
Кримінальна відповідальність за їзду в нетверезому стані в Україні
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 286-1 КК України, натисніть обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Згідно зі статистичними даними, в Україні за минулий рік сталося понад 168 тисяч дорожньо-транспортних пригод. Внаслідок порушення правил дорожнього руху пошкоджуються не лише транспортні засоби. Деякі ДТП спричиняють смерть громадян. Також, якщо звернутися до статистики, можна побачити, що майже половина всіх ДТП відбувається за участю водіїв, які керують транспортом у стані алкогольного сп’яніння.
За експлуатацію транспортних засобів у нетверезому вигляді встановлено не лише адміністративну відповідальність, максимальним заходом покарання відповідно до якої є позбавлення посвідчення водія та конфіскація автомобіля. Наразі є відповідна норма в Кримінальному кодексі.
Відповідальність порушення ПДР встановлено ст. 286-1 КК. Під транспортними засобами розуміються всі види механізмів – від автомобілів до тракторів та громадського транспорту. У чому ж різниця між кримінальним та адміністративним правопорушенням?
Національна поліція кваліфікуватиме дії водія, як кримінальне діяння, коли внаслідок порушення правил дорожнього руху та керування автомобілем у стані сп’яніння (наркотичного, алкогольного або під впливом сильнодіючих фармакологічних препаратів) потерпілому було завдано шкоди у вигляді тілесних ушкоджень різного ступеня тяжкості чи смерті.
За вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 286-1 КК, винну особу не може бути звільнено від відповідальності у зв’язку з діяльним каяттям, зміною обстановки, примиренням сторін, передачею особи на поруки.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за ст. 286-1 Кримінального кодексу України
Міра покарання залежить від ступеня тяжкості скоєного протиправного діяння. Так, законодавчо об’єктивна сторона виявляється у порушенні правил дорожнього руху під час експлуатації транспортом. Ключовою ознакою такого кримінального правопорушення є сп’яніння.
Сп’яніння може бути не тільки алкогольним, а й наркотичним. Також стан сп’яніння може бути обумовлений прийомом спеціальних препаратів, які негативно впливають на швидкість реакції та концентрацію водія.
Внаслідок керування у нетверезому вигляді автомобілем та порушенням правил дорожнього руху потерпілому може бути завдано наступної шкоди:
- середнього ступеня тяжкості тілесних ушкоджень;
- тяжкі тілесні ушкодження;
- смерть (у т. ч. кількох осіб).
За скоєння такого злочину передбачено два основні покарання:
- позбавлення волі терміном від трьох до дванадцяти років;
- позбавлення посвідчення водія на строк від 3 до 10 років.
У зв’язку з тим, що криміналізація такого діяння відбулася нещодавно, в Україні ще немає єдиної правозастосовчої практики. Так, деякі фахівці вбачають колізію між нормою Особливої частини та деякими положеннями Загальної частини Кримінального кодексу. Зокрема, це стосується скоєння злочину у стані алкогольного сп’яніння, оскільки це є обтяжливою обставиною. На ст. 286-1 – однією з кваліфікуючих ознак.
Що робити, якщо звинуватили за ст. 286-1 КК України?
Ви стали учасником дорожньо-транспортної пригоди, внаслідок якої постраждали люди? Перш за все, запам’ятайте наступний алгоритм:
- зателефонуйте адвокату для отримання кваліфікованої юридичної допомоги;
- не залишайте місце дорожньо-транспортної пригоди;
- обов’язково зробіть фото та відео, попросіть свідків, очевидців ДТП залишитися до приїзду Нацполіції;
- якщо є потерпілі, надайте їм невідкладну допомогу та викличте швидку допомогу;
- дочекайтеся адвоката, перш ніж давати пояснення.
Підставою для відкриття кримінального провадження за ст. 286-1 КК є висновок проведення медичного огляду з метою встановлення стану сп’яніння людини. Попереднє тестування працівники поліції можуть провести на місці. Також водія мають оглянути у медичній установі у порядку, передбаченому законодавством.
Без участі адвоката ви маєте право відмовитися від надання пояснень, оскільки навіть один неточний вислів може негативно позначитися під кінець справи.
Що робити, якщо ви стали жертвою злочину за порушення правил безпеки дорожнього руху чи експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами у стані сп’яніння
Якщо ви є потерпілим внаслідок дорожньо-транспортної пригоди, обов’язково зверніться за медичною допомогою. Кримінальне провадження може бути відкрито за фактом або за заявою потерпілого.
Дочекайтеся приїзду співробітників поліції для надання пояснень. Не лише підозрюваному чи обвинуваченому, а й потерпілому необхідна грамотна юридична допомога.
Потерпілому від ДТП може знадобитися тривале лікування та реабілітація (залежно від обставин дорожньо-транспортної пригоди та ступеня тяжкості заподіяних тілесних ушкоджень). Ці витрати можна у встановленому законом порядку покласти на винуватця ДТП. Але потерпілим слід враховувати, що після відкриття кримінального провадження припинити його внаслідок примирення сторін не можна.
Для захисту інтересів потерпілого краще одразу звернутися до адвоката, який допоможе відновити порушені права, стягнути моральну та матеріальну шкоду, заподіяну винуватцем ДТП.