
Закон про валюту і валютні операції
В Україні 7 лютого 2019 року набув чинності новий закон про валюту зі змінами. Повна назва закону «Про валюті і валютні операції». Він замінив старі постанови в цьому секторі. Раніше діяв декрет, згідно з яким працював дуже жорсткий валютний контроль, а також було безліч підзаконних додаткових актів. Новий закон спростив розуміння для роботи банківської системи в Україні.
Давайте подивимося, які ж основні зміни це принесло як для населення, так і для бізнесу в Україні.
Зміст |
Закон про валюту і валютні операції для населення
Істотних змін тут можна виділити два. По-перше, це збільшення ліміту для інвестування за кордон. Суми збільшилися від 50 тисяч доларів до 50 тисяч євро.
Також з’явилася можливість придбання валюти в онлайн режимі. Це дуже важливе нововведення, оскільки здійснювати подібні операції тепер набагато простіше. Буквально в один клік Ви можете придбати валюту, сидячи вдома біля себе за комп’ютером. Не потрібно кудись йти, наприклад, в офіси банку, і стояти там у чергах. Також при такому способі йде оперативний ризик, що означає поліпшення безпеки. Вам не потрібно нести гроші з собою в відділення банку і з нього.
Також стало зручніше і з боку банку. Для таких організацій знижуються витрати на проведення інкасації в відділеннях, і також зменшуються ризики.
Закон про валюту і валютні операції для бізнесу
Тут переваг кілька, а саме розглянемо коротко кожне.
Торгівля і зовнішньоекономічна діяльність
З цієї точки зоряний для компаній значно спрощується зовнішньоекономічна діяльність. Тут терміни здійснення розрахунків в зв’язку з вчиненням експортно-імпортних контрактів збільшуються до 365 днів (раніше було 180). Це дуже важливо для тих компаній, які укладають договір купівлі будь-якого товару за кордоном. Раніше на те, щоб укласти його, отримати і пройти митний контроль, давалося всього 180 днів, то тепер цей термін збільшився вдвічі.
Також за порушення цих термінів скасували штрафні санкції в розмірі 100% від суми операції. Скасовано заборону на проведення зовнішньоекономічної діяльності. Проте, новий закон передбачає нарахування пені за прострочення кожен день, якщо порушуються терміни розрахунків (сума 0,3% від неотриманих коштів).
Скасування ліцензій на користь е-лімітів
Тут мова йде про скасування ліцензій на валютні операції для юридичних осіб. Їх поміняли на е-ліміти. Раніше операції з валютою за кордоном повинні були отримувати спеціальні індивідуальні ліцензії, які видавалися на конкретну суму (або конкретну операцію з цією сумою). Організація для цього збирала документи і передавала їх в банк.
Тепер компанія або організація може інвестувати за кордон суму до 2 млн. Євро терміном на один рік, і при цьому їй не потрібно отримувати індивідуальний дозвіл. Інформацію щодо вчинення такої операції буде отримувати НБУ. Як тільки сума досягне максимально можливої, то операції проводитися не зможуть.
Крім того, більш комфортними стануть операції з невеликими сумами, а саме суми з еквівалентом в 150 тисяч гривень. Ці операції також не будуть підлягати валютному контролю.
Інвестування в українську економіку
Це означає полегшення операцій і встановлення кроків, які сприяють надходженню капіталів в Україну. А саме – це скасування реєстрації зовнішніх позик Національним банком. Нині компанії, які будуть отримувати гроші з-за кордону, зможуть про них не звітувати. Раніше реєстрація іноземних позик була складною процедурою, і при цьому її відсутність загрожувало позичальникові значними штрафами.
Накопичення валюти організаціями
Тепер організації можуть заздалегідь купувати і накопичувати іноземну валюту на рахунках, щоб виплачувати по зобов’язаннях за зовнішніми позиками.
Компанії, які співпрацюють з іноземними контрагентами, отримують нові можливості захисту від валютних коливань. У них тепер є можливість використовувати такий інструмент як форвард без постачання.
Фахівці стверджують, що при всіх плюсах, в Україні поки немає культури захисту валютних ризиків. Як одна з причин цього – недостатні знання і кваліфікація. Також деякі обмеження для бізнесу залишаються. Зокрема, компанії, що здійснюють зовнішньоекономічну діяльність, не зможуть вільно купувати валюту, щоб розрахуватися з іноземними компаніями в режимі онлайн. Їм потрібно залишити для цього заявку, і тільки на наступний день банк купить валюту.
Про закон про валюту, а також про користь і шкоду для громадян і організацій нововведень багато сперечаються. Часом кажуть, що це не дає українцям валютної свободи. Однак основні факти по нововведень такі.