
Відповідальність за умисне ушкодження об’єктів електроенергетики
Якщо вам потрібні послуги адвоката за статтею 194-1 КК України, натисніть вибраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
Важливо розуміти, що умисне ушкодження чужого майна – це серйозне кримінальне правопорушення. Не винятком є і псування об’єктів енергетики, що може призвести не тільки до матеріальних збитків, а й до фізичних. Останнє, стосується людського життя та здоров’я. Саме тому за навмисне псування таких об’єктів в УКУ (Кримінальному кодексі України) передбачено окрему статтю із прописаними санкціями для таких кримінальних правопорушень (далі за текстом УП). Йдеться про 194-1 статтю УКУ. І якщо спочатку штраф за навмисне псування електроенергетичних об’єктів не перевищував меж 100-200 НМДГ, то із внесенням змін до чинної статті (ЗУ № 2617-8 від 22 листопада 2018 р.) правопорушнику можуть загрожувати матеріальні санкції у розмірі 1-4 тис. НМДГ.
З прийняттям цього Закону та внесенням коректив до статті 194-1 Кодексу, законодавцем було уніфіковано та вдосконалено підходи у процесі конструювання кваліфікуючих ознак, а також посилення заходів кримінально-правової охорони певних об’єктів, які виконують важливі функції з життєзабезпечення. Адже сфера електроенергетики відіграє важливу роль для країни, тому її захист – одна з важливих державних прерогатив.
Зміст |
Кримінальна відповідальність за статтею 194-1 КК
Як згадувалося вище, вчиняючи УП, пов’язані з пошкодженням (чи псуванням) електроенергетичних об’єктів, зловмисники відповідають, передбачену статтею 194-1 чинного КК України. Виходячи з положень 1-ї частини цієї статті, пошкодження або руйнування даних об’єктів, які несуть навмисний характер, або коли дані дії призводять або можуть призвести до порушення нормального функціонування цих об’єктів (у тому числі настання наслідків, що несуть загрозу людському життю), тягне за собою застосування наступних санкцій:
- позбавлення волі (до 3-х років);
- обмеження волі (на вказаний вище термін);
- виправних робіт (до 2-х років);
- штрафу, розміри якого встановлюються не більше 1-4 тис. НМДГ.
У разі вчинення протиправних дій повторно (загальнонебезпечним методом), або якщо мала місце попередня змова групою осіб, тоді санкції встановлюються відповідно до 2-ї частини 194-1 статті УКУ. А саме винні особи можуть «сісти за ґрати» терміном 3-10 рік.
Коли події, передбачені двома вищевказаними частинами, призвели до тяжких наслідків чи загибелі громадян, то термін позбавлення волі для зловмисників зростає до 8-15 років.
Як бачимо, злочини пов’язані з ушкодженнями електроенергетичних об’єктів спричиняють досить серйозні кримінальні покарання. Тому розглядаючи їх склад та виділяючи кваліфікуючі ознаки, необхідно бути вкрай уважними.
Так, до безпосереднього об’єкта даного УП відносять зв’язок власності з електроенергетичних об’єктів (у разі їх руйнування), а також застосування подібних об’єктів (коли мало місце їх пошкодження). Виділяючи додатковий об’єкт (ДО), слід згадати про безпечне функціонування вищезгаданих об’єктів (включно з безпекою людських життів).
Крім того, предметом злочину (ПП) у цьому випадку виступатимуть електроенергетичні об’єкти, до яких відносять:
- магістральну теплову мережу;
- котельню, з врізанням у теплову магістральну мережу;
- електричні мережі із підключенням до енергетичної об’єднаної системи країни;
- електричні підстанції;
- електричні станції (за винятком ядерних частин АЕС).
Характеризуючи ОЗ (об’єктивну сторону) кримінального правопорушення за 194-1 статтею УКУ, слід розуміти, що йтиметься про пошкодження або руйнування електроенергетичних об’єктів, коли подібні дії стали (або могли стати) причиною порушення нормального функціонування даних об’єктів. Також до ОС відносять дії, пов’язані з небезпекою або загрозою для людського життя.
Під порушенням нормального функціонування електроенергетичних об’єктів мають на увазі призупинення чи зупинку (включаючи порушення термінів графіка діяльності) вищевказаних об’єктів. Також до цього терміну відносять перерву (без обмеження у тимчасових рамках) постачання споживачам електроенергії, порушення виробничого режиму виробництва, а також розподілу та передачі теплової/електричної енергії тощо. Важливо! В даному випадку розмір заподіяної шкоди не відіграватиме жодної ролі у визначенні ОС вищезгаданого кримінального правопорушення. Головне тут, щоб результатом руйнувань чи пошкоджень електроенергетичних об’єктів стало порушення їхнього нормального функціонування або виникнення реальної загрози таких порушень.
Розглядаючи поняття заподіяння небезпеки для людського життя, слід розуміти, що йдеться про створення реальної загрози (внаслідок пошкоджень/руйнувань зазначених вище об’єктів) для життя хоча б для однієї людини (включаючи смерть).
Аналізуючи дії, що формують ОС, а також небезпечні наслідки, що настали в результаті них, можна встановити причинний зв’язок (ПС) між ними.
Щодо суб’єктивної сторони (СС) УП, зазначеного у ст. 194-1 ККУ, то тут беззастережно виділяємо навмисну форму провини (як опосередкований, так і прямий умисел). Суб’єктом УП буде будь-яка 16-річна особа. Інакше кажучи, суб’єкт – загальний.
Що робити, якщо Ви стали жертвою ст.194-1 КК
Умисне ушкодження ОЕ (об’єктів електроенергетики) – діяння, яке несе суспільну небезпеку. Тому, якщо зіткнулися з подібними фактами, насамперед слід повідомити правоохоронні органи. Саме з їхньою допомогою можна затримати зловмисників та «посадити» їх на судову лаву. Але нерідко потерпілі губляться у своїх діях та рішеннях. Тому тут на допомогу прийдуть грамотні юристи та адвокати. Саме з їхньою допомогою можна довести провину зловмисників і домогтися відшкодування матеріальної чи моральної шкоди. Складання позову, вивчення матеріалів та доказів справи, судові дебати – це нелегкий процес, який під силу пройти лише грамотним фахівцям. І тільки за їх допомогою винні зможуть отримати по заслугах!
Що робити, якщо Вам звинуватили за ст.194-1 КК
Висунення звинувачення за 194-1 статтею КК України – це ситуація не з приємних. І головне у таких моментах уникати паніки. Перш, що потрібно зробити, коли правоохоронці намагаються пред’явити підозру і в подальшому вручити обвинувальний акт, це скористатися послугами хорошого адвоката. Це дозволить уникнути неправомірних дій на Вашу адресу та вчасно зібрати необхідну кількість доказів, щоб довести власну невинність.
У подібних ситуаціях завжди готові вам допомогти висококваліфіковані кримінальні адвокати юридичної компанії «Турій та Партнери». Завдяки своїм багатим знанням, а також багаторічному досвіду вони знають, якими основними фактами потрібно оперувати в судовому процесі та допомогти своїм клієнтам виграти справу або максимально пом’якшити покарання. При цьому можете не хвилюватись за дотримання адвокатської таємниці.