
Відповідальність за зловживання впливом
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 369-2 статтею КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону зазначеного на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Передача хабара або схиляння до неправомірному використанню посадових повноважень через посередника – стандартна практика при вчиненні корупційних правопорушень. У цій ролі часто виступають особи, наближені до чиновників в силу родинних і дружніх зв’язків, а також колеги по роботі.
Якщо вони діють безкорисливо, а гроші чи інші блага дістаються іншому одержувачу, то залучення до відповідальності можливо тільки за співучасть (пособництво). Однак коли винний в якості нагороди за втручання і сам мав намір прийняти кошти, майно, послуги, привілеї без законних на те підстав, провадження проти нього відкривається по ст.369-2 КК.
Зміст |
Міжнародне регулювання
Норма про зловживання впливом була включена до Кримінального кодексу України в 2011 році, після вступу в силу Конвенції про боротьбу з корупцією. На підставі ст.12 цього міжнародного договору країни-учасниці взяли на себе зобов’язання встановити кримінальну відповідальність за:
1) умисне пропозицію, обіцянку, надання неправомірної вигоди будь-якій особі, що заявляє про свою здатність за винагороду впливати на прийняття рішень державним службовцям;
2) отримання, прийняття пропозиції чи обіцянки неправомірної вигоди в подяку за вплив, незалежно від того, чи дійсно воно здійснювалося і призвело чи до бажаного результату.
Дана стаття в національному законодавстві дублюється в повному обсязі. Однак, з огляду на пріоритетну юридичну силу міжнародних угод, суди можуть застосовувати положення Конвенції при обґрунтуванні вироків.
Склад злочину по ст.369-2 КК
Предмет – неправомірна вигода (привілей, хабар), тобто будь-які матеріальні та нематеріальні цінності, що надаються зловмисникові без законних підстав. Серед них:
- гроші (готівкові, безготівкові, електронні);
- нерухомість, рухомі речі;
- активи, корпоративні права;
- послуги, пільги, переваги та інші блага.
Об’єкт – законний порядок реалізації повноважень особами, які займають посади в державних структурах і органах місцевого самоврядування, які, дотримуючись інтересів служби, повинні діяти непідкупно, справедливо і неупереджено.
Об’єктивна сторона – це протиправні дії в таких формах:
1) з боку «замовників»:
обіцянку – інформування про місце, час, спосіб надання вигоди;
пропозиція – повідомлення одержувачу про можливість отримати нелегітимні блага взамін за вплив на державного службовця, щоб той зробив потрібні замовнику дії або утримався від них (при цьому побажання повинно стосуватися саме посадових повноважень, а не приватного життя чиновника, його викладацької, наукової діяльності або творчості) ;
давання хабара – передача, вручення матеріальних цінностей, оформлення паперів про перехід прав власності, надання послуг, реалізація пільг і привілеїв.
2) з боку «посередників»:
прийняття обіцянки – демонстрація готовності прийняти хабар;
прийняття пропозиції – підтвердження можливості посприяти у вирішенні питання за надання неправомірної блага;
отримання незаконної вигоди – прийняття предмета хабара у власність або отримання права розпоряджатися ним (особисто, спільно з ким-небудь, через третіх осіб);
прийняття, пов’язане з вимаганням – вимога надати перевагу, навмисне створення обставин, при яких клієнт змушений піти на це через погрози з боку чиновника або посередника.
Вивчаючи об’єктивну сторону, суд визначає обставини злочину, спосіб його здійснення (де, яким способом відбулася домовленість, час і місце запланованої або реалізованої передачі хабара), причинно-наслідкові зв’язки між діянням і негативними наслідками.
Суб’єкт – будь-осудна особа старше 16 років. Отримати судимість за зловживання впливом можуть також іноземці, які не проживають в Україні постійно, але запропонували, пообіцяли, взяли або надали нелегітимну вигоду громадянам України (ч.2 ст.8 КК).
Застосування ст.369-2 КК можливо тільки в тому випадку, якщо винний обіцяв вплинути, або дійсно впливав на державного службовця з метою схилити його прийняти певне рішення в інтересах хабародавця.
Згідно з Приміткою до даної статті, держслужбовцями вважаються особи, уповноважені на виконання функцій держави, посади яких перераховані в п.1, п.2 «а» ч.1 ст.3 Закону «Про запобігання корупції» та в ч.4 ст. 18 Кримінального кодексу.
Суб’єктивна сторона – прямий умисел, корисливий мотив.
Яке покарання передбачено за зловживання впливом?
Санкції за корупційне посередництво по ст.369-2 КК складають:
- Хабародавця – за обіцянка / пропозиція / надання незаконних переваг особі, согласному вплинути на прийняття рішення держслужбовцям при реалізації його посадових повноважень:
- 17 000 – 68 000 грн .;
- 2-5 років обмеження волі;
- до 2 років тюремного ув’язнення
- Посередникам – за прийняття обіцянки / пропозиції, отримання хабара для себе або третьої сторони взамін за вплив на представника влади:
- 34 000 – 85 000 грн .;
- 2-5 років тюремного ув’язнення
- Дії, передбачені ч.2, суміщені з вимогою надати неправомірну вигоду:
- 3-8 років тюремного ув’язнення та конфіскація майна.
Чи можна уникнути кримінальної відповідальності за ст.369-2 КК?
Визнання особи винною, або ж його виправдання можливо тільки після перевірки наявності складу правопорушення та підтвердження вини підсудного належними доказами. Якщо хоча б один елемент не збігається, і це виявлено ще на етапі досудового розслідування, виробництво закривається у зв’язку з п.1,2,3 ч.1 ст.284 КПК.
Після передачі обвинувального акта до суду шанс уникнути покарання за зловживання впливом залишається, якщо співробітники правоохоронних органів, слідчий, прокурор допустили процесуальні помилки під час оперативних і слідчо-розшукових дій, або якщо зібраних фактів недостатньо, щоб підтвердити звинувачення.
Особи, які стали корупційними посередниками, але добровільно повідомили про те, що трапилося в правоохоронні органи до того, як слідство отримало ці відомості з інших джерел, а потім активно сприяли розкриттю злочину, звільняються від відповідальності на підставі ч.5 ст.354 КК.
Якщо проти Вас або Ваших близьких було порушено провадження, необхідно якомога раніше знайти досвідченого адвоката за статтею 369-2 КК України, і не давати свідчень на допитах до узгодження стратегії. Щоб отримати індивідуальну консультацію або викликати адвоката у кримінальних справах, скористайтеся контактними даними на сайті компанії «Турій та Партнери».