
Відповідальність за фальсифікацію, підробку, викрадення, пошкодження або знищення виборчої документації, документації референдуму, викрадення, пошкодження, приховування, знищення печатки виборчої комісії, комісії референдуму, виборчої урни, списку виборців або учасників референдуму
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 158-3 статтею КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
У сучасному суспільстві роль політичних виборів постійно зростає. На цьому грунті часто виникають випадки, коли деякі особи намагаються спотворити результати народного волевиявлення, порушуючи легітимний виборчий процес. Саме тому законодавець посилив механізм юридичної відповідальності за недотримання норм виборчого законодавства. Особливо якщо мова йде про фальсифікації, розкраданні, підробці або знищення виборчих документів (включно з документацією з референдуму), а також пошкодженні, ліквідації, приховуванні печаток виборчих комісій (в т.ч. виборчих урн і списків беруть участь у виборах і референдумі виборців).
Найбільш ефективними методами боротьби з вищевказаними правопорушеннями є відповідальність, передбачена чинним адміністративним і кримінальним законодавством.
Кримінальна відповідальність, передбачена за підробку, фальсифікацію, пошкодження, розкрадання або ліквідацію виборчих документів
Коли голови, їх заступники, секретарі або інші члени виборчкомів, комісій з організації референдумів підписують протокольні документи, що включають підраховані на закріплених виборчих округах або ж закріплених округах проведення референдуму виборчі голоси, протоколи про завершення голосування в рамках певних округів референдумів (в т.ч. виборчих), а також будь-яке твердження подібних протоколів поза засіданнями по виборах або ж референдумах, загрожують правопорушників відповідальністю кримінального характеру, позначеної в 1-й частині 158-3 статті ККУ. Так, правопорушники можуть позбутися волі на строк до 6-ти рік, а також права бути на певних посадах або ж займатися якимись діяльностями до 5-ти рік.
Якщо на виборах або референдумах зафіксували незаконне виготовлення виборчих документів або їх підробка, або використання/зберігання такої документації, винні особи будуть покарані згодної 2-ї частини 158-3 статті ККУ. Її санкція передбачає позбавлення волі на строк 3-7 рік разом з правом перебувати на деяких посадах або займатися певними діяльностями терміном до 5-ти років. Аналогічне покарання загрожує і за протиправні дії по включенню в документацію з виборів або ж референдуму завідомо неправдивої інформації.
У випадках пошкодження, ліквідації, приховування печаток комісій з організації референдумів або виборчкомів (включно зі списками виборців, протоколами з підрахованими голосами, про підсумки виборів, виборчими урнами з бюлетенями), порушники можуть «сісти за ґрати» на 5-7 рік і позбутися права бути на певних посадах або ж займатися певною діяльністю на строк до 5-ти рік. Дана санкція міститься в частині 3-й вищевказаної статті ККУ.
Коли протиправні діяння, що містяться в 1-3 частинах статті 158-3 КК України, здійснюються повторно або ж групою осіб за попередньою змовою із застосуванням службових повноважень, тоді покарання для порушників будуть обиратися вже з 4-ї частини цієї статті КК. А саме винним особам загрожує тюремний термін від 7-ми до 10-ти рік, а також позбавлення права бути на конкретних посадах і вести певну діяльність терміном до 5-ти рік. Таке ж покарання передбачено і в разі, коли вищевказані дії спричинили неможливість провести правильний підрахунок голосів на виборчих дільницях або ж ділянках проведення референдуму, а також встановлення результатів виборів і підсумків голосування (включаючи підсумки референдуму) недійсними.
Але якщо особа до винесення йому покарання, покаялося в скоєному і всіма силами сприяв розкриттю кримінального правопорушення, тоді воно (виходячи з норм частини 5-ї вищевказаної статті) не притягується до відповідальності, передбаченої КК за злочин, вчинений згідно 1-ї частини 158- 3 статті чинного Кодексу.
Адміністративна відповідальність, передбачена за підробку, фальсифікацію, пошкодження, розкрадання або ліквідацію виборчих документів
У ситуаціях, коли виборцями ховаються, знищуються або ж ушкоджуються виборчі бюлетені або бюлетені, надруковані для голосування на референдумах, вони притягуються до адміністративної відповідальності, яка загрожує штрафними стягненнями в розмірі 100-200 НМДГ. Дана санкція чітко прописана в 212-23 статті КУпАП.
Те ж покарання покладається і за винесення виборцями за межі приміщень для голосування бюлетенів.
Склад злочину, передбаченого ст. 158-3 КК України
Аналізуючи склад кримінального правопорушення (далі по тексту – УП), яка вказана в 158-3-й статті українського КК, слід в першу чергу відзначити об’єкт злочину (ОП). Їм є певний порядок забезпечення, а також здійснення законного народного волевиявлення.
Об’єктивна сторона (ОС) УП цієї статті виражається в активних протиправних діях, які спрямовані на зрив виборів або референдуму.
Суб’єкт цього злочину – спеціальний. Іншими словами, до нього належать службові особи (наприклад, члени виборчкомів, або члени комісій по організації референдумів, секретарі, голови або їх заступники), які навмисно зробили УП, користуючись своїми прямими повноваженнями.
Суб’єктивна сторона (СС) виражається в прямому умислі. Іншими словами, мова йде про умисні дії, які стосуються підробки, фальсифікації, пошкодження, розкрадання або ліквідації виборчих документів або ж документів, пов’язаних з референдумом.
Так чи інакше, за відсутності хоча б одного з елементів складу УП, передбаченого 158-3 статтею КК України, виключається наступ для особи кримінальної відповідальності і визнання його винним в скоєному правопорушенні.
Що робити, якщо звинуватили за підробку, фальсифікацію, пошкодження, розкрадання або ліквідацію виборчих документів
Не секрет, що УП, пов’язані з виборами і самим безпосередньо виборчим процесом – це досить серйозна і складна для розслідування категорія кримінальних справ. Не виключенням є і злочин, передбачений 158-3 статтею ККУ. І якщо сталося так, що Вам намагаються звинуватити за підробку, фальсифікацію, пошкодження, розкрадання або ліквідацію виборчих документів, то тут не обійтися без допомоги грамотного адвоката. Тільки кваліфікованому юридичному захиснику під силу вберегти Вас від лже звинувачень з боку правоохоронних органів. Якщо справа все ж дійде до стадії судового розгляду, адвокат у кримінальних справах допоможе вибудувати послідовну лінію захисту.
Тому саме час заручатися підтримкою кращих з кращих фахівців, які працюють в юридичній фірмі «Турій і Партнери». Вони знають, як зробити такі справи виграшними для клієнтів і довести їхню невинність. При всьому цьому юридичні захисники збережуть адвокатську таємницю, не порушуючи особисті кордону своїх «підопічних».