
Відповідальність за створення, керівництво, участь у злочинній організації
Якщо вам потрібні послуги адвоката за 255 статтею КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Вчинення кримінальних правопорушень щодо попередньої групової змови є кваліфікуючою обставиною практично у всіх статтях Особливої частини КК України. Для його застосування досить навіть 2 співучасників, які в результаті відбувають покарання незалежно від обраної ролі: це можуть бути організатор і виконавець, кілька виконавців, підбурювач та посібник, та ін. У такий спосіб законодавець наголошує на небезпеці колективних протиправних діянь, а збільшені санкції спрямовані на запобігання подібних фактів.
Проте змова групи здебільшого має ситуативний, разовий характер. Набагато більшої шкоди суспільству завдають стійкі мафіозні структури, що відрізняються чіткою ієрархією, внутрішніми правилами («поняттями»), які мають значними матеріальними та людськими ресурсами для систематичної кримінальної діяльності на регіональному, загальнодержавному, котрий іноді міжнародному рівні. Для боротьби з такими формуваннями до Кримінального кодексу було включено статті 255-257, які входять до категорії злочинів проти громадської безпеки.
Відповідно до ст.28 КК:
Група – це 2 і більше осіб, разом які вчинили неправомірне діяння.
Організоване угруповання – це стійке об’єднання з трьох і більше співучасників, мають відомий кожному їх загальний план реалізації кримінального правопорушення, і заздалегідь розподілили функції.
Злочинна організація – це ієрархічне об’єднання 5 і більше осіб, які зібралися з однією або декількома з перерахованих цілей:
- скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів її членами;
- управління чи координації злочинної діяльності інших суб’єктів;
- забезпечення функціонування самої організації чи інших кримінальних груп.
Злочинна громада – об’єднання двох і більше злочинних організацій (ч.4 ст.255 КК).
Банда – озброєна група, яка готує/здійснює напади (ст.257 КК).
До тих, хто складається або перебував на момент порушення групи або угруповання, кримінальне покарання застосовується лише після винесення всім причетним обвинувальних вироків за конкретне діяння. Наприклад, це може бути стаття за теракт, вбивство на замовлення, викрадення людини, сплановану крадіжку, підготовку або замах на них, але не за збори в групу як таку.
Що стосується злочинної організацією достатнього самого факту створення, керівництва чи участі у ній, щоб отримати судимість по ст.255 КК. Якщо буде доведено, що член цього формування був безпосередньо замішаний у реалізації будь-якого правопорушення, йому загрожує відповідальність за сукупністю статей.
Зміст |
Склад злочину за ст.255 КК
Більшість кримінальних діянь вважаються завершеними в момент заподіяння шкоди правам окремих осіб, держави або суспільства, що охороняються, тобто після того, як зловмисники досягли певного результату у вигляді негативних наслідків для потерпілих. Відмінність ст.255 у тому, що вона фактично визнає закінченим злочином підготовчу роботу, але у більшому масштабі, ніж це передбачено ст.14 КК. Обвинувальний вирок за заснування, управління чи участь у злочинній організації виноситься за таких складових:
Об’єкт зазіхань – суспільна безпека. Оскільки кримінальні формування планують і здійснюють тяжкі чи особливо тяжкі злочини, вони також становлять потенційну загрозу життю, здоров’я, особистої свободи, майна громадян, підривають авторитет структурі державної влади правоохоронних органів, завдають шкоди економічної та соціальної стабильности.
Об’єктивна сторона може виражатися у таких формах:
- створення злочинної організації (залучення громадян, і ресурсів);
- управління такою організацією або її частиною (координація, вказівки, лідерство);
- участь у ній (виконання функцій, доручень, сприяння іншим, внески);
- об’єднання 2 і більше організацій злочинну громаду (підконтрольність одному «авторитету», спільна кримінальна діяльність, використання матеріальної бази, загальний бюджет);
- керівництво громадою.
