
Відповідальність за хуліганство в Україні
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката по хуліганству або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Захист громадського порядку – важлива функція держави, реалізація якої покладається на правоохоронні органи. У свою чергу, громадяни, користуючись конституційними правами і свободами (наприклад, на мирні зібрання, вираз релігійних або політичних поглядів, участь в масових заходах) повинні дотримуватися ряду заборон і обмежень таким чином, щоб їх поведінка не зачіпала інтереси оточуючих.
Найбільш поширеним видом порушень в цій сфері є хуліганство. Залежно від фактичних обставин, суб’єктивних характеристик винного і тяжкості наслідків воно може бути кваліфіковано або як адміністративний проступок, або як кримінально каране діяння.
Об’єктом посягання при хуліганстві виступає
громадський порядок – врегульована культурно-соціальними нормами система взаємовідносин між людьми на спільній території, сформовані правила поведінки, що забезпечують сприятливу обстановку для роботи, відпочинку, нормальної діяльності підприємств, організацій, установ, руху транспорту.
Факультативними об’єктами може бути здоров’я, честь і гідність громадян, майно фізичних / юридичних осіб, авторитет органів влади, громадська безпека.
Об’єктивна сторона – активні протиправні діяння, що порушують громадський порядок. Якщо факти свідчать про скоєння злочинів, передбачених іншими нормами карного законодавства (безконтрольна стрілянина, кидання вибухонебезпечних пристроїв, нанесення тілесних ушкоджень) критеріями вибору статті, по якій будуть висунуті звинувачення, є мотиви зловмисника і тяжкість наслідків.
У більшості випадків хуліганство відбувається в громадських місцях, хоча законом ця обставина не обумовлена. Наприклад, за розфарбовування графіті покинутої будівлі на околиці, відповідальність буде така ж, як і за фасад будівлі в центрі міста, а порушувати нічний спокій сусідів по дачі так само небезпечно, як і шуміти під вікнами багатоповерхового будинку.
Суб’єктивна сторона характеризується наявністю умислу і явного (очевидного, безсумнівного для винного і оточуючих) неповаги до суспільства. Хуліганський мотив – це антисоціальна спонукання особи здійснювати деструктивні дії з метою демонстрації зневажливого ставлення до загальноприйнятих норм поведінки, моральним засадам, моралі.
Суб’єкт – осудна особа, яка досягла 14 років (ч.2 ст.22 КК).
За дрібне хуліганство відповідають особи старше 16 років (ст.12 КпАП), але у віці від 16 до 18 років до них застосовуються тільки виховні заходи впливу – попередження, догану, зобов’язання публічно вибачитися перед постраждалими, передача під нагляд батькам, педагогам або трудовому колективу .
Адміністративна відповідальність за хуліганство
Постановою Пленуму ВСУ №10 від 22 жовтня 2006р. (Судова практика) пояснюється, що
дрібне хуліганство – це незначне порушення громадського спокою і порядку, що не супроводжується особливою зухвалістю або виключної цинічністю (ст.173 КОАП), наприклад:
- нецензурна лайка в людних місцях;
- приставання до інших осіб проти їх згоди;
- гучні крики, прослуховування музики у дворах в нічний час;
- свист, вигуки на показах фільмів, вистав, в музеях або бібліотеках;
- вторгнення на певну територію (ресторан, клуб, кінотеатр, концертний зал, стадіон) всупереч заборони охорони;
- нанесення написів, малюнків на паркани, стіни, тротуари, дороги;
- поява в громадських місцях без одягу;
- інші подібні дії, що порушують спокій громадян.
Адміністративні стягнення за вчинення даного проступку складають:
- 51 – 119 грн. штрафу;
- 40 – 60 годин суспільно корисних робіт;
- від 1 до 2 місяців виправної праці з відрахуванням 20% заробітку;
- до 15 діб арешту (відповідно до ст.328 КпАП, при відбуванні даного виду стягнення хулігани виконують фізичну роботу за дорученням виконавчих комітетів органів місцевого самоврядування, заробітна плата за основним місцем працевлаштування не виплачується).
Протоколи про дрібне хуліганство оформляють уповноважені посадові особи органів Національної поліції, або органів управління Військової служби правопорядку ЗСУ (по відношенню до військовослужбовців), а розглядають їх судді районних судів. Термін прийняття рішення – 1 доба з моменту надходження матеріалів до канцелярії (ч.2 ст.277 КпАП). Порушник обов’язково повинен бути присутнім на судовому слуханні, а в разі ухилення від явки він може бути доставлений до суду під приводом (ч.2 ст.268 КпАП).
Особа, якого притягають до адміністративної відповідальності за дрібне хуліганство, користується процесуальними правами, викладеними в ст.268 КпАП, включаючи право на професійну правову допомогу, послуги перекладача, ознайомлення з матеріалами, дачу показань, надання доказів, заявлення клопотань, оскарження постанови в апеляційному порядку .
Кримінальна відповідальність за хуліганство
Хуліганство (кримінально каране) – це грубе і цілеспрямоване порушення громадського порядку, яке демонструє відверту неповагу до суспільства, яке супроводжується винятковою цинічністю і особливою зухвалістю винного, зокрема:
- нанесенням побоїв з хуліганських мотивів (бійки в стані сп’яніння);
- знущанням над дитиною, особою похилого віку, інвалідом;
- проявом непристойності, вираженого зневагою до моралі;
- знищенням, псуванням майна заради власної розваги;
- зривом заходу, зупинкою транспорту, порушенням роботи підприємства.
За такі дії ст.296 КК передбачає такі види санкцій:
- Грубе, поєднане з винятковою цинічністю або особливою зухвалістю порушення громадського порядку тягне за собою:
- 17 000 – 34 000 ₴ штрафу;
- до 6 місяців арешту;
- до 5 років обмеження волі
- Хуліганська поведінка в складі групи осіб
- до 5 років обмеження волі;
- до 4 років тюремного ув’язнення
- При наявності кваліфікуючих обставин, а саме:
- повторного порушення особою, раніше судимою за тією ж статтею;
- опору поліцейському або іншому громадянину, що затримують винного для припинення незаконних діянь, термін становить
2-5 років тюремного ув’язнення
- Якщо хуліганство було скоєно із застосуванням зброї (холодної, вогнепальної) або іншого предмета, заздалегідь підготовленого для нанесення фізичних травм і пошкоджень, винний може бути засуджений до
- 3-7 років позбавлення волі.
Професійну правову допомогу, зокрема, захист від обвинувачення в хуліганстві надають адвокати компанії «Турій та Партнери» (Україна, Київ). Для отримання індивідуальної консультації або призначення зустрічі з адвокатом телефонуйте за номером, вказаним на сайті.