
Відповідальність за терористичний акт
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 258 КК України, натисніть обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Одним із найтяжчих злочинів проти громадської безпеки у будь-якій країні світу, зокрема й в Україні, є тероризм. Він є не просто спробою досягти певної політичної, соціальної, фінансової чи іншої мети протиправним шляхом – це насильство над людьми, які опинилися в певному місці за збігом обставин, і часто не мають прямого відношення до суб’єктів владних повноважень, які могли б задовольнити запити зловмисників. Нерідко навіть за відсутності жертв такі акції ставлять під загрозу мирний спосіб життя, провокують збройні конфлікти, розпалюють міжнаціональну, міжконфесійну ворожнечу, призводять до руйнування цілих країн.
В Україні захист держави та громадян від подібних явищ здійснюється відповідно до Закону «Про боротьбу з тероризмом». Для всіх, хто організовує, фінансує, залучає, сприяє, публічно закликає та здійснює теракти, передбачено кримінальну відповідальність за ст.258-258-5 КК.
Тероризм – це свідоме, цілеспрямоване застосування насильства або загроз шляхом вбивств, тортур, інших зазіхань на життя чи здоров’я людей, залякування населення та/або представників влади для досягнення злочинних цілей. У широкому розумінні цей термін має на увазі також всі етапи та форми підготовки: планування операцій, отримання/виготовлення/зберігання вибухових пристроїв та зброї, вербування та навчання бойовиків, поширення агітаційних матеріалів, матеріальне забезпечення такої діяльності.
Терористичний акт – це безпосередня реалізація наміру, тобто:
- використання зброї;
- вчинення підпалу, вибуху;
- заподіяння суттєвої майнової шкоди;
- створення загрози життю, здоров’я населення;
- демонстрація зброї/вибухівки, озвучення загроз.
Кожне з цих діянь саме по собі кваліфікується за окремими статтями Кримінального кодексу, але тільки в тих випадках, якщо воно було спрямоване на вирішення особистих чи групових злочинних інтересів: заволодіння чужим майном, розправу з конкурентом у бізнесі, поділ сфер впливу в кримінальній організації тощо .
Щоб визначити подію саме як теракт, зловмисники повинні явно чи опосередковано розкрити суспільно значущу мету цього вчинку, наприклад:
- оприлюднити політичні, релігійні, соціальні гасла;
- пред’явити вимоги до влади на міжнародному, державному, регіональному, місцевому рівні;
- намагатися вплинути на керівництво підприємств, лідерів громадських об’єднань;
- бажати привернути увагу великої кількості людей до своїх ідей, поглядів.
Якщо результатом застосування насильства чи загроз стало порушення суспільної безпеки, військовий конфлікт чи ускладнення відносин між державами, воно кваліфікується як терористичний акт, незважаючи на початкову мотивацію винних.
Зміст |
Склад злочину за ст.258 КК
На підставі п.2 ч.1 ст.368 КПК України обвинувальний вирок виноситься лише після того, як суд встановить наявність у діянні підсудного всіх елементів кримінального правопорушення. Якщо звинувачення висунуто за ст.258 КК (вчинення теракту), необхідно перевірити такі обставини:
Об’єкт зазіхань – суспільна безпека. Додатковими об’єктами є життя, здоров’я людей, майно різних форм власності, встановлений порядок державного управління, а також інші захищені законом інтереси та права громадян.
Об’єктивна сторона – активні дії, спрямовані на:
- залякування населення, провокацію воєнного конфлікту, міжнародне ускладнення;
- спроби вплинути на рішення та дії органів влади, міжнародних організацій, юридичних осіб, окремих чиновників;
- привернення уваги до політичних, релігійних та інших переконань терористів.
Акти насильства можуть виражатися у кількох формах:
Використання зброї – застосування її для поразки людського тіла, завдання тілесних ушкоджень або скоєння вбивств. Це можуть бути хаотичні та/або прицільні постріли, удари холодною зброєю (ножем, мечем, кастетом тощо).
Організація вибуху – одночасне запалення матеріальних об’єктів (будівель, транспортних засобів, комунікацій) внаслідок миттєвого хімічного розкладання певних хімічних речовин або їх сумішей з випаровуванням сильно нагрітих газів.
