
Відповідальність за шахрайство із фінансовими ресурсами
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 222 КК України, натисніть обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Надання до різних державних органів помилкової чи недостовірної інформації з метою отримання будь-яких пільг чи виплат в Україні стало повсюдно поширеним явищем. Боротьба правоохоронної системи з цим явищем полягає у притягненні винних осіб до передбаченої законодавством відповідальності, але головне в цьому випадку, щоб потерпіла особа звернулася до уповноваженого органу з відповідною заявою для того, щоб розпочати процес досудового розслідування. Норма законодавства, яка передбачає відповідальність за шахрайство з фінансовими ресурсами, є статтею 222 КК.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за ст.222 КК
У разі надання явно неправдивої інформації в органи держвлади, органи влади АРК або органи МСУ (місцеве самоврядування), банкам або іншим кредиторам, злочинець може бути притягнутий до відповідальності кримінального характеру. Тут важливо встановити мету злочинця, яка у цьому випадку має бути спрямована на отримання кредитів, дотацій, субвенцій, субсидій чи пільг щодо податків, лише якщо відсутні ознаки будь-якого іншого правопорушення проти власності. За такі дії засуджена особа може отримати покарання у вигляді штрафу від 1 до 4 тисяч НМДГ, тобто від 17 до 68 тисяч грн.
Відповідно до практики кримінального права, об’єкт даного правопорушення – суспільні відносини, що виникають у галузі надання різним суб’єктам господарювання або іншим особам податкових пільг та ресурсів. Крім того, додатковим об’єктом може бути власність, а також інші відносини щодо формування доходної частини місцевого та державного бюджету.
Як вище зазначалося, предметом правопорушення, що розглядається, є помилкова інформація, яка надається зазначеним у її диспозиції адресатам для того, щоб отримати пільгу з податків, кредит, дотацію, субвенцію або субсидію.
У статті йдеться виключно про ту інформацію, яка у тому чи іншому випадку має юридичне значення, тобто може бути підставою для прийняття уповноваженим органом або особою позитивного рішення щодо надання податкових пільг або ресурсів фінансового характеру. Така інформація може хибно, недостовірно відображати певні сторони діяльності чи фінансово-економічний стан будь-якої особи чи підприємства, ціль отримання таких коштів чи можливості забезпечення їх повернення. Що цікаво, спотворення даної інформації може виражатися як у погіршенні дійсності (наприклад, для того, щоб отримати дотацію), або, навпаки, у її покращенні (для отримання кредиту).
Важливо пам’ятати, що якщо інформація спотворена, але дійсні відомості є юридично достатніми для прийняття позитивного рішення для надання податкових пільг або фінансових ресурсів, склад цього правопорушення буде відсутній. Юридична аргументація є досить складною для сприйняття, тому найпростіше розібратися на прикладі. Так, власник підприємства подає інформацію про те, що на фірмі працює 60 відсотків інвалідів, у той час як їх на підприємстві лише 55 відсотків, але відповідно до законодавства для отримання податкової пільги достатнім є 50%. У такому разі складу цього правопорушення не буде.
З об’єктивного боку цей злочин характеризується незаконними діями, тобто наданням до уповноважених органів (державної влади, АРК, МСУ), банків чи інших кредиторів неправдивих даних.
Надання інформації неправдивого характеру спрямоване насамперед на введення вищевказаних органів в оману з метою отримання будь-якої вигоди, чи то пільги, чи субсидії. Фактичне їх отримання є обов’язковим елементом наявності складу. Цей момент слід враховувати у разі потреби встановлення розміру завданих збитків, адже кваліфікуючий склад даного правопорушення у другій частині статті говорить про великі матеріальні збитки.
Банк – це юрособа, яка на підставі отриманої банківської ліцензії має виключне право на надання банківських послуг, а також відомості, про які були внесені до спеціального Державного реєстру банків.
Під іншими кредиторами розуміються суб’єкти відносин у галузі господарської діяльності, які на підставі Закону мають право на надання кредитів фізичним чи юридичним особам.
Субсидією є допомога в натуральній або грошовій формі, яка надається за умови цільового призначення з метою стимулювання будь-якої діяльності. Що стосується субвенції, то це поняття входить фінансова допомога, що надається для будь-якої цільової реалізації конкретних проектів, програм і має бути повернена у разі її нецільового використання.
Під словосполученням «за відсутності ознак злочину проти власності» слід розуміти як умову загального характеру, яку потрібно встановлювати та враховувати під час доведення всіх ознак даного правопорушення.
Спрямованість та зміст наміру особи, її мета, мотив та безпосередній момент їх виникнення мають головне значення під час відмежування даного правопорушення від подібних злочинів проти власності, наприклад, від ст.191 КК, тобто заволодіння чужим майном за допомогою зловживання своїм службовим становищем, або ст.190 КК, тобто шахрайства.
Так, якщо під час надання недостовірних даних злочинець хотів безоплатно звернути майно або кошти на свою користь (наприклад, отримати якийсь кредит, при цьому спочатку не планував його повертати), такі дії слід кваліфікувати як шахрайство. Мотив такого діяння – прагнення винної особи протиправно збагатитися чи збагатити інших з допомогою чужого майна. Мотив можна доводити, наприклад, тим, що особа після отримання грошей одразу ховається за кордоном. Якщо умисел бандита був спрямований виключно на присвоєння частини отриманого майна, то вчинене потрібно кваліфікувати за сукупністю – за ст.222 КК і як закінчене чи незакінчене шахрайство.
Що робити, якщо Вам звинуватили за ст.222 КК
У сучасній судовій практиці питання відмежування аналізованого правопорушення з інших подібних складів злочинів проти власності викликає певні труднощі. Особливо у ситуаціях неповернення кредиту чи його нецільового використання. Тому для доведення винності потрібна тверда позиція потерпілої сторони та якісно проведені слідчі дії, які включають не просто допит можливих свідків, а й грамотно призначені експертизи, огляди вилученої документації, навіть обшуку у можливих фігурантів у справі.
Але у разі впевненості у своїй невинності та бажанні довести непричетність до інкримінованого злочину, краще підписати з кримінальними адвокатами юридичної компанії «Турій та Партнери» договір про правову допомогу. Дана співпраця допоможе спокійно почуватися під час судового розгляду справи, набиратися впевненості у сприятливому її результаті і при цьому не переживати за свій матеріальний добробут.