
Відповідальність за бандитизм
Якщо вам потрібні послуги адвоката за 257 статтею КК України, натисніть на обраний варіант месенжера або скористайтесь номером телефону вказаним на сайті. Досвід у юриспруденції з 2004 року.
За чинним законодавством України, створення озброєної злочинної організації для скоєння нападів на комерційні компанії, підприємства, неприбуткові структури та/або окремих громадян вважається тяжким, а в деяких випадках – особливо тяжким злочином проти громадської безпеки. Винним загрожує покарання як тюремного ув’язнення тривалістю від 5 до 15 років з конфіскацією майна. Жодних інших санкцій за бандитизм не передбачено.
Під дію ст.257 КК підпадають три категорії осіб:
- організатори (засновники, керівники, розпорядники майна);
- члени банди (учасники, обізнані про протизаконні плани, що сприяють їх підготовці та реалізації, мають певні обов’язки та права);
- учасники нападів (безпосередні виконавці).
Відповідно до п.17 Постанови Пленуму ЗСУ №13 від 23.12.2005р. «Про практику розгляду судами злочинів, скоєних стійкими кримінальними об’єднаннями» (далі – Постанова),
Банда – це злочинна група чи організація, метою якої є напади на фізичних та юридичних осіб. Серед її обов’язкових атрибутів слід зазначити:
- наявність зброї хоча б в одного учасника (якщо решта знала про це);
- досягнення згоди між учасниками щодо здійснення нападу;
- стійка команда з 3 та більше учасників, об’єднаних загальним планом та розподілили між собою функції для його здійснення;
- умисел займатися розбійною діяльністю систематично, вчинити кілька нападів, або один, але вимагає тривалого планування.
Якщо хоч би одна з перелічених ознак відсутня, справа кваліфікується за іншими статтями Кримінального кодексу. Наприклад, за відсутності зброї в організованої групи це буде ч.5 ст.186 (грабіж), ч.4 ст.189 (вимагання) та ін.
Також Верховний Суд роз’яснює, що разовий збройний груповий напад без попередньої ретельної підготовки не проходить за ст.257 КК, а залежно від наслідків є порушенням за ч.2-4 ст.187 (розбій), ст.121,122,125 (заподіяння тілесних ушкоджень) ), ст.129 (загроза вбивством).
Зміст |
Склад злочину за ст.257 КК
Для складання та передачі до суду обвинувальних актів у справах про бандитизм, органи досудового розслідування зобов’язані знайти докази, що у діяннях підозрюваних присутні всі елементи правопорушення, описаного у ст.257 КК, а саме:
Об’єкт – громадська безпека, захист якої є одним із основних завдань Кримінального кодексу (про це прямо зазначено у ст.1). Вона має на увазі стан спокою, відсутності загроз для життя, здоров’я, майна громадян, гарантію нормальної роботи підприємств, збереження життєво важливих інтересів та прав фізичних та юридичних осіб від посягань з боку зловмисників.
Об’єктивна сторона – бандитизм як специфічний вид кримінальної діяльності.
Може виражатися у 3 формах:
- Організація банди – створення стійкого колективу з 3-4 (організована група) або більше 5 (злочинна організація) членів з метою скоєння нападів. Злочин вважається завершеним лише за сукупністю двох фактів:
- як мінімум троє учасників домовилися про реалізацію протизаконного наміру, розподілили функції, обрали жертву та розпочали практичну підготовку;
- хоча б один із них заволодів зброєю, і повідомив решту про наявність такого та про можливість його застосування.
За ч.3 ст.27 КК, організаторами виступають особи, які:
- заснували організовану групу чи кримінальне об’єднання;
- давали розпорядження іншим членам щодо злочинної діяльності;
- організували вчинення нападу, керували виконавцями;
- надавали матеріальні ресурси та фінансування;
- забезпечували укриття (так званий «дах»).
