
Відповідальність за незаконну лікарську діяльність
Для того, щоб скористуватися послугами адвоката або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант месенжера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті. Досвід в юриспруденції з 2004 року.
Медична діяльність повинна здійснюватися виключно особами, що мають строго медичну освіту. Крім того, вони зобов’язані відповідати єдиним кваліфікаційним вимогам, закріпленим в спеціальному Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників (далі СКХПР), затвердженим наказом МОЗ України № 117 від 29.03.2002г.
Якщо говорити про медичну допомогу, то під нею мають на увазі певну діяльність, що виконується професійно підготовленими медпрацівниками. Така діяльність спрямована на реабілітацію, лікування, профілактику та діагностику, пов’язану з хворобами, отруєннями, патологічними станами (включаючи пологи і вагітність) і травмами.
Також слід зазначити, медична практика повинна ліцензуватися на підставі ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності». Органом, що ліцензує в такому випадку виступає МОЗУ (Міністерство охорони здоров’я України).
Як бачимо, господарською діяльністю з медичної практики (лікарською діяльністю) можуть займатися тільки зареєстровані в певному законодавчому порядку юридичні особи, які створили організації охорони установи або ж фізичні особи-підприємці (ФОП), які отримали спеціальну ліцензію на заняття подібним видом діяльності. Якщо ці вимоги не дотримуються і особи займаються лікарською діяльністю нелегально, тоді вони можуть притягатися до відповідальності.
Зміст |
Види відповідальності за незаконну лікарську діяльність
У разі заняття нелегальної медичною діяльністю настає 2 типу відповідальності:
1) Адміністративна (передбачена ч.ч. 1-2 ст.164 КУпАП) виникає в разі:
Ч.1 ведення господарської діяльності без належної державної реєстрації як суб’єкта господарювання або без подачі повідомлення про початок ведення господарської діяльності (якщо така подача була передбачена законом в обов’язковому порядку), або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, який підпадає під ліцензування відповідно з законом. Також адмін. відповідальність настає в разі призупинення дії ліцензії, якщо законодавством не передбачені умови продовження ліцензійної діяльності в період такого призупинення або без отримання документа дозвільного характеру, якщо його одержання зобов’язує чинне законодавство (за винятком випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Ч.2 Дії, які передбачає ч.1 цієї ж статті, вчинені особою, підданою протягом року за адміністративне стягнення за ідентичне правопорушення або ж пов’язані з отриманням прибутку в особливо великих розмірах.
Незаконні дії, передбачені частиною 1, загрожують призначенням штрафу в розмірі від 1 до 2 тисяч НМДГ (Неоподатковуваних мінімумів доходів громадян) з паралельною конфіскацією продукції, що виготовляється, сировини, знарядь виробництва, а також грошей, які були отримані внаслідок вчинення даного адміністративного правопорушення або ж без такого.
Санкція ч.2 ст.164 КУпАП передбачає накладення штрафу від 2-х до 5-и тис. НМДГ з вилученням знарядь виробництва, продукції, грошей і сировини, отриманих при скоєнні цього виду административного правонарушения.
2) Кримінальна відповідальність (передбачена ст. 138 ККУ) «світить» винній особі, коли заняття лікувальною діяльністю здійснюється без спеціального дозволу, або у такої особи немає належної медичної освіти, і в результаті це стало причиною настання тяжких наслідків для хворого.
Санкція вищевказаної статті передбачає такі види покарань для винної особи:
- виправними роботами на строк від 2-х років;
- обмеження волі на строк до 3-х років;
- позбавлення волі на строк до 3-х років.
Незаконна лікарська діяльність: кваліфікуючі ознаки і характеристика складу злочину
Даний вид злочинів має 2 види об’єкта:
- основний (людське здоров’я і життя);
- додатковий (декретований порядок здійснення лікувальної діяльності).
У об’єктивну сторону злочину, передбаченого нормами 138 статті ККУ, входять 3 обов’язкові ознаки:
- діяння, що полягає в вигляді ведення лікарської діяльності при відсутності спеціального дозволу, яке виконується особою без спеціальної медичної освіти;
- нанесення такими діями тяжких наслідків для хворих;
- настав причинний зв’язок між наслідками і конкретним діянням.
Суб’єктом злочину буде виступати особа, що досягла 16 років, фізично осудна особа без спеціальної медичної освіти.
Відповідні кваліфікаційні та освітні вимоги повинні підтверджуватися:
- дипломом про медичну освіту встановленого державного зразка;
- сертифікатом лікаря-спеціаліста;
- свідченням про кваліфікаційну категорію.
Також до суб’єкта злочину можуть ставитися і особи, що займаються незаконною лікувальною діяльністю шляхом використання методів нетрадиційної або ж народної медицини.
Суб’єктивна сторона злочину проявляється в необережній формі провини, стосовно настання тяжких наслідків для хворого і з умислом стосовно самих дій обвинуваченого.
У разі, коли особа видає себе шляхом обману за медпрацівника, застосовуючи форми і методи лікування, що свідомо не несуть для хворого користі, а також стягує за це певну плату, вона притягується до відповідальності за шахрайство за ст. 190 ККУ. Якщо ж це ще спричинило тяжкі наслідки для хворого, то злочин буде кваліфікуватися відразу за двома статтями 190 і 138 ККУ.
Що робити, якщо вам пред’явили звинувачення за незаконну лікарську діяльність
Злочини проти здоров’я і життя людини завжди відносились до категорії особливо тяжких. Тому, якщо вам оголошують підозру за незаконну лікарську діяльність, перше, що потрібно зробити, це звернутися до хорошого адвоката. Саме він допоможе клієнту уникнути провокаційних питань з боку правоохоронних органів і виробити грамотну стратегію захисту в суді. Досвідчені юристи та адвокати юридичної компанії «Турій та Партнери» мають багатий досвід участі в даній категорії кримінальних справ. Вони допоможуть уникнути спотворення правдивих показань з боку своїх клієнтів. Також адвокати у кримінальних справах зможуть зібрати всю необхідну доказову базу, яка зіграє позитивну роль в судовому процесі.