
Відповідальність за порушення порядку ведення бази даних про вкладників або порядок формування звітності
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 220-1 КК України, натисніть обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
В Україні проблема законності та правопорядку в галузі господарювання набула дуже гострих обрисів. Незважаючи на той факт, що процес правотворчості щодо оновлення та систематизації кримінального законодавства, що стосується правопорушень у галузі госпдіяльності, має певну інтенсивність, деякі проблеми все одно залишаються неосвітленими. Однією із таких проблем є правильна кваліфікація правопорушень у сфері банкрутства.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за ст.220-1 КК
Законом України №629-VIII від 16.07.2015 р. Кримінальний кодекс було доповнено статтею 220-1, яка передбачає відповідальність за внесення керівником чи іншою уповноваженою посадовою особою неправдивої інформації до бази даних щодо вкладників. За такі дії злочинець може отримати покарання у вигляді грошового штрафу від 17 до 68 тисяч грн.
Крім того, стаття, що розглядається, має три кваліфіковані види злочину:
- дії, передбачені у першій частині, вчинені групою осіб за попередньою змовою або з ознакою повторності (грошовий штраф від 4 до 6 тисяч НМДГ),
- внесення до звітності якоюсь посадовою особою або керівником банку свідомо неправдивої інформації (грошовий штраф від 17 до 68 тисяч грн.),
- знищення або пошкодження зазначеними вище особами бази даних вкладників, а також вчинення дій, що виключають ідентифікацію вкладника за даними, закріпленими у базі даних про вкладників (позбавлення особистої свободи до 4-х років).
Для визначення родового об’єкта правопорушення, закріпленого у статті 220-1 КК, варто пам’ятати, що воно відноситься до злочинів у галузі госпдіяльності, тому його родовим об’єктом прийнято вважати сукупність правовідносин, що виникають у цій сфері, що стосуються споживання, обміну, розподілу та виробництва товарів. , надання послуг та виконання робіт.
Оскільки порушення порядку формування звітності чи ведення бази даних щодо вкладників відбувається у сфері банкрутства і спрямоване насамперед проти законодавчо передбачених інтересів кредиторів, його головний безпосередній об’єкт – суспільні відносини, які під час виконання банком своїх прямих зобов’язань фінансового характеру.
Варто також зазначити, що цей злочин має формальний склад, тобто для його наявності не потрібно заподіяти суспільно небезпечні наслідки. Але у разі завдання шкоди майнового характеру вкладникам, злочинець може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за ч.4 аналізованої статті, наприклад, у разі відсутності можливості виплачувати кошти вкладникам банку, визнаного неплатоспроможним. Виходячи з цього, до факультативного об’єкта цього правопорушення можна також віднести відносини власності.
Від об’єкта злочину треба відрізняти предмет правопорушення, тобто якусь річ матеріального світу, через яку відбувається суспільно небезпечне діяння. Ця факультативна ознака може вказуватися в назві або безпосередньо у диспозиції статті КК. До предметів правопорушення найчастіше відносять певну інформацію, зброю, іноземну чи національну валюту, документи чи майно. Цей злочин також вважається предметним. Його предметом може бути:
- свідомо недостовірні дані, які вносяться щодо вкладників у спеціальну базу даних,
- свідомо недостовірна інформація, що вноситься до звітності, яка надалі передається до ФГВ (Фонд гарантування вкладів) фізосіб,
- база даних щодо вкладників, інформація в якій зазнає знищення або пошкодження.
Свідомо неправдивою інформацією прийнято вважати відомості, що надаються адресатам, закріпленим у диспозиції статті, що розглядається, і яка містить у собі недостовірну інформацію щодо вкладників. Варто зазначити, що ФГВ фізосіб є установою, яка виконує спеціально передбачені функції у сфері гарантування фінансових вкладів фізосіб, а також ліквідації чи висновки з ринку неплатоспроможних банків.
Відповідно до ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізосіб» № 4452-VI від 23.02.2012 року, кожен існуючий банк в обов’язковому порядку є учасником Фонду гарантування вкладів фізосіб. Такого статусу банк набуває відразу після отримання передбаченої законодавством банківської ліцензії. Тому зазначений Фонд має право безкоштовного отримання від будь-якого банку даних щодо вкладників та всієї діяльності банку.
Базою даних щодо вкладників є сховище даних спеціального програмно-апаратного комплексу, що є частиною системи автоматизації роботи банківської установи, а також забезпечує належне використання, зберігання та накопичення відомостей про вкладників.
Що стосується пошкодження бази даних, що стосується вкладників, то під таку кваліфікацію можуть підпадати будь-які дії, що призводять до неможливості використання такої бази або значно ускладнюють таку можливість.
У разі знищення бази даних щодо вкладників, дії злочинця будуть кваліфіковані за частиною 4 статті, якщо він вчинив дій, які в результаті повністю виключають можливість використання такої бази даних або відомостей, що в ній зберігаються. Наприклад, внаслідок здійснення певних дій неможливо провести ідентифікацію вкладника за відомостями, що зберігаються в базі даних, або протиправне збільшення сум витрат ФГВ фізичних осіб, пов’язаних із ліквідацією банківської установи.
Терміни «навмисне» і «наперед», які закріплені в диспозиції цієї статті, говорять про те, що цей злочин із суб’єктивної сторони може бути скоєно лише з прямим видом наміру. У цьому вона виділяється наявністю спеціального мотиву чи мети злочинного діяння, які підлягають доведенню.
Що робити, якщо Вам звинуватили за ст.220-1 КК
Провівши детальний аналіз цього складу правопорушення, визначивши його основні суб’єктивні та об’єктивні ознаки, можна дійти висновку, що з притягнення можливого злочинця до відповідальності потрібна серйозна доказова база. Тут потрібно провести досить складні експертні дослідження, щоб довести факт втручання у базу даних.
Тому у разі пред’явлення звинувачення варто розуміти, що правоохоронці мають досить вагомі докази у справі. Це говорить про те, що потрібно серйозно подумати про свій захист та знайти адвокатське об’єднання, яке має великий досвід у роботі з такими звинуваченнями. У юридичній компанії «Турій та Партнери» працює безліч кримінальних адвокатів, які готові одразу після підписання договору про правову допомогу розпочати роботу з клієнтом з метою всебічного захисту його прав. В цьому випадку можна бути впевненим у тому, що кінцевий результат судового розгляду буде на Вашу користь. Навіть після винесення виправдувального вироку адвокати цього об’єднання забезпечать звернення до всіх існуючих інстанцій з метою відшкодування понесених збитків внаслідок незаконного кримінального переслідування.