
Різниця між юристом і адвокатом
Не всі можуть знати і чітко розуміти, яка є різниця між юристом і адвокатом. Це одне і те ж особа? Що робить фахівець юрист, а що адвокат? І головне – до кого звертатися в разі виникнення своїх питань. Давайте розберемося, наскільки ці професії тотожні, і чим відрізняються.
Зміст |
Різниця між юристом і адвокатом: професія «юрист»
Юристом є фахівець в сфері правознавства. Він розуміє і знає закони, а також як їх застосовувати на практиці, володіє високим професіоналізмом у галузі права. Людина повинна надійти на юридичний факультет вищого навчального закладу, і успішно його закінчити, тим самим отримавши юридичну освіту. Тільки тоді він зможе називатися юристом.
Не тільки ВНЗ займаються випуском юристів, але також і середньо-спеціальні навчальні заклади. Але такі фахівці більш вузькоспрямовані, мають менше можливостей у своїй професії. Після такого навчального закладу багато якраз-таки і надходять до вищого, підвищуючи свій рівень. Протягом навчання майбутній юрист вибирає собі спеціалізацію. Це може бути галузь цивільно-правова, а також кримінальна, міжнародна або державно-правова.
У дипломі юриста буде відмітка про те, в якій саме області він спеціалізується. Але не завжди обрана область є визначальною. Для юристів головне досвід, тому в процесі роботи можна перекваліфікуватися.
Різниця між юристом і адвокатом: професія «адвокат»
Тепер розберемося хто ж такий адвокат. Юрист здає певний іспит, щоб змогти надавати кваліфіковану допомогу своїм клієнтам щодо захисту (коли проводиться кримінальний процес), тільки після цього він стає адвокатом. В Україні є спеціальні закони і нормативно-правові акти, які стосуються саме адвокатської діяльності.
Таким чином, адвокат – це юрист з особливим статусом і специфічною діяльністю. Які є варіанти допомоги адвоката? це:
- Консультує клієнтів усно і письмово з різних питань, готує документи і довідки.
- Займається пошуком інформації та складанням документів, таких як заяви, скарги, довідки.
- Виступає повіреним особою, захищає клієнта в рамках судового процесу.
- Є довірителем клієнта в різних державних органах.
- Надає іншу допомогу на вимогу клієнта.
Є нюанс: адвокат не може бути просто юристом в приватній фірмі. Винятком буде сфера викладання, науки і творчості. Адвокат не працює в державних органах. Він може працювати «сам на себе» в тому сенсі, що відкриває свій приватний кабінет. Також може бути утворено адвокатське бюро, колегія адвокатів, консультація юридична.
Відмінності юриста і адвоката
Юрист є професією, а адвокат є статусом в рамках цієї професії. Тобто кожен адвокат – він же юрист, але юрист – це не обов’язково означає адвокат. Тут є кілька важливих відмінностей.
По-перше, професійний статус. Юрист – це людина, яка отримала відповідний диплом про освіту. Але для того, щоб стати адвокатом, потрібно працювати юристом мінімум два роки, здати спеціальний іспит, отримати потрібний статус.
По-друге, працевлаштування. Юрист може працювати в самих різних місцях, приватних фірмах, державних, бути штатним співробітником чи ні. Адвокат може займатися суто адвокатської роботою (ну також займатися викладанням, наукою або творчістю).
По-третє, діяльність трудова. Не маючи адвокатського статусу, юрист може робити різне. Йому не потрібно підвищувати кваліфікацію (якщо немає бажання). З адвокатською таємницею він непричетний, а також не надає свої послуги безкоштовно. На відміну, як Ви розумієте, від адвоката, який повинен прямо протилежне. Адвокат може використовувати різну інформацію і подавати запити в організації, в тому числі державні. Доступ до такої інформації для юриста можливий, тільки якщо він подасть запит в суд.
По-четверте, оплата праці. Юрист отримує зарплату і платить від неї до державного бюджету податок на доходи фізичних осіб. Адвокат же платить членські внески в адвокатську палату, а також і цей податок.
До кого звернутися – до адвоката або юриста?
Як ми вже згадували раніше, справами в сфері кримінального права займається адвокат. Тому якщо виникли подібні питання, то тут допоможе тільки такий фахівець. Питаннями позивача займається виключно адвокат. Якщо цей відповідач, то він може звернутися і до юриста.
Щоб вирішити питання з приводу договорів (їх реєстрації, підготовки і оформлення), житлові питання та подібні, то тут допоможе юрист.
Якщо Вам потрібно з’ясувати питання або скласти такі документи як договір купівлі-продажу, договір міни, або дарування, скласти позов, почати реєстрацію фірми і оформити документи для цього, то тут можна звертатися як в юристам, так і до адвокатів. Головне – щоб фахівець був досвідчений і компетентний, і зможу Вам якісно допомогти.