
Відповідальність за фінансування тероризму
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката з питань про тероризм або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Незаконний силовий вплив на мирне населення для досягнення злочинних цілей, захоплення влади, ведення політичного, релігійного, міжетнічного або расового протистояння – діяння, яке посягає на базові підвалини державної безпеки і права людини. З цієї причини в кожній цивілізованій країні, а також на рівні міжнародної співпраці застосовуються заходи по виявленню і ліквідації суспільно небезпечних осіб, їх груп і організацій. В Україні дані повноваження покладені на СБУ та Національну поліцію, а контроль над матеріальним забезпеченням бойовиків ведуть органи первинного фінансового моніторингу.
Згідно з Законом України «Про боротьбу з тероризмом»,
тероризм — це свідомий замах на життя чи здоров’я ні в чому не винних людей з наміром досягти будь-якої протиправної мети. Теракт може виражатися у вигляді захоплення заручників, залякування, тортур, вбивств, підпалів, вибухів, інших посягань, за які передбачено кримінальну відповідальність за ст.258 КК.
Терористична діяльність охоплює:
- пропаганду, поширення насильницької ідеології;
- планування, підготовку, організацію, здійснення терактів;
- підбурювання до насильства, знищення матеріальних об’єктів;
- вербування, навчання, озброєння, підготовку, використання терористів;
- створення і безпосередню участь в незаконних збройних формуваннях.
Закон 361-IX від 6.12.2019г. (П.69 ст.1) визначає поняття
фінансування тероризму — це збір або надання коштів (активів) з прямою або непрямою метою, усвідомленням можливості того, що вони будуть використані повністю або частково:
- окремим терористом або групою;
- в підготовці і здійсненні теракту, публічних закликах до нього, створення терористичної організації, залученні, навчанні, перетині бойовиками державного кордону, або ж для ведення іншої терористичної діяльності.
Під активами маються на увазі будь-які об’єкти прав власності, корпоративні права (в тому числі ті, які здійснюються опосередковано через третіх осіб), а також прибуток від них, що належать або передані юридичним / фізичним особам, включеним до Переліку суб’єктів, пов’язаних з веденням терористичної діяльності, або по відношенню до яких застосовуються міжнародні санкції.
На підставі ст.22 Закону, в разі виявлення такі активи підлягають заморожуванню суб’єктами первинного фінансового моніторингу (ліквідаторами) з обов’язковим повідомленням СБУ. Подальший доступ до них здійснюється за рішенням суду за наявності виняткових умов, викладених у відповідних резолюціях Ради Безпеки ООН, а також для покриття основних та надзвичайних витрат або забезпечення збереження коштів і економічних ресурсів.
Кримінальна відповідальність за фінансування тероризму
Склад злочину, передбаченого ст.258-5 КК України:
Об’єкт – громадська безпека, встановлений порядок поводження з активами.
Об’єктивна сторона – надання або збір коштів (як пряме, так і опосередковане) з метою їх використання, або з усвідомленням, що вони повністю або частково можуть застосовуватися для ведення терористичної діяльності.
Злочин вважається завершеним з моменту здійснення спроби зібрати активи, передати їх або перевести через платіжний сервіс, незалежно від результату цієї спроби.
Суб’єкт – будь яка осудна особа, яка досягла 16 років.
Суб’єктивна сторона – прямий умисел, коли винний усвідомлював чи повинен був усвідомлювати, що він персонально або опосередковано забезпечує грошима та іншим майном терористичну діяльність.
Санкції за статтею 258-5 КК складають:
- За фінансування тероризму (в тому числі спроби такого фінансування):
- 5-8 років тюремного ув’язнення з конфіскацією;
- заборона займати посади / вести діяльність до 2 років
- При наявності кваліфікуючих обставин, таких як:
- групова змову;
- корисливий мотив;
- рецидив (повторне вчинення) злочину;
- дії призвели до суттєвих матеріальних збитків;
- велика сума фінансування (≥6 000 неоподатковуваних податком мінімумів х 50% прожиткового мінімуму для працездатних громадян = 6 810 000 ₴ на травень 2021 роки)
8-10 років тюремного ув’язнення з конфіскацією; - заборона займати посади / вести діяльність до 3 років
- Забезпечення тероризму, вчинене:
- з тяжкими наслідками;
- організованим злочинним угрупованням;
- в особливо великому розмірі (≥18 000 неоподатковуваних податком мінімумів = 20 430 000 ₴);
- 10-12 років тюремного ув’язнення з конфіскацією;
- заборона займати посади / вести діяльність до 3 років.
Ч.4 ст.258-5 КК від кримінальної відповідальності за цією статтею звільняються особи, крім керівника / організатора терористичного угрупування, які:
- добровільно повідомили про злочин до правоохоронних органів;
- іншим способом сприяли запобігання або припинення фінансується ними незаконної діяльності.
Обов’язковою умовою для звільнення є відсутність в діях таких осіб складу іншого злочину (крім матеріального забезпечення тероризму).
Що робити, якщо звинувачують у фінансуванні тероризму
З огляду на серйозність санкцій (мінімальний термін позбавлення волі 5 років), злочин, передбачений ст.258-5 КК відноситься до категорії тяжких (ч.1, 2) і особливо тяжких (ч.3). Відповідно до ч.1 ст.52 КПК України, в останньому випадку участь захисника в кримінальному провадженні є обов’язковим з моменту пред’явлення підозр. Разом з тим, користуватися професійною правовою допомогою можуть всі бажаючі, незалежно від процесуального статусу – це право гарантується ст.29, 59 і 132-2 Конституції.
Звертатися до адвоката у справах про фінансування тероризму необхідно, коли:
- сталося блокування фінансової операції банком;
- за рішенням фінмоніторингу були заморожені активи;
- надійшов виклик на допит в якості свідка;
- були пред’явлені підозри або винесено обвинувальний акт;
- ведеться розгляд справи в суді, або якщо потрібно оскаржити вирок.
Юридичні послуги в даному напрямку включають:
- консультування, рекомендації щодо безпечного поводження з активами;
- підготовку до допитів, участь адвоката в слідчих заходах;
- представництво інтересів підозрюваного / обвинуваченого;
- реалізацію повноважень захисника в суді;
- допомога в розблокуванні коштів на рахунках;
- складання та подання процесуальних документів;
- збір доказів для підтвердження невинності підсудного;
- інші види правової допомоги.
До проведення зустрічі із захисником краще утриматися від дачі показань і підписання будь-яких документів (протоколів, заяв і т.п.), оскільки все це може бути використано проти підсудного в суді.
Негайне залучення до справи досвідченого адвоката підвищує можливість уникнути кримінальної відповідальності за фінансування тероризму, або ж максимально поліпшити становище підозрюваного / обвинуваченого / засудженого за цією статтею. Адвокати у кримінальних справах компанії «Турій та Партнери» працюють в даній сфері з 2010 року, і в будь-який момент готові надати необхідні правові послуги в Києві та інших містах України. Додаткову інформацію про співпрацю можна отримати за номером, вказаним на сайті.