
Відповідальність за ухилення від сплати коштів на утримання непрацездатних батьків
Якщо вам потрібні послуги адвоката по 165 статті КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтеся номером телефону зазначеного на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
У нашому суспільстві прийнято піклуватися про своїх дітей і допомагати їм до досягнення повноліття. Але трапляються ситуації, коли і самі батьки потребують турботи. Вони пов’язані з втратою працездатності останніх. Це свого роду компенсація для батьків за виховання та утримання своїх дітей.
У нормальних умовах діти самі добровільно піклуються і доглядають за своїми непрацездатними батьками. Правда, безумовно, неможливо насильно змусити це зробити повнолітніх дітей. Але разом з тим, необхідно пам’ятати, що однією з основоположних цілей врегулювання сімейних відносин, відповідно до 1-ї статті СКУ (Сімейного кодексу України), є твердження перед батьками почуття обов’язків.
Крім того, обов’язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх батьків (які втратили працездатність) чітко прописана в Головному Законі України, а саме в 51-й статті Конституції. На основі вищевказаної конституційної норми були прописані й інші обов’язки і визначення, що містяться в статтях 202-206 СКУ.
Сюди входить і необхідність виплати грошових коштів, які встановлюються для утримання непрацездатних батьків згідно з судовим рішенням. Виходячи з положень 1-й і 2-й частин 165-ї статті Кримінального кодексу України (далі по тексту – УКУ), злісне невиконання вищевказаних обов’язків загрожує для винних осіб покаранням у вигляді кримінальної відповідальності.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за 165-ю статтею КК України
Як містилося вище, якщо особи злісно ухиляються від сплати фінансових коштів (визначених на підставі судового рішення) на матеріальне утримання своїх батьків, які втратили працездатність, то вони понесуть кримінальну відповідальність, виходячи з санкцій 1-ї частини 165-ї статті ККУ. Правопорушників загрожує:
- обмеження свободи (з встановленням терміну до 2-х років);
- виправні роботи до року;
- громадські роботи (до 120-ї години);
- штрафні стягнення в розмірі 100-200 НМДГ.
Якщо вищевикладені діяння, скоюють особи, засуджені раніше за це кримінальне правопорушення (далі по тексту – УП), тоді санкції матимуть інші терміни:
- обмеження свободи (з встановленням терміну до 3-х років);
- виправні роботи до 2-х рік;
- громадські роботи (до 240-а годин).
Склад кримінального правопорушення передбаченого ст. 165-й КК України
Розбираючи склад УП, виходячи з норм 165-ї статті ККУ, потрібно в першу чергу виділити його об’єкт (ОП). До нього відносять батьківське право на утримання дітьми.
Предметом УП є матеріальні засоби (аліменти), які необхідно виплатити дітям на утримання їх батьків, які втратили працездатність.
Потерпілими від даного УП будуть вважатися як кровні батьки, так і усиновителі.
З об’єктивної сторони (ОС) злочин характеризується злісним ухиленням від сплати аліментів, встановлених відповідно до судового вердикту на утримання батьків, які втратили працездатність.
Закінченим УП вважається тоді, коду вказане в 165-й ст. УКУ ухилення має злісний характер.
Суб’єктами УП можуть виступати повнолітні діти (включаючи усиновителів, які відповідно до судового рішення зобов’язані виплачувати кошти на утримання батьків з втраченої працездатністю). Злочин з суб’єктивної сторони (СС) характеризується тільки прямим умислом.
Кваліфікуючою ознакою вищевказаного УП є вчинення його особою, яка була судимою раніше цією ж статтею.
Що робити, якщо непрацездатні батьки не отримують коштів на своє утримання?
Трапляються ситуації, коли рідні діти просто відмовляються від своїх батьків, незважаючи на їх безпорадність і втрату працездатності. І, на жаль, такі випадки не поодинокі. Тому, якщо вам довелося зіткнутися з тим, що діти ухиляються від сплати коштів на ваше утримання, то без допомоги грамотного адвоката тут просто не обійтися. Саме він допоможе підготувати і подати позов про стягнення аліментів. Його можна пред’явити, як щодо одного, так і декількох дітей.
Допомогти скласти подібний позов Вам зможуть адвокати у кримінальних справах юридичної фірми «Турій та Партнери». Крім того, за допомогою юридичних захисників можна встановити відповідний розмір аліментних виплат в судовому порядку, орієнтуючись на сімейне або ж матеріальне становище дітей з їх батьками. В судовому процесі адвокат також акцентуватиме увагу суду на наявності непрацездатності у батьків.
Також аліменти, які сплачують діти, які містять своїх батьків, в будь-якому випадку повинні забезпечувати достатній рівень життя, а також необхідні умови для нормального існування своїх батьків. Але сучасні реалії суворі. Інвалідність, важкі хвороби або немічність батьків вимагають в першу чергу істотних додаткових витрат. Часом вони не компенсуються сумами аліментів, які стягуються з повнолітніх дітей. Саме з цієї причини і з метою уникнення випадків матеріальної незахищеності батьків, статтею 203-ї СКУ встановлюється обов’язок дітей брати безпосередню участь у додаткових витратах на батьків.
Що робити, якщо Вас звинувачують в несплаті коштів на утримання непрацездатних батьків
Якщо Вам намагаються звинуватити у відповідності зі 165-ю статтею ККУ, перше, що потрібно зробити – це перевірити, чи не були батько або мати (батьки) позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені.
Також слід звернути увагу на те, що:
- обов’язок виплачувати аліменти батькам може покладатися тільки на дітей, які досягли повноліття;
- необхідність матеріальної допомоги полягає в тому, що батьки не мають можливості забезпечити своє гідне існування, пов’язане з низьким розміром пенсійних виплат або їх відсутністю;
- до категорії непрацездатних відносять осіб, які досягли пенсійного віку (для жінок це 55 рік, для чоловіків – 65 рік), а також інваліди різних груп (I-III).
Тому специфіка аліментних зобов’язань дітей (які досягли 18-річчя) щодо їх непрацездатних або нужденних батьків полягає в безпосередньому зв’язку аліментних виплат з минулою поведінкою батьків щодо своїх дітей. Адже саме батьки годують, виховують, одягають дитину, а також здійснюють загальний догляд і забезпечують належне його розвиток. У зв’язку з цим було б не дуже справедливим покласти вищевказані обов’язки на дітей, які свого часу були обділені батьківською увагою і доглядом.
При таких обставинах в 204 статті СК України чітко прописано, що сини і дочки можуть звільнятися (на підставі судового рішення) від обов’язків утримувати своїх батьків (в т.ч. і матеріально), якщо довести ухилення батьками від виконання своїх батьківських обов’язків в минулому.
Щоб уникнути несправедливих звинувачень і судових рішень, в будь-якому випадку необхідно звернутися за консультацією та допомогою до грамотним адвокатам. Саме вони допоможуть вам розібратися у всіх юридичних тонкощах і уникнути неправомірних покарань. Звернувшись до юридичної компанії «Турій та Партнери» можна бути впевненими, що справедливість виявиться на вашому боці!