
Вилучення речей і документів
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката з кримінальних справ або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
На підставі статей 16, 131, 167-175 КПК України, в кримінальному провадженні допускається обмеження прав власності, зокрема, тимчасове вилучення або арешт майна, яке може мати відношення до справи. По завершенню процесуальних дій цінності повертаються власникам, якщо інше не встановлено законом або рішенням суду.
Єдиний виняток в таких випадках складають документи, які передаються або перебувають у захисника у зв’язку з його обов’язками – співробітникам правоохоронних органів заборонено оглядати, відбирати або розголошувати їх вміст без дозволу адвоката.
Згідно з визначенням чинного законодавства, речами є рухомі і нерухомі предмети матеріального світу, по відношенню до яких можуть виникати цивільні права та обов’язки. При цьому об’єкти, вилучені з обігу, такі як військова техніка, бойова зброя, вибухові речовини, наркотичні та психотропні засоби завжди підлягають безумовній конфіскації.
До документів ж зараховуються будь-які дані, зафіксовані на паперових, електронних і інших носіях інформації. У їх число також входять аудіо- та відеозаписи, знімки, схеми, креслення і т.д.
Вилучення може відбуватися при законному затриманні, обшуку, огляді. У першому випадку воно може відбуватися ким завгодно, але потім всі відібрані предмети обов’язково описуються в протоколі, і передаються прокурору або слідчому.
Зміст |
Цілі вилучення речей і документів
Фактичне припинення прав на вільне володіння, користування, розпорядження майном під час розслідування і судового провадження в значній мірі порушує гарантовану ст. 41 Конституції України недоторканність приватної власності, тому всі такого роду дії суворо регламентуються. Якщо будь-які предмети не зазначаються в ухвалі про обшук, а вилучаються з ініціативи слідчого / прокурора, то протягом 48 годин останні повинні або отримати рішення слідчого судді про арешт, або негайно повернути їх.
Тимчасове вилучення і арешт — це способи забезпечення в кримінальному процесі, що дозволяють:
- з’ясувати обставини злочину;
- зібрати речові докази;
- зберегти майно для повернення потерпілому;
- задовольнити вимоги цивільного позивача (позивачів);
- запобігти знищенню, зміні, приховуванні доказів;
- стягнути з юридичних осіб неправомірну вигоду;
- забезпечити можливість виконання вироку про конфіскацію майна.
Зазначені заходи застосовуються по відношенню до матеріальних об’єктів, документів, грошей, які імовірно:
- були отримані в результаті злочину, навіть якщо їх піддали переробці;
- стали предметом кримінального правопорушення (включаючи справи про незаконний обіг наркотичних засобів, зброї і т.д.);
- застосовувалися або призначалися для здійснення протиправних діянь, схиляння до цього інших осіб, фінансування або виплати винагороди за протиправні вчинки;
- були підготовлені, пристосовані, використані як знаряддя або засоби злочину, або ж на них виявилися сліди кримінального правопорушення.
Якщо слідчий суддя (суд) відхилить клопотання про арешт тимчасово відібраних цінностей, то органи слідства повинні без зволікання повернути їх власникам. Без попередньої судової санкції, тобто внесення перерахованих об’єктів до ухвали слідчого судді про обшук, вилучати мобільні термінали зв’язку (телефони) і електронні інформаційні системи (комп’ютери, сервери, жорсткі диски) заборонено. Однак інформація, яка в них міститься, може бути скопійована прямо на місці, із залученням до цього фахівця.
Що робити, якщо вилучили речі або документи?
В період розслідування і судових розглядів у кримінальних справах проводиться цілий комплекс процесуальних дій, в які іноді залучаються не тільки безпосередні учасники кримінальних правопорушень (підозрюваний / обвинувачений, потерпілий, свідки), але і випадкові особи. Особливо неприємно, коли через збіг обставин доводиться жертвувати майном, які опинилися в місці проведення обшуку помилково, або не мають відношення до вчинення протиправних діянь.
У будь-якому випадку, вихід із подібних ситуацій існує. По-перше, тимчасово вилучені цінності підлягають поверненню після закінчення 5 діб (120 годин, з яких 48 дається для подачі клопотання про арешт, а ще 72 – на його розгляд слідчим суддею). По-друге, навіть у разі арешту можна не чекати остаточного рішення (вироку) суду, а спробувати відстояти свої інтереси раніше. Щоб достроково повернути відібрані предмети, гроші, документи, розблокувати рахунки або зняти арешт з нерухомості, необхідно:
- подати прокурору клопотання про визнання вилучення безпідставним;
- переконати слідчого суддю відхилити запит слідства про арешт;
- звернутися до суду з клопотанням про зняття (скасування) арешту;
- домогтися позитивного результату при винесенні остаточного вироку, в якому буде визначатися подальша доля майна.
Надати професійну допомогу у вигляді консультацій, складання процесуальних документів, представництва перед органами слідства і в суді готові адвокати юридичної компанії «Турій та Партнери». Послуги супроводу і захисту адвоката у кримінальних справах надаються як в Києві, так і в інших регіонах України.