
Відповідальність за порушення авторського права і суміжних прав
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 176 статті КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Українське законодавство в сфері інтелектуальної власності створювалося практично з нуля. Тому навіть на сьогоднішній день воно має ряд суттєвих прогалин, недоліків, суперечливих положень, а багато нормативні положення між собою не узгоджені. Це також стосується відповідальності за будь-які порушення авторських або суміжних прав.
Зміст |
Адміністративна відповідальність в сфері інтелектуальної власності
Об’єкти права інтелектуальної власності у всьому світі піддаються серйозного захисту, в тому числі шляхом залучення винних осіб до різних видів відповідальності.
Український Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає 2 основні статті, на підставі яких на винну особу можна накласти адміністративне стягнення.
Відповідно до ст.51 із позначкою 2 КУпАП за дії щодо протиправного використання об’єкта права інтелектуальної власності (далі – ПІВ), привласнення права автора на такий об’єкт, а також інше умисне порушення прав на об’єкт ПІВ, який охороняється відповідно до Закону, можна отримати адмінстягнення у вигляді грошового штрафу. Його розмір варіюється від 170 до 3400 гривень з подальшою конфіскацією протиправно виготовленого обладнання та продукції, а також матеріалів, які призначені для її виготовлення.
Варто зазначити, що до об’єктів ПІВ відносять художні та літературні твори, а також їх виконання, знак для послуг або товарів, бази даних, комп’ютерні програми, винаходи, наукові відкриття, фонограми, раціоналізаторські пропозиції та ін.
За порушення в даній сфері також закріплена відповідальність в ст. 164-9 КУпАП. В її диспозиції закріплено, що за розповсюдження примірників відеограм, фонограм, різних аудіовізуальних творів, комп’ютерних програм, на упаковках яких немає контрольних марок з відповідною інформацією можна також отримати адмінстягнення у вигляді грошового штрафу – від 170 до 1700 гривень з повною конфіскацією вилученої продукції.
Виходячи з таких покарань, можна прийти до висновку, що адміністративна відповідальність не може стати значним стримуючим фактором для зловмисників, які займаються таким родом діяльності і заробляють на цьому значні гроші. Тому сплата такого мізерного штрафу не стане для них перешкодою. Проблема маленьких штрафів варто вже давно, тому її рішенням може стати внесення змін у вищевказані статті шляхом значного збільшення розмірів штрафів відповідно до їх рівнем суспільної небезпечності.
Кримінальна відповідальність за порушення авторських прав
До «криміналу» вже відносять серйозніші правопорушення, що мають високу суспільну небезпеку. Так, в разі нанесення значних матеріальних збитків за протиправне поширення, відтворення виконань, програм мовлення, відеограм, фонограм, творів мистецтва, літератури і науки, баз даних і комп’ютерних програм, а також їх незаконне розповсюдження і тиражування на різних носіях інформації, фінансування таких дій , можна отримати наступні покарання:
- тюремне ув’язнення до 2-х рік;
- роботи виправного характеру строком до 2-х років;
- грошовий штраф від 200 до 1000 НМДГ (від 3400 до 17000 гривень).
Відносини в даній сфері юриспруденції регулюються в основному Законом України «Про авторське право і суміжні права», який прийнятий 23.12.1993 р під номером 3792-XII. Згідно даного нормативно-правового акту автори творів інтелектуального характеру в сфері мистецтва, літератури і науки мають право на поширення, відтворення та опублікування будь-яким способом своїх творінь під своїм ім’ям, псевдонімом або навіть анонімно. Крім того, вони мають чільне право на так звану недоторканність твору, тобто їх творіння або його частина не можуть видаватися або використовуватися без прямого узгодження з автором.
Порушення авторських прав можуть виражатися з об’єктивної сторони в таких видах:
- у протиправному використанні твору особами, які не є безпосередніми авторами або не мають дозволу автора;
- в плагіаті (присвоєння авторства), тобто оприлюднення чужого твору в повному обсязі або його частини під іншим ім’ям;
- в приписуванні авторства.
Як можна зрозуміти з диспозиції даної статті, склад даного правопорушення є матеріальним, так як головна ознака об’єктивної сторони – нанесення шкоди матеріального характеру у великому або особливо великому розмірі. Його розмір визначається як сума грошових коштів, яку повинен був отримати будь-який суб’єкт авторського права або суміжних прав на передбачені законодавством об’єкти ПІВ в разі, якби дії, зазначені в диспозиції даної статті, відбувалися за передбаченою Законом процедурою, яка регламентує їх вчинення. Крім того, шкода може бути також прямий, тобто витрати суб’єкта на відновлення своїх порушених прав.
Логічно, що для встановлення на стадії досудового розслідування розміру збитку за такою своєрідною статтею КК уповноважена особа повинна призначати відповідну експертизу. Тільки спеціалізовані експерти зможуть детально розібратися в суті порушеного права і точно встановити розмір завданих збитків.
Варто пам’ятати, що даний склад правопорушення може відбуватися лише з прямим умислом, тому перед слідчими органами також повинна ставитися завдання потребують доведення його суб’єктивної сторони. Що цікаво, мета і мотиви дій, що відносяться до диспозиції даної статті, можуть бути абсолютно різними, але на кваліфікацію жодним чином не впливають. Для залучення до відповідальності, винному особа повинна бути як мінімум 16-ть рік. У разі недосягнення даного віку, за рішенням суду до злочинця можна застосувати тільки примусові заходи виховного характеру.
Що робити, якщо звинуватили за порушення авторського права і суміжних прав
В Україні ще з 2017 року стоїть питання початку роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності, коли Президентом України був виданий відповідний Указ. Але фактично ця інституція не почала працювати. Звичайно, цей суд не буде розглядати кримінальні справи, хоча захист інтелектуальних прав стане його прерогативою. В процесі розгляду справ також можуть виникати ситуації виявлення кримінальних правопорушень, тому їх число після початку роботи Вищого суду з питань інтелектуальної власності може значно зрости.
Незважаючи на це, дотримання прав інтелектуальної власності в нашій країні та інших державах пострадянського простору перебуває на вкрай низькому рівні, про що свідчить легка доступність для перегляду піратських фільмів, скачування музики і їх поширення. Але останнім часом значно зросла кількість випадків притягнення до відповідальності кримінального характеру по ст.176 КК. Тому в разі пред’явлення звинувачення, в тому числі за цією статтею, вам зможе допомогти кримінальний адвокат юридичної фірми «Турій та Партнери», які забезпечать не просто юридичний супровід під час судових розглядів, а й активне відстоювання позиції клієнта в усіх питаннях, що стосуються реабілітації підзахисного.