, здоров’я, майна фізичних та юридичних осіб проти протиправних посягань, мирний порядок існування, відсутність загроз із боку представників організованої злочинності. Охорона суспільної безпеки – завдання держави та одна з цілей існування Кримінального кодексу (згідно зі ст.1).
Об’єктивна сторона – попередньо не обіцяне сприяння членам злочинних організацій та укриття їх протизаконної діяльності, яке може виражатися через активні дії чи бездіяльність у вигляді:
- передачі інформації, документів, грошей, цінних паперів;
- надання технічних пристроїв, транспортних засобів, приміщень, сховищ;
- створення умов, що сприяють здійсненню злочинів.
Відповідно до ч.4 ст.28 КК:
Злочинна організація – це стійке ієрархічне об’єднання понад 5 суб’єктів, зібраних з метою:
- скоєння тяжких/особливо тяжких злочинів;
- управління/координації кримінальної діяльності третіх осіб;
- забезпечення самої ОЗУ та інших протизаконних груп.
За класифікацією, наведеною у ст.12 КК:
- тяжкий злочин – кримінальне порушення, санкція якого передбачає штраф 170000 – 425000 грн. або позбавлення волі від 5 до 10 років;
- особливо тяжкий злочин – штраф від 425 000 грн. або більше 10 років ув’язнення (довічний ув’язнення).
Попередньо не обіцяне сприяння означає, що до моменту надання допомоги винний не вступав у змову зі зловмисниками, і нікому з них не повідомляв про свій намір надати таку.
Допомога злочинної організації має місце навіть у тому випадку, якщо підсудний взаємодіяв тільки з одним з її учасників, за умови, що він знав про існування цілої структури.
Якщо йдеться про допомогу у скоєнні конкретних злочинів, а не про підтримку ОЗУ як такої, дії винного щодо кожного з епізодів необхідно розглядати як співучасть, з урахуванням статей 26-30 КК.
Суб’єктивна сторона – прямий умисел, тобто винний усвідомлює, що своїми діями/бездіяльністю він підтримує існування злочинної організації, отже, ставить під загрозу громадську безпеку. Розуміючи неминучість негативних наслідків, він бажає їхнього наступу, або ж сприймає байдуже. Мотиви бувають різними: матеріальна винагорода, політичні переконання, причетність до традицій кримінального світу, дружба, родинні зв’язки тощо.
Суб’єкт – будь-яка осудна особа старше 16 років.
Покарання за сприяння учасникам злочинних організацій
Якщо зібрані докази свідчать про склад кримінального правопорушення за ст.256 КК, винним може загрожувати:
- За попередньо не обіцяне надання членам ієрархічних кримінальних структур будь-якої допомоги (укриттів, приміщень, транспорту, техніки, грошей, інформації, документів та інше), укриття їхньої злочинної діяльності або створення сприятливих умов для її ведення:
- від 3 до 5 років ув’язнення.
- Ті ж дії, вчинені посадовою особою (Примітка до ст.364 КК) з використанням службового становища, або будь-яким суб’єктом повторно:
- від 5 до 10 років ув’язнення;
- заборона обіймати посади/здійснювати діяльність до 3 років.
Судова практика (приклади обвинувальних вироків за ст.256 КК)
- Засуджений отримав на зберігання підроблені документи від особи, з якою він перебував у приятельських стосунках. У той же день із довірених йому паперів та телефонної розмови дізнався, що останній перебуває у розшуку за створення кримінальної організації зі збуту наркотичних речовин на території РФ. Усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, продовжував приховувати документи протягом року. Суд затвердив угоду підсудного з прокурором про визнання винності та призначив штраф 110 500 грн. (Справа №521/962/20).
- Поділяючи ідеологію злочинної організації «Донецька народна республіка» щодо порушення територіальної цілісності та протизаконної зміни державних кордонів України, винний без попередньої обіцянки з 18.04 по 25.07.2014р. збирав та передавав представнику «ДНР» інформацію про дислокацію та переміщення ЗСУ та сил АТО на території Донецької області. Тим самим він створив умови для провадження кримінальної діяльності даної ОЗУ. З урахуванням визнання винності, добровільного каяття та позитивної характеристики особи, суд засудив засудженого до 3 років позбавлення волі без відбування покарання, з випробувальним строком на 1 рік (справа №229/1296/19).
- Керуючись корисливим мотивом (за винагороду 1 тис. грн.) винний фіктивно зареєструвався як ФОП, відкрив банківські рахунки та замовив друк на своє ім’я, після чого передав усі документи, паролі та коди доступу випадковому знайомому. З подальших подій він дізнався, що той є учасником злочинної організації щодо ухилення від податків у великому розмірі при здійсненні експортних операцій, для чого використовує підставних осіб. Усвідомлюючи протиправний характер своєї діяльності, підсудний продовжував співпрацю, особисто підписував підроблені папери. З урахуванням пом’якшуючих обставин та допомоги слідству, суд обрав санкцію у вигляді 3 років в’язниці без відбування, з випробувальним строком на 2 роки (справа №755/1143/19).
Що робити, якщо звинуватили за ст.256 КК?
Кримінальне законодавство України передбачає можливість звільнення від відповідальності посібників, які після попередньої обіцянки запобігли вчиненню злочину, своєчасно повідомили про підготовку такого до правоохоронних органів, відмовилися від надання зловмисникам коштів та знарядь, або ж не усували перешкоди (ч.2 ст.31 КК) . Однак якщо діяння було кваліфіковане як допомога учасникам злочинних організацій, спиратися на цю норму практично неможливо, оскільки обвинувачений у цьому випадку виступає не посібником, а безпосереднім виконавцем. Його підтримка дозволяє ОЗУ продовжувати антигромадську діяльність та досягати протизаконних цілей.
Щоб мотивувати підозрюваних до щиросердних зізнань та співпраці зі слідством, прокурори найчастіше пропонують підписати угоду про визнання винності. Іноді це дійсно дозволяє мінімізувати покарання та замінити реальне відбування терміну випробувальним періодом, але подібний крок краще спочатку обговорити з адвокатом. Право на конфіденційну зустріч із захисником до першого допиту і надалі будь-якої миті кримінального провадження має кожен, кому висунули підозру чи звинувачення у злочині.
Професійну допомогу у кримінальних справах у сфері громадської безпеки можна отримати, звернувшись до юридичної компанії «Турій та Партнери» (Україна, Київ). Контактні дані для отримання консультації та виклику адвоката наведені на сайті.