
Відповідальність за порушення законодавства про захист рослин
Якщо вам потрібні послуги адвоката за 247 статтею КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Рослини – це легкі нашої планети, без яких існування всього живого було б під серйозним питанням, адже більшості живих організмів потрібен кисень, а його рослини і виробляють у процесі своєї життєдіяльності. Тому ретельний захист рослинного світу для людства останніми роками став важливою проблемою, з якою ми зобов’язані боротися, адже екологічна ситуація свідчить про серйозні кліматичні зміни. Незабаром такі негативні наслідки не можна буде запобігти. Одним із інструментів боротьби з особами, які порушують законодавство про захист рослин, є притягнення їх до передбаченої відповідальності.
Зміст |
Адміністративна відповідальність за ст.83-1 КУпАП
В Україні правопорушника можна покарати у порядку накладення адміністративного стягнення чи кримінального провадження.
У статті 83 зі значком 1 КУпАП закріплено відповідальність за такі дії, що стосуються порушення чинного законодавства щодо захисту рослин:
- недотримання закріплених вимог законодавчих актів, що стосуються питань захисту рослин, що призвело до погіршення стану, пошкодження рослин, значно знизило якість продукції, що має рослинне походження, а також забруднення навколишнього природного середовища,
- непред’явлення чи ухилення від пред’явлення спеціальних засобів захисту рослин для здійснення їх дослідження чи огляду,
- здійснення завезення на українську територію, а також реалізація будь-яких засобів захисту для рослин, сировини та речовин для їх виготовлення, які не пройшли передбаченої держреєстрації та випробувань,
- приховування (неповідомлення) або надання недостовірних даних щодо загрози деревним насадженням, посівам, іншій рослинності або продукції, що має рослинне походження, від будь-яких шкідливих організмів,
- не обґрунтоване з погляду екології здійснення захисту рослин,
- поширення різних шкідливих організмів через технологічне порушення процесу вирощування рослин, у тому числі сільськогосподарського та іншого призначення.
У разі визнання винним у скоєнні цього адміністративного правопорушення, винуватець може отримати попередження або обов’язок заплатити грошовий штраф у розмірі від 85 до 170 гривень.
Природно, що такий незначний, а часом навіть смішний штраф не є стримуючим фактором під час вчинення протиправних дій, закріплених у ст.83-1 КУпАП. Але якщо винуватець відповідатиме у порядку кримінального провадження, тоді штрафом справа може і не закінчитися.
Кримінальна відповідальність за ст.247 КК
У разі порушення правил, які встановлені для всебічної боротьби з хворобами рослин та їх шкідниками, а також інших передбачених законодавчих вимог щодо захисту рослин, що призвело до тяжких наслідків, можна понести одне з таких покарань, закріплених у статті 247 КК:
- до 2-х років обмеження особистої свободи,
- від 120 до 200 годин робіт громадського характеру,
- до 1700 гривень грошового штрафу.
Відмінність між адміністративним та кримінальним правопорушеннями полягає лише у наявності чи відсутності тяжких наслідків. За статтею 247 КК злочинець відповідатиме у випадку, наприклад значного пошкодження або знищення посівів, поширення заразного захворювання рослин, або повної загибелі врожаю.
Суспільна небезпека аналізованого правопорушення у тому, що його зазіхає на встановлений законодавством порядок всебічного захисту рослинного світу, що становить дуже важливу частину існування всього людства. Рослинний світ – це один з найважливіших харчових продуктів, причому як тварин, так і людей, він містить оздоровчий і фітосанітарний потенціал, який нами використовується. Широке поширення збудників хвороб та шкідників може створити безпосередню серйозну загрозу рослинам, що згодом з непрямого боку може вплинути на всю державну економічну систему.
Предметом злочину є сукупність природних рослинних груп усіх видів несільськогосподарського призначення, дикорослих дерев, грибів, лишайників, водоростей, судинних рослин, а також безпосередні їх житла.
Об’єкт аналізованого правопорушення – встановлений законодавством порядок боротьби із хворобами рослин та його шкідниками, і навіть процедура захисту рослин.
Під поняття хвороба рослини підпадає порушення нормального обміну речовин у ньому під впливом поганих умов, що утворилися в навколишньому природному середовищі, або через негативний вплив грибів, бактерій, вірусів (так званих фітопатогенів).
Шкідниками рослин є різноманітні види кліщів, комах, тварин або інших мікроорганізмів, які здатні завдати деревам, чагарникам або продукції, що має рослинне походження, такі збитки, які з економічної точки зору доцільно відлягти.
Головними законодавчими вимогами щодо захисту рослин є:
- недопущення забруднення, погіршення стану навколишнього середовища та рослинної продукції, а також пошкодження рослин внаслідок надмірної кількості засобів їх захисту
- збереження корисної фауни та флори
- суворе дотримання регламентних норм щодо транспортування, зберігання та використання засобів захисту рослин
- обов’язковий характер проведення заходів щодо захисту рослин
- економічна та екологічна обґрунтованість доцільності їх захисту від будь-яких шкідливих організмів
- Суворе дотримання технологічних особливостей вирощування рослин
Важливо пам’ятати, що диспозиція цієї статті є бланкетною, тобто для встановлення наявності всіх елементів складу даного правопорушення, потрібно звертатися до підзаконних нормативних актів, що регламентують правовідносини у конкретній сфері. Найчастіше для встановлення наявності заподіяної шкоди слід провести екологічну чи іншу спеціалізовану експертизу. Виключно експертним шляхом можна встановити такий важливий елемент складу, що розглядається, як настання тяжких наслідків.
Що робити, якщо Вам звинуватили за ст.247 КК
Оскільки склад даного правопорушення із суб’єктивної сторони може бути лише навмисним, стороні звинувачення слід особливо детально акцентуватись на цьому елементі складу. Саме умисність дій злочинця найчастіше стає найскладнішим елементом, який слід довести прокурору у суді. Найчастіше його доводять свідченнями свідків чи діями самого злочинця. Але в цілому цей склад злочину вкрай рідко застосовується на практиці, тому довести його за відсутності свідчень фігуранта справи практично неможливо.
Але якщо все-таки Вам було пред’явлено звинувачення за ст.247 КК, потрібно відразу порадитися з грамотним фахівцем. Кримінальні адвокати юридичної фірми «Турій та Партнери» якраз зможуть оперативно допомогти у вирішенні будь-якої проблеми, яка стосується кримінального переслідування. Вони мають широкий спектр різних юридичних інструментів у тому, щоб клієнт залишився задоволений підсумковим результатом справи.