Будь-якого діяння з цього списку достатньо, щоб пред’явити звинувачення в організації банди, навіть якщо винний особисто не брав участі у практичній підготовці та реалізації нападів.
- Участь у банді має на увазі:
- фактичний вступ до неї;
- створення сприятливих умов її функціонування: надання зброї, приміщень, транспорту; фінансування та матеріально-технічна підтримка; пошук об’єктів для атаки; зберігання знарядь та незаконно видобутого майна; отримання частини награбованого.
Злочин вважається завершеним, якщо постійний член угруповання вчинив хоча б одну дію, спрямовану на здійснення спільного протизаконного плану. Коли аналогічну допомогу свідомо надає стороння особа (наприклад, знайомий чи родич однієї з банди), його притягають до відповідальності за пособництво.
- Участь у бандитському нападі – це безпосереднє застосування насильства чи створення загрози насильством стосовно потерпілого. Використання або демонстрація наявної у когось із членів банди зброї при цьому не є обов’язковим. Навіть якщо виконавці не повідомляли жертву про наявність такого, але в момент атаки вона повірила, що її здоров’я чи життя перебувають у небезпеці, діяння все одно кваліфікується як бандитизм.
Під цей опис підходять також ситуації, коли раніше неозброєні злочинці з організованих груп нападають на поліцейських, військовослужбовців, мисливців з метою заволодіти їхньою зброєю.
Як постійні члени банди, і сторонні особи несуть однакову відповідальність участь у нападі.
Зброя – це технічні пристрої та пристрої, призначені для ураження людського тіла, а також для пошкодження техніки супротивника. Опис бойового, вогнепального, холостого та інших видів міститься у п.8 Інструкції (Наказ МВС №622 від 21.08.1998р.).
Належність тієї чи іншої предмета до зброї визначається судовим експертом. Відповідно до Постанови ЗСУ (п.20 і 21), це може бути не лише вогнепальні знаряддя, а й гладкоствольні рушниці, боєприпаси, вибухові пристрої та речовини. Якщо щось із цього застосовується для нападів, то не має значення, чи володів винний даним виробом легально, чи ні. Носіння, зберігання, ремонт та переміщення зброї між членами банди не потребує додаткової кваліфікації. Якщо ж мало місце протиправне заволодіння, купівля, продаж, переробка, виготовлення, то вирок виноситься за сукупністю статей 257 та 262, 263 КК.
Суб’єктивна сторона – прямий умисел, націленість скоєння розбійних нападів. Мотив часто корисливий, але не виключаються також політичні, релігійні, світоглядні переконання, бажання перерозподілити ресурси між багатими та бідними, розправитися з конкурентами з бізнесу та ін.
Для кваліфікації бандитизму не має значення, чи було досягнуто бажаної мети, тобто сама підготовка до атаки за наявності зброї вже є закінченим злочином.
Суб’єкт – будь-яка осудна особа старше 14 років.
Що робити, якщо звинуватили в бандитизмі?
На підставі ст.29,59,62,63,131-2 Конституції, ст.42 КПК, до набрання законної сили обвинувальним вироком кожен, кого звинувачують у зайнятті бандитизмом та інших злочинах, користується презумпцією невинності, має право не відповідати на питання прокурора та слідчого, а також будь-якої миті може вимагати зустрічі з адвокатом. У Києві та регіонах України професійну правову допомогу та захист у кримінальних справах надають спеціалісти компанії «Турій та Партнери».
Юридичні послуги включають:
- вивчення та юридичну оцінку ситуації;
- розробку захисної стратегії разом із підзахисним;
- підготовку до допитів та інших слідчих заходів;
- присутність під час допитів, відстоювання інтересів клієнта;
- оскарження протиправних ухвал, дій, бездіяльності прокуратури;
- реалізацію функцій захисту у судах усіх інстанцій;
- подання апеляційних, касаційних скарг;
- виконання інших завдань за домовленістю.
Дізнатися про умови співпраці або викликати адвоката можна за телефоном, вказаним на сайті.