Суб’єктивна сторона – прямий умисел, тобто винний усвідомлював що створює, управляє чи є учасником незаконного формування, націленого порушення кримінального законодавства.
Суб’єкт – загальний, будь-яка осудна особа старше 16 років (за ч.1,2,4).
За ч.3 – посадова особа, яка використовує службове становище (ч.3, 4 ст.18 КК).
За ч.5 ст.255 КК до відповідальності притягуються:
- особи, які безпосередньо здійснюють злочинний вплив (керівники, що спонукають, координують кримінальну діяльність, що займаються розподілом коштів та іншого майна в організації);
- особи, які мають статус суб’єкта підвищеного злочинного впливу (авторитети, ватажки);
- злодії у законі (особи, наділені найвищим статусом у ієрархії злочинного світу).
Який термін передбачено за створення, управління, участь у злочинній організації в Україні?
Хоча для притягнення членів протизаконних формувань до відповідальності за ст.255 не обов’язково чекати, поки вони вчинять злочин із реальними тяжкими наслідками, на практиці найчастіше відбувається інакше. У результаті кримінальні терміни нерідко підсумовуються, але якщо причетність того чи іншого учасника або керівника довести не вдається, застосовуються лише санкції, вказані нижче:
- За створення, керівництво кримінальною організацією:
- 7-12 років в’язниці з конфіскацією всього майна
- За участь у такій:
- 5-12 років в’язниці з конфіскацією
- За установу, управління, участь у злочинній організації посадової особи, яка використовує своє службове становище (представники органів державної влади, місцевого самоврядування, керівники підприємств/установ, іноземні держслужбовці, судді міжнародних судів та міжпарламентських асамблей)
- 8-13 років в’язниці з конфіскацією
- За створення або управління злочинною громадою (з 2 та більше організацій):
- 10-15 років в’язниці з конфіскацією
- За дії, передбачені ч.1,2,4, якщо їх вчинить фактичний лідер злочинної організації, який має підвищений вплив кримінальний авторитет або «злодій у законі»:
- 12-15 років ув’язнення з конфіскацією.
Як уникнути покарання за ст.255 КК?
Для учасників злочинних організацій, які готові за власним бажанням співпрацювати з правоохоронними органами, ч.6 ст.255 передбачені спеціальні умови звільнення від кримінальної відповідальності за ч.2 або 3. Для цього потрібно:
- добровільно, до вручення підозри, повідомити поліцію про створення кримінального формування та про участь у ньому;
- активно сприяти розкриттю даного злочину (надавати інформацію про інших членів організації, її структуру, заплановані злочини, працювати під прикриттям, збирати докази, виконувати доручення слідчого).
Через прямі обмеження в Кримінальному кодексі організатори та керівники структури цією нормою скористатися не можуть. Водночас, на всіх підозрюваних та обвинувачених за ст.255 поширюється презумпція невинності, яка діє до набрання чинності обвинувальним вироком суду.
Поліцейські, співробітники органів досудового розслідування, представники прокуратури та судді при виконанні своїх функцій повинні неухильно дотримуватися положень процесуального законодавства та діяти виключно в межах своїх повноважень. Усі їхні незаконні рішення, дії, бездіяльності підлягають оскарженню. У свою чергу, затриманий будь-якої миті має право відмовитися давати свідчення та викликати адвоката. У Києві та інших регіонах України послуги адвоката у кримінальних справах надають спеціалісти юридичної компанії «Турій та Партнери».
Своєчасне звернення до адвоката на ранніх етапах виробництва дозволяє:
- пом’якшити запобіжний захід (наприклад, вийти під заставу замість утримання під вартою);
- захиститися від свавілля з боку правоохоронців;
- проконтролювати законність слідчих заходів;
- правильно підготуватися до допитів та засідання суду;
- уникнути судимості чи отримати звільнення від відбування покарання.
За особистою консультацією або для виклику адвоката за місцем затримання скористайтесь номером телефону, який вказано на сайті.