
Відповідальність за незаконну діяльність з організації або проведення азартних ігор, лотерей
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 203-2 КК України, натисніть обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Багато років в Україні триває боротьба із протиправною діяльністю у сфері грального бізнесу. В один рік правоохоронна система оголошує час масштабної боротьби, багато незаконних гральних закладів закривають, техніку вилучають, але через якийсь час на тому ж місці з’являються нові ігрові автомати або комп’ютери, за допомогою яких можна грати в Інтернеті. Що найстрашніше, цей бізнес дуже часто прикривають чи «кришують» самі правоохоронці, адже прибуток від нього може бути колосальним. Стаття 203-2 КК покликана боротися з такою категорією злочинів, щоби кожен до нього причетний був покараний за всією суворістю Закону.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за ст.203-2 КК
Відповідно до ухваленого 14 липня 2020 р. Закону України №768-IX «Про державне регулювання діяльності з організації та проведення азартних ігор» статтю 203-2 було кардинально змінено, точніше, викладено у новій редакції.
Розглянута стаття у своїй новій редакції передбачає відповідальність за 3 види дій:
- проведення або організацію азартних ігор без відповідної ліцензії на провадження виду діяльності, пов’язаного з проведенням та організацією азартних ігор, що надається на підставі чинного законодавства;
- функціонування або організація закладів, які мають на меті надання доступу до лотереїв або азартних ігор, що проводяться через Інтернет;
- проведення або випуск лотерей особою, яка не має статусу так званого оператора лотерей.
За такі дії у разі доведеності винності злочинця можна отримати покарання у вигляді грошового штрафу у розмірі від 170 000 до 680 000 гривень, що говорить про особливу тяжкість цього виду злочину.
Як каже теорія кримінального права, головна підстава для відповідальності кримінального характеру – це вчинення суб’єктом діяння суспільно небезпечного характеру, яке містить у собі склад кримінального правопорушення, закріпленого в Кримінальному кодексі. Виходячи з цього, можна дійти висновку, що юридичними (правовими) підставами даного виду відповідальності за протиправну діяльність щодо проведення або організації лотерей, азартних ігор, це наявність одного з вищевказаних діянь.
Суспільні відносини у сфері господарську діяльність є родовим об’єктом аналізованого правопорушення. Безпосередній основний об’єкт – порядок здійснення госпдіяльності у сфері проведення та організації на території України азартних ігор.
Проведення азартних видів ігор без відповідної ліцензії є безпосереднім здійсненням таких ігор, що починається з моменту внесення ставки, і закінчується оголошенням (отриманням) виграшу.
Що стосується організації азартних ігор без наявності ліцензії, то вона може виражатися в прихованні їх проведення, підготовці персоналу, забезпеченні чи створенні належного та безперервного функціонування закладу грального характеру у пошуку приміщень.
Азартною є будь-яка гра, в якій головна умова – внесення гравцем певної ставки, що дає реальне право на подальше отримання призу, розмір та ймовірність отримання якого певною мірою частково чи повністю залежить від майстерності та знань гравця, а також від випадковості.
Щодо ліцензії, то до цього поняття входить запис у спеціальному реєстрі (Єдиний держреєстр юридичних осіб, ФОП (фізична особа-підприємець) та формувань громадського характеру) про те, що орган ліцензування ухвалив рішення про наявність у конкретного суб’єкта господарювання права на проведення встановленого їм виду діяльності, що підлягає ліцензуванню.
Варто зазначити, що можливо законодавець припустився помилки, коли в диспозиції статті 203-2 КК вказав «проведення або випуск лотерей», оскільки безпосереднє проведення лотерей завжди включає і їх випуск.
У ЗУ «Про державні лотереї в Україні» закріплено юридичне поняття лотереї. Так, лотереєю є масова гра, незалежно від того, яка має назву, умовами проведення якої є розіграш виграшного фонду між людьми, які в ній беруть участь. Крім того, територія її проведення повинна поширюватися за межі однієї будови і перемога повинна мати випадковий характер, причому спосіб прийняття грошей за значення не має.
На території України дозволяється проводити такі лотереї:
- миттєві лотереї – інформація, що дозволяє визначити переможця (наприклад, виграшні квитки), закладається випадково ще на стадії виготовлення предметів лотереї, тобто до того, як вони будуть поширені серед її учасників. Під час проведення такого виду лотереї безпосередній учасник може миттєво дізнатися, чи він виграв чи програв.
- інші лотереї, які підпадають під поняття миттєвої лотереї (сюди відносять звані комбіновані, тиражні та інших. види лотерей).
Проведенням держлотерей є діяльністю господарського характеру оператора державних лотерей, що включає їх випуск, проведення розіграшів виграшного фонду, прийняття ставок у держлотерею, виплату призів, а також інших аналогічних операцій, що опосередковано або безпосередньо забезпечують їхнє проведення.
кримінальне правопорушення, що розглядається, буде закінченим після того, як винна особа вчинила хоча б одну з дій, закріплених у диспозиції цієї статті. Суб’єкт злочину – психічно осудна фізична особа, яка на момент його вчинення досягла 16-річного віку.
Зі свого суб’єктивного боку це правопорушення характеризується винятково виною навмисного характеру.
Що робити, якщо Вам було висунуто звинувачення за ст.203-2 КК
Багато хто стикався з проблемою гральної залежності, коли людина не в змозі контролювати свій азарт і програє всі свої заощадження або навіть продає рухоме та нерухоме майно для того, щоб просто пограти в азартні ігри. Саме з цією метою законодавством жорстко регулюється питання законності проведення азартних ігор, які можуть надто негативно впливати на суспільство у разі безконтрольності.
Але часто результат боротьби правоохоронної системи з цим явищем є лише «показухою», яка рідко призводить не те щоб до обвинувального вироку, а й справа навіть до направлення справи до суду не доходить. Під час досудового розслідування такої категорії справ слідчий стикається з жорсткою протидією всієї «системи», аж до продажу інформації про підготовку обшуків або затягування проведення експертиз. Навіть якщо Вам було пред’явлено звинувачення за ст.203-2 КК, провину організаторів довести практично неможливо. Найчастіше залучають лише адміністраторів гральних закладів, яким ставлять участь у організації їх функціонування. Одним із основних доказів у справі є комп’ютерно-технічна експертиза, яка може дати висновок про наявність на комп’ютерах гральних додатків або іншого програмного забезпечення, що дає змогу здійснювати гру. Кримінальні адвокати юридичної компанії «Турій та Партнери» зможуть допомогти у захисті від пред’явленого звинувачення та забезпечити визнання зібраних проти підзахисного доказів недостатніми для винесення обвинувального вироку.