
Кримінальна відповідальність за службову недбалість
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх професійних обов’язків через недбале ставлення до них – поширена проблема у багатьох організаціях. Але коли службова недбалість завдає істотної шкоди правам, законним інтересам окремих громадян, юридичних осіб, держави, суспільства в цілому, або призводить до тяжких наслідків, за неї настає кримінальна відповідальність за ст.367 КК.
Суб’єктами цього правопорушення можуть бути:
- державні службовці, представники місцевого самоврядування;
- всі, хто займає керівні пости (директора, нач. відділів, їх заступники);
- співробітники, які виконують організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на підприємствах будь-яких форм власності. До цієї категорії входять головні бухгалтери, майстри цехів, завідувачі кафедрами і т.д.
Оскільки всі перераховані особи мають досить високе соціальне становище, іноді відкриття кримінального провадження за ст.367 КК може бути незаконним способом чинення тиску на них, проявом недобросовісної конкуренції, політичною розправою, помстою.
У будь-якому випадку, щоб захиститися від несправедливого звинувачення в суді, уникнути відповідальності або максимально пом’якшити покарання, важливо якомога раніше звернутися до досвідченого адвоката. Повний спектр юридичних послуг у таких справах в Києві і інших містах надають фахівці компанії «Турій та Партнери».
Зміст |
Яка відповідальність за службову недбалість в Україні?
За визначенням ст.367 КК, службова недбалість може виражатися в двох формах:
- дії (неналежне виконання);
- бездіяльності (невиконання посадових обов’язків).
Слід зауважити, що положення даної статті стосуються лише керівних, організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, але не поширюються на професійні. Так, неправильне надання лікарем медичної допомоги, неподання рядовим офісним працівником річного звіту, ігнорування продавцем заявок клієнтів і тому подібні випадки не містять ознак розглянутого кримінального правопорушення.
Міру покарання за недбалість визначає суд, виходячи з тяжкості наслідків:
- Якщо неправомірним діянням було завдано істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам, інтересам юридичних / фізичних осіб, суспільству або державі, то воно може спричинити за собою:
- штраф від 34 тис. до 68 тис. грн .;
- виправні роботи до 2 років;
- обмеження свободи до 3 років з позбавленням права обіймати посади / займатися деякими видами діяльності на аналогічний період.
- Якщо службова недбалість призвела до тяжких наслідків, то засудженому загрожує тюремне ув’язнення на термін від 2 до 5 років з одночасним позбавленням можливості протягом 3 років обіймати деякі посади / вести певну діяльність. За рішенням суду дане покарання може бути також доповнено штрафом в розмірі від 4250 до 12 750 грн.
Істотною шкодою для цілей ст.367 Кримінального кодексу визнається матеріальна шкода на суму понад 1700 грн. (Більше 100 що не підлягають оподаткуванню мінімальних доходів), а тяжкими наслідками – більш 4250 грн. (Більше 250 неоподатковуваних мінімальних доходів). Ці цифри вказані в примітці до ст.364 КК України.
Склад злочину, передбаченого ст.367 КК
Як у випадку з іншими кримінальними правопорушеннями, збирати докази провини підозрюваного повинна сторона звинувачення. Для видачі обвинувального акта слідству необхідно виявити наявність цілого ряду фактів, таких як:
- допущення службової недбалості належним суб’єктом – посадовою особою, уповноваженою на виконання керівних, організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій;
- наявність причинно-наслідкового взаємозв’язку між невиконанням / неналежним виконанням ним своїх робочих обов’язків і заподіянням істотної шкоди чиїмось охоронюваним законом правам, свободам, інтересам, або ж настанням важких наслідків;
- документальне підтвердження того, що невиконані / виконані неналежним чином функції дійсно покладалися на людину, що займає певну посаду (норма закону, статут, інструкція, договір, контракт і ін.);
- присутність у службовця об’єктивної можливості вчинити діяння (достатні повноваження, досвід, нормальний стан здоров’я, матеріальні та людські ресурси, виняток форс-мажорних обставин);
- необережний характер провини (злочинна самовпевненість або недбалість).
Чим допоможе адвокат?
Топ-менеджерам, директорам, головним бухгалтерам, особам, які займають керівні посади в різних секторах економіки, щодня доводиться виконувати безліч завдань і підписувати сотні документів. Оскільки в умовах напруженої роботи особисто встежити за всіма юридичними нюансами практично неможливо, є сенс делегувати ці функції фахівцям, які зможуть перевірити ризики і запобігти негативним наслідкам.
Якщо службовий недогляд все-таки стався, до того ж спричинив за собою значну шкоду або тяжкі наслідки, і це стало приводом для відкриття кримінального провадження, то адвокат з кримінального права — кращий спосіб убезпечитися від підозр / звинувачень і мінімізувати покарання.
Користуючись своїми професійними навичками і повноваженнями, захисник може:
- проаналізувати наявність складу злочину по ст.367 КК;
- оцінити ймовірність залучення до відповідальності за халатність;
- підібрати стратегію захисту, дати рекомендації щодо поведінки на допиті, під час перевірок, обшуків;
- спостерігати за законністю слідчих дій щодо підзахисного;
- представляти клієнта в суді, перед державними органами, фізичними та юридичними особами;
- збирати докази невинуватості (опитувати свідків, витребувати документи, речі, отримувати результати експертиз і висновки фахівців);
- виконувати інші функції, передбачені законом та договором про надання правової допомоги.
Адвокати юридичної компанії «Турій та Партнери» понад 15 років займаються кримінальними справами у сфері службової діяльності, тому готові в будь-який час надати професійну допомогу всім, хто знаходиться в групі ризику, є підозрюваним або обвинуваченим у статті «службова недбалість» або іншим кримінальним правопорушенням.