Вчинення підпалу – навмисне спрямування джерела вогню на предмет або територію з метою їх загоряння та знищення.
Інші дії, що створюють небезпеку для життя, здоров’я людини, заподіяння істотних майнових збитків або інших тяжких наслідків (технологічний тероризм у розумінні ст.1 Закону):
- застосування ядерної, біологічної, хімічної та інших видів зброї масового ураження, його компонентів, інших шкідливих здоров’ю речовин;
- використання засобів електромагнітного впливу;
- втручання у роботу комп’ютерних систем та комунікаційних мереж;
- захоплення, зупинка, руйнування об’єктів, неполадки у яких можуть завдати шкоди персоналу або спричинити техногенні катастрофи (наприклад, обладнання ядерних станцій, військових баз, промислових хімічних підприємств тощо).
Загрози вчинити будь-яку з перелічених дій з такою самою метою – залякування мирного населення або представників влади через відео, аудіозаписи, повідомлення в пресі, електронні та паперові листи, плакати, або шляхом демонстрації зброї/вибухівки безпосередньо на місці злочину.
Суб’єктивна сторона – прямий умисел, усвідомлення винним незаконного характеру своїх дій та бажання досягти певних політичних, релігійних, соціальних цілей у протиправний спосіб. У цьому особистий мотив виконавця який завжди збігається з наміром організатора. Наприклад, бойовик може вірити, що робить теракт для відстоювання інтересів своєї нації чи конфесії, тоді як лідер угруповання буде зацікавлений лише в отриманні прибутку від «замовника» (будь-якої держави, мафіозної структури чи організації).
Суб’єкт – будь-яка осудна особа старше 14 років (ч.2 ст.22 КК).
Покарання за скоєння терористичного акту
Санкції для осіб, засуджених за ст.258 КК, становлять:
- За реализацию теракта, то есть применение оружия, поджог, взрыв, иное создание опасности для людей, имущества, причинение тяжких последствий, угрозы таковыми с целью запугивания населения, нарушения общественной безопасности, провокации вооруженного конфликта, эскалации международных взаимоотношений, влияния на органы власти, привлечения внимания к политическим или религиозным взглядам:
- 5-10 років ув’язнення, з конфіскацією власності або без такої.
- За ті ж дії, вчинені:
- повторно;
- за змовою 2 і більше осіб;
- якщо вони спричинили значні збитки або тяжкі наслідки;
- 7-12 років ув’язнення, з конфіскацією або без такої.
- Якщо внаслідок теракту загинула хоча б одна людина:
- 10-15 років в’язниці, довічне позбавлення волі з конфіскацією або без такої.
Що робити, якщо звинуватили за ст.258 КК?
Як свідчить судова практика, у зв’язку з бойовими діями на території Луганської та Донецької областей з 2014 року в Україні значно зросла кількість кримінальних справ за звинуваченнями в тероризмі. За цей час практично всі епізоди використання зброї, організації вибухів та підпалів, факти залякування мирного населення та пред’явлення вимог владі підпадають під визначення ст.258 КК і є терористичними актами.
Відповідно до ч.6 ст.258 КК, звільнення від кримінальної відповідальності можуть отримати особи, які загрожували вчинити теракт, але ще до вручення підозри добровільно повідомили про злочин до правоохоронних органів (Національну поліцію, прокуратуру, СБУ), сприяли розслідуванню протиправних діянь та цим запобігли можливим тяжким наслідкам. Проте ця норма застосовується лише тому випадку, якщо винний був замішаний в інших кримінальних порушеннях.
У разі затримання за підозрою у тероризмі суб’єкт може користуватися всіма процесуальними правами, передбаченими ст.42 КПК України. Зокрема, він має право не давати показань проти себе, членів своєї сім’ї та близьких родичів, не підписувати угоди про визнання винності, а також вимагати зустрічі з адвокатом до першого допиту або на будь-якому іншому етапі провадження.
Професійну правову допомогу та захист від кримінального звинувачення у вчиненні терористичного акту надають фахівці компанії «Турій та Партнери». Щоб отримати індивідуальну юридичну консультацію та викликати адвоката, зателефонуйте за номером, вказаним на сайті.